Juf Nienke - 61 houten woningbouw voor leerkrachten

dinsdag 7 december 2021

Artist impressie van Juf Nienke door renderbureau 3D studio Prins.

Centrumeiland in Amsterdam krijgt een nieuwe entreegebouw: Juf Nienke, ontworpen door RAU en SeARCH voor ontwikkelaar Dokvast. Het gebouw telt 61 volledig houten huurwoningen die bedoeld zijn voor leerkrachten en andere mensen met een sleutelberoep in Amsterdam. Op 2 december zijn de eerste houten woonmodules geplaatst.

In Juf Nienke komen 61 volledig houten huurwoningen waarvan de helft middenhuur is en bedoeld is voor leerkrachten en andere mensen met een sleutelberoep in Amsterdam. Toekomstige huurders zijn bijvoorbeeld mensen die werken in onderwijs, zorg of veiligheid. De overige 31 woningen zijn vrije sector huurwoningen voor onder andere gezinnen.

Circulair, natuurinclusief en energiepositief

Juf Nienke wordt een volledig circulair, natuurinclusief en energiepositief gebouw met een stoere en stedelijke uitstraling. Het gebouw heeft een 15 meter hoge houten hoofddraagconstructie bovenop een betonnen tafelconstructie. Het gebouw wordt ontsloten door een herkenbare entree en een open ontmoetingsstraat met luie trappen aan weerskanten. Via de trappen hebben bewoners toegang tot een verhoogd dek met een prachtig uitzicht op de rustige gemeenschappelijke binnentuin. In de hoge transparante plint is ruimte voor winkeltjes, een koffiebar, gedeelde werkplekken, ateliers en bijvoorbeeld huiswerkbegeleiding. In de ondergrondse parkeerkelder is plaats voor 25 auto’s en 246 fietsen.

De voor Juf Nienke gebruikte materialen zijn voor het merendeel biobased en gerecycled; ze hebben een lage milieubelasting en zijn grotendeels hernieuwbaar. De slim geschakelde houten prefab modules (HSB en deels CLT) hebben een standaard breedte van 4 meter met variërende dieptes en zijn demonteerbaar waardoor het gebouw makkelijk kan aangepast worden naargelang het toekomstig gebruik. Doordat het gebouw nagenoeg volledig in hout wordt gebouwd, slaan de woningen zo'n 580.000 kg CO2 op, geeft de ontwikkelaar aan. Dankzij de industriële voorfabricage van de houten modules is bovendien de impact op de locatie minimaal en worden geluidsoverlast, afvalstromen en bouwduur beperkt.

Juf Nienke in aanbouw
Op 2 december zijn de eerste houten woonmodules van Juf Nienke geplaatst. Foto door Stijn Poelstra

De beplanting voor zowel de binnentuin als het gemeenschappelijke dek zijn zorgvuldig gekozen om de biodiversiteit te verrijken. De in de binnentuin gelegen dakrand van de parkeergarage is voorzien van vleermuiskasten. Als markante blikvanger op het dak komt er een vleermuishotel met paar- en winterverblijven. Daarnaast zorgen de tuin, de beplanting en het groendak voor een maximale waterretentie. Het gebouw is verbonden met de stadsverwarming en de pv-panelen op het dak zullen samen 140 kWp produceren.

Centrumeiland: groene en duurzame wijk

Centrumeiland is een van de eilanden waaruit IJburg bestaat. Het is een nieuw stuk land dat uitgroeit tot een groene en duurzame wijk om te wonen, te werken en te bewegen. Het eiland biedt plek aan iedereen, van jong tot oud, zoals gezinnen, jongeren en leraren bij project Juf Nienke. De woningen verspringen ten opzichte van elkaar en verschillen in grootte. Hierdoor is er veel ruimte voor groen en pleinen.

De komende maanden worden er in twaalf fases per dag zes tot twaalf woonunits geplaatst door modulebouwer Barli, zodat eind juni 2022 het meest duurzame woongebouw van Amsterdam gereed zal zijn. De woonmodules komen kant-en-klaar uit de fabriek en worden van Uden naar Amsterdam gereden waar ze met één hijskraan op de juiste plek gestapeld worden.

Reactie toevoegen

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Gezonde en duurzame scholen: wie wordt de Smaakmaker 2025?

27 jun om 09:30 uurtimer3 min

Op woensdag 5 november 2025 vindt de vijfde editie van het Duurzame & Gezonde Scholen Congres plaats. Een…

Lees verder »
descriptionArtikel

Modernisering onderwijsvastgoed moet radicaal anders

26 jun om 07:30 uur

De nood tot vernieuwing van onderwijshuisvesting is hoog. Te veel schoolgebouwen zijn gedateerd en ongezond.…

Lees verder »
descriptionArtikel

Van der Pekbuurt: verrassend eenvoudig en geraffineerd

19 jun om 07:30 uurtimer6 min

De Van der Pekbuurt lag onlangs nog onder een kritisch vergrootglas, maar je kunt het ontwerp van Jan Ernst van…

Lees verder »
descriptionArtikel

De MPG in relatie tot groot en groots wonen

18 jun om 07:30 uurtimer10 min

De MPG zou moeten aanzetten tot het bouwen met zo min mogelijk absolute impact. Toch komen kleinere woningen…

Lees verder »
descriptionArtikel

Geven we nog wel les in gezonde gebouwen?

11 jun om 09:00 uurtimer4 min

De nood wordt steeds hoger: geven we kinderen nog wel onderwijs in gezonde gebouwen? Het is één van de centrale…

Lees verder »
descriptionArtikel

Stimulansen voor gezonde schoolpleinen

10 jun om 07:30 uurtimer11 min

In opdracht van de gemeente Den Haag onderzocht Esther Vlasveld, adviseur gezonde leefomgeving bij GGD…

Lees verder »
descriptionArtikel

MVRDV neemt 'out of the box' wel heel letterlijk

6 jun om 07:30 uurtimer4 min

Met een grote diversiteit aan uitkragende loggia's, erkers en hangende balkons tekent MVRDV voor een…

Lees verder »
descriptionArtikel

Na SAWA nog verder de hoogte in met hout

27 mei om 07:30 uurtimer5 min

Deze maand ontvangen de eerste bewoners van SAWA in Rotterdam hun huissleutels. Daarmee is een belangrijke…

Lees verder »