Grote opknapbeurt voor Pepergasthuis

woensdag 11 mei 2022

Het Pepergasthuis (bron: Wikimedia Commons)

Woningcorporatie Lefier geeft het Pepergasthuis in het centrum van Groningen een flinke opknapbeurt. Zowel aan de woningen als aan de kerk en algemene ruimtes wordt onderhoud uitgevoerd. Daarmee brengt Lefier dit eeuwenoude, bijzondere monument weer in goede staat. Vorige week gingen de werkzaamheden van start. Naar verwachting duurt het project tien maanden.

Onderhoud gevels en daken

Er staan diverse werkzaamheden aan de buitenkant op het programma. Daarbij wordt uiteraard rekening gehouden met het monumentale karakter en historische uitstraling van het gasthuis. Het gehele gebouw krijgt nieuwe daken, waarbij de oorspronkelijke dakpannen behouden blijven. Alle houtwerk wordt gecontroleerd op houtrot, waar nodig hersteld en opnieuw geschilderd in de huidige kleur. Verder wordt beschadigd metselwerk en voegwerk hersteld en het stucwerk hersteld, gereinigd en geschilderd.

Een historische woning met eigentijds wooncomfort

De 29 woningen worden gemoderniseerd, zodat ze meer comfort bieden. Ze krijgen een nieuwe keuken, badkamer en toilet, een nieuwe elektra groepenkast en rookmelders. Er komt betere isolatie op de zoldervloer en een nieuwe mechanische ventilatiebox die stiller en energiezuiniger is. Ook krijgen de woningen nieuwe, geïsoleerde dakramen en dakkapellen. Op plaatsen waar isolatieglas niet mogelijk is wordt achterzetbeglazing geplaatst. “Het is een monument, daardoor zijn de mogelijkheden voor verduurzaming beperkt”, vertelt Elles Dost, bestuurder Lefier. “We kunnen geen zonnepanelen of warmtepompen plaatsen, wel verbeteren we de isolatie. Met de aanpassingen hebben bewoners straks een karakteristieke, historische woning met eigentijds wooncomfort. En ze hoeven daarvoor geen huurverhoging te betalen.”

Akkoord bewoners

Bewoners van het Pepergasthuis geven aan dat ze blij zijn met het onderhoud, álle bewoners stemden in met het voorgestelde onderhoudsplan. Na hun akkoord is het project nu van start gegaan. De werkzaamheden kunnen hinder opleveren voor bewoners, al proberen Lefier en aannemer Jurriens Noord de overlast zoveel mogelijk te beperken. Wordt het bewoners teveel, dan is er een rustwoning beschikbaar waar ze kunnen verblijven als er in hun huis wordt gewerkt.

Het Pepergasthuis

Het Pepergasthuis is gesticht in 1405 als onderkomen voor arme pelgrims. Het bestaat uit 29 sociale huurwoningen, een kerk, een eetzaal met historische keuken, een Voogdenkamer en een hoftuin. In 1989 kwam het in handen van (een van de voorgangers van) Lefier, die het restaureerde en daarna de verhuur van de huizen verzorgde. Enkele jaren geleden had Lefier plannen om het Pepergasthuis te verkopen. Maar eind 2020 zijn de gemeente, de beoogde koper en Lefier met elkaar overeengekomen dat Lefier eigenaar blijft van het Pepergasthuis.

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.

Meer artikelen met dit thema

Mundus Brique Architecten
descriptionArtikel

Scholenbouwrevolutie in Twente

28 okt om 07:30 uurtimer4 min

Nog één week en Stedebouw & Architectuur heet je welkom bij de vijfde editie van het Duurzame & Gezonde…

Lees verder »
descriptionArtikel

Geen sloop, maar hergebruik op Zernike campus

30 sep om 07:30 uurtimer4 min

Herbruikbaarheid, aanpasbaarheid en eigenheid van het gebouw zijn de kernbegrippen van de herontwikkeling van…

Lees verder »
descriptionArtikel

Maarten van Kesteren valt opnieuw in de prijzen

26 sep om 10:00 uurtimer4 min

Na zijn veelgeroemde renovatie van de Nimeto-school in Utrecht, is opnieuw een renovatie van Maarten van…

Lees verder »
descriptionArtikel

Transformatie van stedelijke rafelrandjes

16 apr om 07:30 uurtimer8 min

De nieuwe Stedebouw & Architectuur is uit! Met een fraaie uitwerking van het thema Transformatie &…

Lees verder »
descriptionArtikel

‘Een gebouw moet iets teruggeven aan buurt en bewoners’

20 mrt om 07:30 uur

Als architect bestudeert Ianthe Mantingh eerst de samenleving zelf om uiteindelijk sterke buurten te gaan…

Lees verder »
descriptionArtikel

Leidraad Toegankelijk Bouwen

13 mrt om 07:30 uur

Met de Leidraad Toegankelijk Bouwen vind je praktische stappen om toegankelijke…

Lees verder »
descriptionArtikel

Behoud van erfgoed en het bijbehorende ambacht

27 feb om 11:00 uur

In Twente is met vereende krachten een gebouw gerenoveerd met behulp van oude bouwtechnieken en materialen.…

Lees verder »
descriptionArtikel

Trends in circulair bouwen: transformatie

3 feb om 07:30 uur

In een recent overzichtsartikel schreef de Dutch Green Building Council over actuele ontwikkelingen op het…

Lees verder »