Glas overheerst in nieuw, duurzaam stadhuiskwartier Deventer

dinsdag 19 april 2016
timer 2 min
Dat oud en nieuw goed samen gaan bewijst het nieuwe stadhuiskwartier in Deventer. Qua ontwerp past het bij de Deventerse stedenbouwkundige structuur en het naastgelegen oude historische stadhuis. Tegelijkertijd is het ook erg modern vanwege de openheid, de transparantie en de duurzaamheidsprestatie van het gebouw.

Voorheen waren de Gemeentelijke diensten en het bestuur verspreid over de stad. De gemeente Deventer wilde deze graag samen in één gebouw onderbrengen. “Het was voor ons belangrijk om een ontwerp te maken dat functioneel en aantrekkelijk is,” vertelt Eric Thijssen, projectleider Neutelings Riedijk Architecten. Het gebouw is niet alleen toegankelijk voor het personeel, maar ook voor de bewoners. Dit om te zorgen dat het verlaten gedeelte van de binnenstad waar het stadhuiskwartier gevestigd is weer zou opleven. “Er is nagedacht over het toevoegen van openbare ruimtes, waar bewoners en medewerkers elkaar kunnen ontmoeten.”
 

Vingerafdrukken aan voorzijde

In het pand is veel gebruik gemaakt van verschillende soorten glas (1.200 m2 Pyrobel, diverse typen, van AGC Glass), om zo te kunnen voldoen aan brandwerende eisen. “Zowel in de gevel als in het atrium hebben we gekozen voor optimale transparantie. De vele ramen, daklichten, hoge plafonds en niet te vergeten de glazen vloeren brengen royaal daglicht binnen en creëren een aangenaam werkklimaat. Verder wordt de openheid nog extra versterkt doordat er een doorgaande route is vanaf de Grote Kerkhof richting het Burgemeestershof," aldus Thijssen.
 

Een markant detail zijn de ornamenten aan de voorzijde van het pand. Hier zijn 2.264 unieke vingerafdrukken van hetzelfde aantal Deventenaren in aluminium gegoten. Dit detail moet het gebouw direct herkenbaar maken als publiek gebouw.
 

BREEAM-certificaat

Het ontwerp leverde een BREEAM Excellent certificaat op. Dit door onder meer zonnecellen in de isolatielaag van het glas te verwerken, en door regenwater en water uit de IJssel te gebruiken voor koeling en verwarming. Het pand, ontworpen door Neutelings Riedijk Architecten, wordt deze maand opgeleverd.

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
Glas overheerst in nieuw, duurzaam stadhuiskwartier Deventer

Het nieuwe stadhuiskwartier in Deventer. Beeld: scagliolabrakkee/ © Neutelings Rietdijk Architecten

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Podcast scholenbouw: ‘Kan toch niet waar zijn dat dit gebeurt’

14 apr om 07:30 uurtimer2 min

Wie Bart de Grunt nog nooit heeft mogen aanhoren tijdens een seminar of congres over scholenbouw, krijgt nu de…

Lees verder »
descriptionArtikel

Toekomstbestendig bouwen: leren van water in steden

9 apr om 07:30 uurtimer3 min

“Als je je tanden poetst moet je de kraan dichtdraaien. Die oproep van de overheid is bij de meeste mensen wel…

Lees verder »
descriptionArtikel

Symbiotisch bouwen krijgt vorm langs de A58

2 apr om 07:30 uurtimer3 min

Langs de A58 bij Oirschot is het Symbiotisch Bouwen Paviljoen geopend: een experimentele plek waar bouwen,…

Lees verder »
descriptionArtikel

Zwem- en sportcomplex Hoornse Vaart verbindt sport en groen

26 mrt om 07:30 uurtimer2 min

Op korte afstand van station Alkmaar Noord verrijst het nieuwe zwem- en sportcomplex Hoornse Vaart. VenhoevenCS…

Lees verder »
descriptionArtikel

The Timber Truth: 16 mythes houtbouw ontkracht

25 mrt om 07:30 uurtimer7 min

In het recent verschenen Engelstalige boek The Timber Truth heeft houtbouwexpert Pablo van der Lugt liefst…

Lees verder »
descriptionArtikel

Houtbouw: verzekerbaarheid onder druk

24 mrt om 07:30 uurtimer3 min

Houtbouw groeit als duurzaam alternatief voor beton en staal, maar de verzekerbaarheid van grootschalige…

Lees verder »
descriptionArtikel

Adriaan Dessingprijs 2026 zoekt bijzondere Westlandse projecten

19 mrt om 07:30 uurtimer2 min

Westlandse projecten staan in 2026 in de schijnwerpers met de vijfde editie van de Adriaan Dessingprijs. De…

Lees verder »
descriptionArtikel

Rotterdam vergroot kansen voor talentvolle architecten

13 mrt om 11:00 uurtimer3 min

Rotterdam gaat voor de selectie van architecten bij publieke projecten een nieuwe standaard toepassen. Met het…

Lees verder »