Hoe meer groendaken hoe mooier

maandag 4 oktober 2021

Het groendak van de Karmelflat bevordert zowel de duurzaamheid als het uitzicht.

Woningcorporatie Weller richt zich op betaalbaar en sociaal wonen in zogenaamde Wellerwijken in Heerlen, Brunssum en Beekdaelen. Woonplezier is een belangrijk thema en in dat kader worden bestaande wijken gerevitaliseerd en nieuwbouwwijken ontwikkeld. Weller heeft ruim 9.200 woningen in beheer. Eén van de kerndoelen van Weller is de verduurzaming van dit vastgoed.

Toen het dak en de boeiboorden van de Karmelflat in Heerlen vervangen moest worden, koos Weller voor een groendak. Chrétien Bijlmakers, adviseur Bedrijfsbureau van Weller: “Het gebouw bestaat uit een begane grond met entree en bergingen met daar bovenop een woontoren van zestien verdiepingen. Vanuit deze woonlagen kijk je op het dak van de begane grond.” Een groendak was het eerste waar Technisch Beheerder Ivo Spaubeek aan dacht. “Niet alleen uit duurzaamheidsoverwegingen, maar ook uit esthetische. Het uitzicht van de overwegend oudere bewoners van de flat was niet ideaal. Bovendien hoorden we geluiden over hoge temperaturen en een ‘teerlucht’ bij warm weer.”

Dak onder water gezet

Er werd gekozen voor een sedumdak aangevuld met kruiden. “Een belangrijk punt is uiteraard de sterkte van de constructie,” stelt Bijlmakers. “Een nat sedumdak is zwaar en bovendien kun je te maken krijgen met lekkages. Om er zeker van te zijn dat het dak waterdicht is, is het dak onder water gezet na het leggen van de wortelwerende dakbedekking Universal WS van BMI Icopal. Pas daarna zijn de drainage en beplanting aangebracht.” Weller maakt al jaren gebruik van Universal van BMI Icopal. Naast de kwaliteit en levensduur geeft Bijlmakers als belangrijke reden dat Weller geen open vuur bij werkzaamheden op het dak wil. Met Icopal Universal kunnen door middel van hete lucht waterdichte lassen worden gemaakt.

Tevreden bewoners

Spaubeek is blij met het eindresultaat. “Als de bewoners op een warme zomerdag een raam open hebben of op het balkon zitten, ervaren ze dat de buitenlucht koeler aanvoelt en fris ruikt. Daarnaast is het uitzicht verbeterd. Vooral de lagere verdiepingen ervaren een ‘tuingevoel’.” Bijlmakers: “Het bedrijf dat ons groenbeheer verzorgt, moet een paar keer per jaar het dak op voor onderhoud, maaien en besproeien. Ondanks een kleine subsidie van de gemeente Heerlen voor het aanleggen van het groendak, liggen de totale kosten voor zo’n dak dan ook hoger. Dat hebben we er graag voor over.” 


 

Cover S&A RH 2021Dit artikel verscheen eerder in het vakblad Stedebouw & Architectuur, thema Scholenbouw 2021.

De hele editie is hier te downloaden.

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.

Meer artikelen met dit thema

Mundus Brique Architecten
descriptionArtikel

Scholenbouwrevolutie in Twente

28 okt om 07:30 uurtimer4 min

Nog één week en Stedebouw & Architectuur heet je welkom bij de vijfde editie van het Duurzame & Gezonde…

Lees verder »
descriptionArtikel

Geen sloop, maar hergebruik op Zernike campus

30 sep om 07:30 uurtimer4 min

Herbruikbaarheid, aanpasbaarheid en eigenheid van het gebouw zijn de kernbegrippen van de herontwikkeling van…

Lees verder »
descriptionArtikel

Maarten van Kesteren valt opnieuw in de prijzen

26 sep om 10:00 uurtimer4 min

Na zijn veelgeroemde renovatie van de Nimeto-school in Utrecht, is opnieuw een renovatie van Maarten van…

Lees verder »
descriptionArtikel

Transformatie van stedelijke rafelrandjes

16 apr om 07:30 uurtimer8 min

De nieuwe Stedebouw & Architectuur is uit! Met een fraaie uitwerking van het thema Transformatie &…

Lees verder »
descriptionArtikel

‘Een gebouw moet iets teruggeven aan buurt en bewoners’

20 mrt om 07:30 uur

Als architect bestudeert Ianthe Mantingh eerst de samenleving zelf om uiteindelijk sterke buurten te gaan…

Lees verder »
descriptionArtikel

Leidraad Toegankelijk Bouwen

13 mrt om 07:30 uur

Met de Leidraad Toegankelijk Bouwen vind je praktische stappen om toegankelijke…

Lees verder »
descriptionArtikel

Behoud van erfgoed en het bijbehorende ambacht

27 feb om 11:00 uur

In Twente is met vereende krachten een gebouw gerenoveerd met behulp van oude bouwtechnieken en materialen.…

Lees verder »
descriptionArtikel

Trends in circulair bouwen: transformatie

3 feb om 07:30 uur

In een recent overzichtsartikel schreef de Dutch Green Building Council over actuele ontwikkelingen op het…

Lees verder »