Grootschalige verduurzaming voor 600 woningen in Doorn

maandag 9 augustus 2021
Woningcorporatie Heuvelrug Wonen uit Doorn staat voor een forse verduurzamingsopgave. Het Klimaatakkoord schrijft voor dat hun woningbezit gemiddeld op energielabel B moet uitkomen. Om dit te bereiken, maakte Heuvelrug in samenwerking met KAW de keuze om alle woningen met een energielabel D of slechter te verduurzamen naar energielabel A. Daarbij is het essentieel dat de huurders mee willen werken.

Bewoners zien verduurzaming niet altijd als een meerwaarde, uit angst voor overlast, tijdsbeslag en huurverhoging bijvoorbeeld. Om de bewoners enthousiast te krijgen, heeft KAW een klantvriendelijke aanpak ontwikkeld. Met als doel tempo brengen in de verduurzaming en wel op zo’n manier dat de bewoners er gelukkig van worden. Eind juni 2021 zijn 600 van de in totaal 800 te renoveren woningen klaar. Heuvelrug Wonen is tevreden. De woningcorporatie werd bovendien uitgeroepen tot een van de duurzaamste corporaties van Nederland. 

Voor alle woningen maakte KAW eerst een passend aanbod. Enthousiaste huurders kregen vervolgens voorrang. Hoe meer mensen in een bepaalde straat of buurt meededen, hoe eerder de huizen verduurzaamd werden. Zo werden bewoners in hun eigen tempo, van bewustwording naar uitvoering en zelfs als ambassadeurs, gemotiveerd om hun huis te laten verduurzamen. Door de persoonlijke aanpak was er minder weerstand.

Marjolein Camstra-De Vries, specialist bewonerscommunicatie bij KAW, zit drie dagen per week bij Heuvelrug Wonen op kantoor (als de corona-omstandigheden dat toelaten): "We hebben de bewonerscommunicatie geheel overgenomen van de woningcorporatie. Zo heeft het project een eigen website waar de huurders alles kunnen vinden om de eerste stap tot verduurzaming te zetten. Door aanwezig te zijn en in gesprek te gaan met bewoners creëren we hele korte lijnen, en we blijven ook tijdens en na de verduurzaming van de woning bereikbaar voor de bewoners."

Win-win voor huurder en corporatie

Met de KAW-aanpak wordt er op grote schaal versnelling in de energiebesparing en het wooncomfort van de Heuvelrug-woningvoorraad gerealiseerd. Medio 2021 zijn - in een proces dat een aantal jaar geleden startte met het eerste overleg - al 75 procent van de woningen van energielabel D (of slechter) naar A gegaan. Dit doet KAW door traditionele complexgewijze verduurzaming te combineren met een consumentgerichte individuele aanpak, waarbij proces- en productinnovatie en bewustwording hand in hand gaan. De huurder krijgt er comfortabelere woning voor terug en lagere energielasten. De huurverhoging is nooit meer dan de helft van de opbrengst, zodat de huurder er altijd op vooruit gaat.

Kijk hier voor meer informatie.

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Ontzorgen en zoeken naar synergie

20 jul om 13:47 uur

In Nederland is onderwijsvastgoed complex vanwege de split incentive tussen schoolbesturen en stichtingen…

Lees verder »
descriptionArtikel

Vroeg sturen op CO₂: publicatie Low Carbon Urbanism biedt handvatten

9 jul om 08:35 uur

Waar, hoe dicht en hoe groot bouwen we? Die vragen bepalen meer dan welk materiaal dan ook de CO₂-uitstoot van…

Lees verder »
descriptionArtikel

Houten hoogbouw in Delft introduceert flexibel middenhuren

24 jun om 08:42 uur

In Delft is The Urban Woods officieel in gebruik genomen. Het gebouw biedt 102 middenhuurwoningen in een…

Lees verder »
descriptionArtikel

Negen projecten genomineerd voor Rietveldprijs 2026

19 jun om 09:48 uur

Negen Utrechtse projecten maken dit jaar kans op de Rietveldprijs, de architectuurprijs ter bevordering van de…

Lees verder »
descriptionArtikel

Zoetermeer zet solidaire architectuur in de schijnwerpers tijdens Dag van de Architectuur

3 jun om 08:43 uur

Op zaterdag 13 juni opent Zoetermeer zijn deuren voor de jaarlijkse Dag van de Architectuur. Het landelijke…

Lees verder »
descriptionArtikel

Verdichten in de schaduw en geest van Cornelis van Eesteren

1 jun om 11:37 uur

Kun je het erfgoed van Cornelis van Eesteren in Amsterdam op een subtiele en toekomstbestendige manier…

Lees verder »
descriptionArtikel

Paris Proof-vastgoed realiseren: sneller én goedkoper dankzij nieuwe aanpak

26 mei om 14:35 uur

Met een traditionele aanpak betalen we structureel te veel voor duurzame vastgoedtransformaties. Verleg daarom…

Lees verder »
descriptionArtikel

Verbond van Verzekeraars dringt aan op snellere klimaatadaptatie

8 mei om 10:12 uur

Het klimaatbestendig maken van de fysieke leefomgeving vraagt om snellere en concretere maatregelen. Dat stelt…

Lees verder »