Hoe bouw je een gezonde school?

dinsdag 1 november 2022

JKC De Oldenije

Hoewel het binnenklimaat en de energiehuishouding bovenaan de lijstjes van schoolbesturen pronken, is het onderwijsvastgoed doorgaans meer gebaat bij betere beheer- en organisatieprocessen en handige instrumenten om te verduurzamen. Op het Duurzame & Gezonde Scholen Congres 2022 op 9 november in Zwolle besteden we hier ruimschoots aandacht aan.

Integraal beheer van de vastgoedportefeuille, wel zo duurzaam

Ruud en ThomSprekers: Ruud Ronde en Thom Vermeulen, Anculus
Ronde 1: van 11:20 tot 12:00 uur

Welke invloed hebben beleidsmatige keuzes op lange termijn op het meerjarenonderhoudsplan (MJOP)? En zou je nog wel onderhoud uitvoeren wanneer een gebouw in het IHP is genomineerd voor nieuwbouw op de korte termijn? Moet een schoolbestuur nog willen investeren in binnenklimaat en zonnepanelen wanneer een gebouw over acht jaar vervangen wordt? Welke gebouwen moet voorrang krijgen in het IHP?

Het MJOP, IHP en MJIP zijn nauw met elkaar verbonden, maar worden nog vaak als vrijstaande plannen gezien. Alleen met een integrale aanpak van deze principes, gecombineerd met het eigen (vastgoed)beleid en strategische uitgangspunten, kan de vastgoedportefeuille optimaal worden beheerd. Enkel al vanwege de doorgaans schaarse middelen ten behoeve van onderwijshuisvesting is dit van groot belang. Maar dit geldt ook vanuit duurzaamheidsoogpunt: soms is ‘iets laten’ duurzamer dan het uitvoeren hiervan. In deze kennissessie gaan we in op hoe deze kwesties met elkaar verbonden zijn en hoe een integrale aanpak hiervan ingezet kan worden om te komen tot duurzamere en gezondere schoolgebouwen.

Ontwikkeling van een Uniform Basisgebouw

Thera VerdamSpreker: Thera Verdam, KPOA
Ronde 3: van 13:45 tot 14:25 uur

In de wijk Schothorst in Amersfoort is het Uniform Basisgebouw ontwikkeld door vier schoolbesturen. In deze lezing leer je over de ontwikkeling en de totstandkoming van standaardisatie van een schoolgebouw en over de samenwerking tussen vier verschillende schoolbesturen bij de realisatie van vier nieuwbouwprojecten.

Hoe bouw je een goede school?

Jelle BoonstraSpreker: Jelle Boonstra, Stichting Proloog
Ronde 4: van 15:00 tot 15:40 uur

Door de coronapandemie staat het binnenklimaat en dan met de name de ventilatie in schoolgebouwen volop in de belangstelling. Bij heel veel schoolgebouwen, ook bij nieuwe, is het binnenklimaat en dan vooral de ventilatie niet goed. Stichting Proloog uit Leeuwarden heeft zo’n tien jaar geleden besloten bij elk project zelf bouwheer te zijn en heeft een geheel eigen visie ontwikkelt op de bouw van nieuwe scholen. Bij de nieuw- en verbouw van scholen staat het binnenklimaat bij Proloog op nummer één. Jelle Boonstra, beleidsmedewerker Huisvesting bij Proloog en expert van het Hulpteam Optimaal Ventileren op scholen, vertelt hier aan de hand van een praktijkvoorbeeld (uitbreiding en verbouw JKC De Oldenije) graag iets meer over.    

Scholen op Koers naar 2030: het IHP als instrument voor verduurzaming

Wim LengkeekSpreker: Wim Lengkeek
Ronde 4: van 15:00 tot 15:40 uur

Hoe gaan gemeenten en schoolbesturen aan de slag met de verduurzamingsopgave? De doelstellingen van het Klimaatakkoord zijn bekend, maar liggen de scholen ook op koers? In deze kennissessie komt het stappenplan voor een integrale aanpak en het slim bundelen van meerdere opgaven aan bod. De opgave start met inzicht en het gegeven dat er meer bereikt worden door een goede afstemming en samenwerking vanuit een gezamenlijke visie. Het Integraal Huisvestingsplan (IHP) als instrument is onmisbaar om te komen tot duurzame en gezonde onderwijsgebouwen.

Bekijk het volledige programma

Logo DGSCHet Duurzame & Gezonde Scholen Congres is hét platform om concrete stappen te zetten voor een gezond binnenklimaat, financiering en samenwerking binnen onderwijsvastgoed. Op 9 november 2022 kom jij in contact met schoolbesturen, architecten, adviseurs, beleidmakers, studenten en marktpartijen om samen de weg te plaveien voor een duurzame en gezonde school, of het nou een basisschool of universiteit is. 

Bekijk hier het hele programma. Of meld je direct aan; als school krijg je wel € 125,- korting! 

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Grote opgaven, simpele oplossingen: de school als hart van de buurt

23 okt om 11:30 uur

Eenzaamheid, gezondheidsproblemen, een tekort aan woningen en een land dat steeds voller raakt. De opgaven zijn…

Lees verder »
descriptionArtikel

500 scholenprojecten nuanceren het vaak negatieve beeld over onze scholenbouw

15 okt om 15:44 uur

Basisscholen zouden massaal verouderd zijn, er wordt nauwelijks gebouwd en onze kinderen zitten in slechte…

Lees verder »
descriptionArtikel

Ontwerp nieuw Learning Centre op Zernike Campus vastgesteld

13 okt om 09:21 uur

De Rijksuniversiteit Groningen heeft het ontwerp van Benthem Crouwel Architects en Nieuwe Architecten voor het…

Lees verder »
descriptionArtikel

Zo ontzorg je scholen in de hele vastgoedketen

30 sep om 10:28 uur

Onderwijsvastgoed is in Nederland complex vanwege de split incentive: gemeenten en schoolbesturen hebben elk…

Lees verder »
descriptionArtikel

Samenwerken aan betere onderwijshuisvesting

28 sep om 11:30 uur

In november 2025 was Jonas Grütters een van de genomineerden voor de Smaakmaker Award tijdens het Duurzame…

Lees verder »
descriptionArtikel

Hoe ROCvA flexibiliteit en maakbaarheid combineert in onderwijshuisvesting

21 sep om 17:00 uur

Onderwijsconcepten en de maatschappij veranderen steeds sneller. Hoe zorg je dan dat onderwijshuisvesting…

Lees verder »
descriptionArtikel

Onderwijssector krijgt weer eigen bouwprijs

17 sep om 13:25 uur

De Scholenbouwprijs keert terug. Dat maakten Schooldomein en IVVD bekend tijdens de Onderwijsvastgoeddag op 16…

Lees verder »
descriptionArtikel

IKOC Noord-Scharwoude combineert zorg, onderwijs en opvang

24 aug om 09:45 uur

In juni 2027 wordt in het dorp Noord-Scharwoude in de gemeente Dijk en Waard het eerste Integraal Kind- en…

Lees verder »