KCAP wint Habitat award voor beste openbare ruimte

donderdag 23 oktober 2014
timer 3 min
Jaanila Country, een masterplan ontworpen door KCAP Architects&Planners, heeft de Habitat award gewonnen voor ‘Beste ontwerp residentiele openbare ruimte‘ in de regio Leningrad (St. Petersburg, Rusland). Het ontwerp voor de openbare ruimte is uitgewerkt in samenwerking met Felixx Landscape Architects.

 

Jaanila Country werd als winnaar gekozen uit 13 genomineerde projecten. De regionale prijs wordt georganiseerd door de ‘Leningrad Union of Building Organisations’, en werd voor het eerst uitgereikt. De award heeft als doelstelling nieuwe ontwikkelingen te onderscheiden voor hun bijdrage aan de publieke omgeving. De prijsceremonie werd in augustus in St. Petersburg gehouden, tijdens de viering van de Russische nationale dag van de bouw.

 

Jaanila Country is een 42 ha groot gebied voor 9000 nieuwe bewoners, ontwikkeld door LST Development. De start van de bouw is gepland voor begin 2015.

 

Interactie tussen bebouwde omgeving en het landschap

“Jaanila Country wordt anders dan de talrijke grootschalige ontwikkelingen in Rusland. Het is gebaseerd op een bijzondere interactie tussen bebouwde omgeving en het landschap” zegt Ruurd Gietema, stedenbouwkundige en partner van KCAP. “Het concept komt voort uit de Europese planningstraditie van grote parken tussen woon- en werkgebieden.”

 

Woonclusters zijn gebundeld in een publiek park

Alle nodige voorzieningen van de afzonderlijke woonclusters zijn gebundeld in een publiek park voor de hele wijk. Alle buurten grenzen aan dit centrale groen. Daardoor ontstaat een publieke ruimte die op meerdere schaalniveaus binnen de stad functioneert. Het park verankert Jaanila country niet enkel in het stedelijk gebied, maar ook in het omliggende boslandschap. Het park krijgt een natuurlijk karakter waarin de stedelijke functies worden verweven. De groene kern is de gezamenlijke identiteitsdrager van de omliggende buurten.

 

Overgangszones

“De randen van het park worden behandeld als overgangszones in plaats van grenzen, waardoor er bijzondere relaties ontstaan tussen het park en de woonclusters,” zegt Michiel van Driessche, landschapsarchitect en partner bij Felixx. “Aan de westkant als een formele boulevard met groenblijvende dennenbomen die voor een blijvende ervaring in elk seizoen zorgen. Aan de oostkant als een informeel wandelpad, aan weerszijden beplant met bloeiende struiken en bomen, waardoor beeld en beleving constant veranderen. De twee randen zijn verbonden door een netwerk van paden, waardoor het park onderdeel wordt van de dagelijkse wandelroutes van de bewoners.”

 

Feërieke beleving

Het park wordt geactiveerd door het bundelen van functies en voorzieningen die anders in de binnentuinen  worden gecentraliseerd. Sportvoorzieningen worden gecombineerd tot sportclusters en vormen samen met de kinderdagverblijven buurtbestemmingen in het park. Speelgebieden zijn verweven in het 3-dimensionale parklandschap. Grasheuvels met speeltoestellen worden afgewisseld met laagtes, die als wadi tijdelijk water vasthouden. Bijzonder ontworpen pleinen langs de boulevard in het westen, en houten pieren langs het wandelpad in het oosten, verbinden de woonbuurten met het park. Het doel van het park is het creëren van een publieke ruimte, die kan gebruik worden gedurende het hele jaar, en in elk seizoen een feërieke beleving biedt.

                            

 

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
KCAP wint Habitat award voor beste openbare ruimte

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

WTC Amsterdam onthult nieuwe lobby, ontworpen door TANK

10 sep om 10:20 uur

WTC Amsterdam heeft vandaag de nieuwe publieke lobby geopend, ontworpen door interieurarchitectenbureau TANK…

Lees verder »
descriptionArtikel

KJ Den Haag opgeleverd: nieuwe stadsentree voor Den Haag Centraal Station

9 sep om 14:00 uur

KJ Den Haag aan het Koningin Julianaplein voor Den Haag Centraal Station is opgeleverd. Het nieuwe gebouw vormt…

Lees verder »
descriptionArtikel

Van inzicht naar actie: Paris Proof in het hoger onderwijs

1 sep om 08:51 uur

De verduurzaming van onderwijsvastgoed is in volle gang en het is een van de grootste opgaven waar…

Lees verder »
descriptionArtikel

IKOC Noord-Scharwoude combineert zorg, onderwijs en opvang

24 aug om 09:45 uur

In juni 2027 wordt in het dorp Noord-Scharwoude in de gemeente Dijk en Waard het eerste Integraal Kind- en…

Lees verder »
descriptionArtikel

Prioriteit of visie: wat ontbreekt er echt in scholenbouw?

17 aug om 09:14 uur

Toekomstbestendige scholenbouw vraagt om meer dan geld en goede bedoelingen. Maar wat ontbreekt er nou precies…

Lees verder »
descriptionArtikel

IABR 2026 stelt onderliggende systemen van de gebouwde omgeving centraal

4 aug om 08:21 uur

De Internationale Architectuur Biënnale Rotterdam houdt van 18 september tot en met 29 november 2026 haar…

Lees verder »

De veranderende relatie tussen binnen en buiten in hedendaagse architectuur

28 jul om 16:10 uur

Waar gevels van gebouwen eerder voornamelijk werden gezien als een afsluiting of bescherming van het gebouw,…

Lees verder »
descriptionArtikel

Houten hoogbouw in Delft introduceert flexibel middenhuren

24 jun om 08:42 uur

In Delft is The Urban Woods officieel in gebruik genomen. Het gebouw biedt 102 middenhuurwoningen in een…

Lees verder »