Extreme hitte vraagt om extreme oplossingen

maandag 12 oktober 2020
timer 3 min
De renovatie van het voormalige goederenstation Gare Maritime op de Brusselse Tour & Taxis-site leende zich niet voor standaardoplossingen. De buitenproportionele afmetingen van de vele glaspartijen vroegen om een net zo imposante zonwering, iets waar alleen zonweringfabrikant Renson aan kon voldoen. Het resultaat spreekt voor zich.

Gare Maritime is onderdeel van de herontwikkeling van de Tour & Taxis-site, die sinds 2015 in handen is van vastgoedbedrijf Extensa. Het goederenstation wordt herbestemd tot multifunctioneel complex met 30.000 m2 aan kantoren en 12.000 m2 retail en commerciële ruimte. Binnenin bouwt Extensa tien afzonderlijke nieuwbouwvolumes. Hierbij is telkens rekening gehouden met de waarde van de oorspronkelijke bouwmaterialen, zoals de geheel herstelde houtpanelen van het plafond uit 1902. Kers op de taart is dat Gare Maritime energieneutraal wordt, dankzij geothermische verwarming en verkoeling en talloze zonnepanelen op het dak.

Hout en staal

Extensa heeft de ambitie om de ecologische voetafdruk van Gare Maritime zo klein mogelijk te houden. In dit project vertaalt zich dat naar een betonloze uitvoering, op de funderingen na. De rest van de nieuwbouw units bestaat geheel uit hout en staal. Delen hiervan, zoals de historische stalen structuur, zijn hergebruikt in de renovatie om afval te voorkomen. Diezelfde ambitie wordt nageleefd door de toegepaste buitendoekzonwering.



Naast talloze zonnepanelen op het dak van Gare Maritime, dragen de meters aan zonwering bij aan een energieneutraal pand.

 

De gevels van deze stalen kolos zijn afgewerkt met brede glaspartijen, dus de noodzaak om het zonlicht op hete dagen buiten te houden spreekt voor zich. Wat niet voor zichzelf sprak, was de afmeting van de benodigde zonwering. Om de kosten te drukken, waren aparte screens per raam uit den boze. Extensa zocht juist naar doekzonwering die de ramen in één stuk konden overbruggen. Uiteindelijk bleken de screens een grootte van 36m2 te moeten hebben, in plaats van een standaard 22 m2. Renson, gespecialiseerd in zonwering, ventilatiesystemen en gevelbekleding, bleek de enige partij te zijn die aan deze eis kon voldoen door de 12 meter brede ramen te overspannen met twee screens van telkens 6 meter breed.

Op maat

In totaal gaat het om 1.750 m2 aan op maat gemaakte Fixscreens. De grootste daarvan zijn zes meter breed en zes meter hoog en alle werden op dertien meter boven de grond bevestigd. De doeken zijn transparant en belemmeren het zicht naar buiten niet. Tegelijk blokkeren ze wel de lichtinval zodat wie er werkt geen last heeft van reflectie op z’n computerscherm en wordt het risico op oververhitting binnen voorkomen. Roel Berlaen, communicatieverantwoordelijke bij Renson, legt uit: “Met buitendoekzonwering
houd je het licht tegen nog voor het het glas kan bereiken. De isolerende luchtlaag tussen de screens en het venster zorgt er tevens voor dat de warmte buiten blijft. Met hittegolven zoals afgelopen zomer in het achterhoofd is het dus alles behalve een overbodige luxe en trouwens de meest efficiënte oplossing tegen oververhitting binnen.”



De zes meter hoge Fixscreens werden op dertien meter boven de grond bevestigd.

Extensa is tevreden over de samenwerking met Renson, aldus Kevin de Neve, head of construction bij Extensa: “Ze hebben bewezen dat het een partner is die meedenkt. Terwijl anderen zeiden dat het niet haalbaar was, gingen zij op zoek naar een oplossing.”


Deze projectenparade verscheen ook in de vierde editie van Stedebouw & Architectuur van 2020, thema Renovatie & Herstructurering. Download het magazine nu in onze digitale bibliotheek.

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
Extreme hitte vraagt om extreme oplossingen

De herontwikkeling van Gare Maritime op de Tour & Taxissite In Brussel streeft naar een zo klein mogelijke ecologische afdruk.

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Rotterdam vergroot kansen voor talentvolle architecten

13 mrt om 11:00 uurtimer3 min

Rotterdam gaat voor de selectie van architecten bij publieke projecten een nieuwe standaard toepassen. Met het…

Lees verder »
descriptionArtikel

Zonnepanelen op gevels: kansen voor utiliteitsgebouwen

13 mrt om 07:30 uurtimer3 min

Eigenaren en gebruikers van kantoren, scholen of musea kunnen naast daken ook gevels benutten voor zonne-…

Lees verder »
descriptionArtikel

Drijvend licht maakt waterkwaliteit zichtbaar

12 mrt om 07:30 uurtimer4 min

Waterkwaliteit is een groeiende zorg, terwijl het probleem voor veel mensen onzichtbaar blijft. De installatie…

Lees verder »
descriptionArtikel

Carbon budget: de tijd dringt

3 mrt om 09:00 uurtimer2 min

In de nieuwe publicatie Low Carbon Urbanism leggen experts van BURA, LEVS architecten en Urban Climate…

Lees verder »
descriptionArtikel

Jasmin: isoleren met houtvezels omhuld door leem

26 feb om 07:30 uurtimer11 min

Naast houtbouw neemt het gebruik van biobased isolatiematerialen steeds verder toe. Materialen als vlas, stro,…

Lees verder »
descriptionArtikel

Heldere Net Zero-standaard voor de gebouwde omgeving

10 feb om 09:30 uurtimer3 min

De Dutch Green Building Council (DGBC) introduceert, samen met SKAO en Climate Cleanup, een nieuwe Net Zero-…

Lees verder »
descriptionArtikel

10 trends voor woningmarkt en leefomgeving 2026

4 feb om 07:30 uurtimer6 min

Het is inmiddels een vaste traditie. Elk jaar zet adviesbureau Companen tien trends voor de woningmarkt en de…

Lees verder »
descriptionArtikel

Spanning en humor in nieuwe film La Grande Arche

21 jan om 07:30 uurtimer4 min

Na de architectuurfilms die in 2025 opvielen - The World According to Weeber, Architecton, The Brutalist -…

Lees verder »