Gecombineerd stads- en wijkvervoer: minder ritten, meer gemak

dinsdag 16 mei 2017
timer 3 min
Het ministerie van Infrastructuur en Milieu schreef in 2015 een Innovatiechallenge uit. Deelnemers aan deze challenge konden ideeën presenteren om het leven in de stad gezonder en aangenamer te maken. We blikken terug met de drie winnaars van toen. In deze aflevering Clean Tech Delta, de tweede prijswinnaar met het project ‘Gecombineerd stads- en wijkvervoer’.

Cliënten van zorgorganisaties zijn volledig afhankelijk van vervoer. Niet alleen voor bezoek aan familie, het winkelcentrum of de dagbesteding, maar ook voor dagelijkse behoeften als maaltijden, medicijnen en boodschappen. Per cliënt betekent dat al gauw meerdere ritten per week. Clean Tech Delta sloeg aan het fantaseren en bedacht in 2015 een duurzamer idee.

Ritaantal verminderen

Waarom aparte ritten maken als deze ritten gecombineerd kunnen worden? Dat is kortgezegd het idee van Clean Tech Delta. De clusterorganisatie in de regio Den Haag-Drechtsteden-Rotterdam-Delft kreeg diverse partijen aan tafel om de krachten te bundelen. Hamvraag was of alle betrokkenen (zorgorganisatie Riederborgh, Nissan, Wijkbus Rotterdam en IMC) de planning op elkaar konden afstemmen om het ritaantal te verminderen en het gemak voor de cliënten te vergroten. Minder ritten is niet alleen beter voor het milieu, maar ook voor de cliënt.

Elektrisch busje

Na het winnen van de tweede prijs van de Innovatie Challenge ging de pilot ‘Gecombineerd stads- en wijkvervoer regio Rotterdam’ in januari 2017 van start. Het project kwam langzaam op gang, maar dat was ingecalculeerd. “Vaak hebben ouderen even de tijd nodig om te wennen aan zoiets”, vertelt Tara van de Lagemaat van Clean Tech Delta. Het duurde niet lang eer het elektrische busje van Nissan meerdere ritten per dag maakte. “Het aantal telefoontjes van mensen die vervoerd willen worden, nam snel toe. Aan het eind van de pilot zo’n vier tot zes per dag”, aldus Van de Lagemaat.

Voorbereidingen voor medicijnen- en maaltijdenservice

Het busje werd gebruikt om cliënten heen en weer te pendelen tussen Riederborgh en de dagbesteding, maar ook voor de bezorging van maaltijden – die middels een speciaal gemonteerde box vers worden gehouden. De pilot eindigde eind mei. Ervaringen en resultaten worden geanalyseerd, maar het moet gek lopen wil het initiatief geen vervolg krijgen. “De voorbereidingen voor een medicijnen- en maaltijdenservice worden nu getroffen. Hiervoor lopen gesprekken met apotheken en ziekenhuizen. Verder overwegen diverse organisaties met soortgelijke diensten om zich aan te sluiten bij het gecombineerde stads- en wijkvervoer”, aldus Van de Lagemaat.

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
Gecombineerd stads- en wijkvervoer: minder ritten, meer gemak

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Woongebouw SAWA in Rotterdam wint BNA Beste Gebouw van het Jaar 2026

9 jun om 14:54 uur

Woongebouw SAWA in Rotterdam is bekroond als BNA Beste Gebouw van het Jaar 2026. De jury koos unaniem voor het…

Lees verder »
descriptionArtikel

Zoetermeer zet solidaire architectuur in de schijnwerpers tijdens Dag van de Architectuur

3 jun om 08:43 uur

Op zaterdag 13 juni opent Zoetermeer zijn deuren voor de jaarlijkse Dag van de Architectuur. Het landelijke…

Lees verder »
descriptionArtikel

Paris Proof-vastgoed realiseren: sneller én goedkoper dankzij nieuwe aanpak

26 mei om 14:35 uur

Met een traditionele aanpak betalen we structureel te veel voor duurzame vastgoedtransformaties. Verleg daarom…

Lees verder »
descriptionArtikel

Hanzehogeschool Groningen test houten gebouw digitaal op aardbevingen

20 mei om 11:14 uur

Hanzehogeschool Groningen heeft als eerste in Europa een meerlaags houten gebouw digitaal getest op…

Lees verder »
descriptionArtikel

Verbond van Verzekeraars dringt aan op snellere klimaatadaptatie

8 mei om 10:12 uur

Het klimaatbestendig maken van de fysieke leefomgeving vraagt om snellere en concretere maatregelen. Dat stelt…

Lees verder »
descriptionArtikel

Genomineerden BNA Beste Gebouw van het Jaar 2026 bekend

28 apr om 13:25 uurtimer2 min

De Koninklijke Bond van Nederlandse Architectenbureaus (BNA) heeft de acht genomineerden voor BNA Beste Gebouw…

Lees verder »
descriptionArtikel

Rotterdam herstelt de dynamiek van water en natuur in de stad

16 apr om 09:11 uurtimer3 min

Rotterdam staat voor de opgave om water niet langer uitsluitend te beheersen, maar te integreren in de…

Lees verder »
descriptionArtikel

Adriaan Dessingprijs 2026 zoekt bijzondere Westlandse projecten

19 mrt om 07:30 uurtimer2 min

Westlandse projecten staan in 2026 in de schijnwerpers met de vijfde editie van de Adriaan Dessingprijs. De…

Lees verder »