Verbond van Verzekeraars dringt aan op snellere klimaatadaptatie

vrijdag 8 mei 2026

Het klimaatbestendig maken van de fysieke leefomgeving vraagt om snellere en concretere maatregelen. Dat stelt het Verbond van Verzekeraars in een oproep aan het kabinet, waarin wordt benadrukt dat de inrichting van steden, dorpen en infrastructuur beter moet aansluiten op een veranderend klimaat.

De gevolgen van extreem weer nemen in Nederland zichtbaar toe. Hevige buien, langdurige droogte en toenemende hitte zorgen steeds vaker voor schade aan woningen, wegen, riolering en andere openbare voorzieningen. Daarmee verschuift de focus van herstel naar preventie: het beperken van schade begint bij de inrichting van de openbare ruimte.

Openbare ruimte als klimaatbuffer

Klimaatadaptatie is daarmee niet alleen een technische of financiële opgave, maar vooral een ruimtelijke. Straten, pleinen en wijken krijgen steeds vaker een rol als waterbuffer, koele verblijfsruimte en klimaatbestendige leefomgeving.

Dat vraagt om ingrepen zoals meer ruimte voor wateropvang en infiltratie, minder verharding, extra stedelijk groen en schaduw, en infrastructuur die beter bestand is tegen hitte en piekbuien. De manier waarop de openbare ruimte wordt ontworpen verschuift daarmee: van efficiënt ruimtegebruik naar een benadering waarin bodem en water sturend zijn.

Preventie als uitgangspunt

Een samenhangende aanpak kan grote maatschappelijke schade voorkomen. Investeringen in klimaatadaptieve straten, parken en waterstructuren beperken niet alleen risico’s, maar dragen ook bij aan leefbaarheid, gezondheid en biodiversiteit.

Gemeenten, provincies, waterschappen en gebiedsontwikkelaars krijgen hierin een steeds grotere rol. Klimaatbestendig ontwerpen wordt daarmee een vaste randvoorwaarde in nieuwe woonwijken, herinrichtingen en infrastructuurprojecten.

Data als ontwerphulpmiddel

Binnen deze ontwikkeling wordt samenwerking tussen publieke en private partijen steeds belangrijker. Verzekeraars beschikken over schade- en risicodata die inzicht geven in kwetsbare locaties. Door deze informatie te koppelen aan ruimtelijke plannen kunnen herinrichtingen gerichter worden ingezet en beter worden afgestemd op lokale omstandigheden.

Klimaatadaptatie verschuift daarmee van beleidsambitie naar concrete ontwerpopgave. Naarmate klimaatschade vaker voorkomt, wordt duidelijk dat de kwaliteit van de fysieke leefomgeving direct samenhangt met de mate waarin schade beheersbaar blijft.

Het Verbond van Verzekeraars benadrukt daarom dat versnelling in de aanpak noodzakelijk is, niet alleen om schade te beperken, maar ook om steden en dorpen structureel weerbaarder te maken tegen extremere weersomstandigheden.

Bron: Verbond van Verzekeraars

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Grote opgaven, simpele oplossingen: de school als hart van de buurt

23 okt om 11:30 uur

Eenzaamheid, gezondheidsproblemen, een tekort aan woningen en een land dat steeds voller raakt. De opgaven zijn…

Lees verder »
descriptionArtikel

Bijzonder gebouw dankzij weloverwogen ontwerpbeslissing

23 okt om 08:57 uur

In Amsterdam verrijst momenteel met Elements een energieneutraal hoogbouwproject met uitkragingen tot twaalf…

Lees verder »
descriptionArtikel

Marianne Loof benoemd tot voorzitter BNA

13 okt om 11:00 uur

De ledenraad van de Koninklijke Bond van Nederlandse Architectenbureaus (BNA) heeft Marianne Loof benoemd tot…

Lees verder »
descriptionArtikel

Keynote uitgelicht: Kees Klomp op het Duurzame & Gezonde Scholen Congres

5 okt om 11:55 uur

Hoe zorg je dat een school niet alleen duurzaam gebouwd is, maar ook de mensen die er werken en leren…

Lees verder »
descriptionArtikel

Zo ontzorg je scholen in de hele vastgoedketen

30 sep om 10:28 uur

Onderwijsvastgoed is in Nederland complex vanwege de split incentive: gemeenten en schoolbesturen hebben elk…

Lees verder »
descriptionArtikel

Houten woontoren The Urban Woods in Delft officieel geopend

29 sep om 14:00 uur

In Delft is The Urban Woods officieel geopend: volgens de initiatiefnemers de hoogste houten woontoren van…

Lees verder »
descriptionArtikel

Samenwerken aan betere onderwijshuisvesting

28 sep om 11:30 uur

In november 2025 was Jonas Grütters een van de genomineerden voor de Smaakmaker Award tijdens het Duurzame…

Lees verder »
descriptionArtikel

Hoe ROCvA flexibiliteit en maakbaarheid combineert in onderwijshuisvesting

21 sep om 17:00 uur

Onderwijsconcepten en de maatschappij veranderen steeds sneller. Hoe zorg je dan dat onderwijshuisvesting…

Lees verder »