Drijvende villa’s als antwoord op de verharding in steden

woensdag 8 november 2017
timer 3 min
Door de toenemende verharding in steden is er vaak weinig waterberging voor overvloedige regenval. Het is één van de redenen dat gemeenten drijvende woningen zien als een mogelijkheid om de verharding terug te dringen. De Float House, ontworpen door XX architecten en Arconiko architecten, is een voorbeeld van een toepasbare waterwoning.

De Float House is gebouwd aan de Glaskloksingel in Delft. Daar is een breed water gerealiseerd, met een oever waaraan zes drijvende woningen zijn gebouwd. De waterwoning Float House is speciaal voor deze locatie ontworpen op basis van het bouwsysteem van de producent. Het is een drijvende woning met het karakter van een vrijstaande villa. Het bouwsysteem gaf de nodige vrijheid om de gevels optimaal op de locatie te oriënteren en het dak te kunnen gebruiken als dakterras.

 

Uitgangspunt voor het bouwsysteem is een waterdichte kunststof bak die op een platform in de buurt van de locatie is gerealiseerd. Hierin is een lichte staalconstructie met lichte betonvloeren en Metal Stud wanden gerealiseerd. Hierdoor is de woning licht, goed geïsoleerd en heeft een uitstekend drijfvermogen. Het bouwen op de vaste oever heeft als voordeel dat alle onderdelen waterpas en dus altijd haaks gemonteerd kunnen worden. Door na de bouw het platform te water te laten kwam de woning te drijven en kon zij naar de definitieve locatie worden gevaren.

 


Credit: XX architecten en Arconiko architecten

Vrijheid in ontwerp

Het specifieke bouwsysteem gaf veel vrijheid in het ontwerp. De horizontale en verticale dimensies zijn in deze woning volledig benut om de woning zo ruimtelijk mogelijk te maken. Hierdoor is de entree vanaf de steiger gelijkvloers. Via een kleine trap wordt de woonkamer bereikt, die een oriëntatie in alle vier de windstreken heeft. Zowel in de woonkamer als in de keuken heeft de bewoner een mooi uitzicht over het water en de ochtend- en middagzon. Het uitkragende balkon als verlengstuk van de woonkamer maakt de binnen-buiten relatie optimaal. Vanuit de woonkamer is met een trap de bibliotheek bereikbaar. Deze heeft een open pui om beschut van de avondzon te kunnen genieten. Het raam van de bibliotheek naar de keuken maakt het rondzicht compleet.

Entrees los van het gebouw

Vanuit de woonkamer is de grote slaapkamer middels een open trap bereikbaar. Deze slaapkamer is direct gelegen aan een zonnig, beschut terras met een jacuzzi. Onder de woonlaag bevinden zich de slaapkamers voor de kinderen met hobbyruimte en berging. Veel aandacht is besteed om de fietsen binnen de woning te kunnen stallen zodat er geen  berging op de steiger gemaakt hoefde te worden. De waterstand kan + of -10 cm wijzigen. Daarom zijn de entrees losgehouden van het gebouw. Een drijvend terras is toegevoegd aan het hoofdvolume, bereikbaar vanuit de woonkamer en de keuken.

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
Drijvende villa’s als antwoord op de verharding in steden

Credit: XX architecten en Arconiko architecten

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Woongebouw SAWA in Rotterdam wint BNA Beste Gebouw van het Jaar 2026

9 jun om 14:54 uur

Woongebouw SAWA in Rotterdam is bekroond als BNA Beste Gebouw van het Jaar 2026. De jury koos unaniem voor het…

Lees verder »
descriptionArtikel

Zoetermeer zet solidaire architectuur in de schijnwerpers tijdens Dag van de Architectuur

3 jun om 08:43 uur

Op zaterdag 13 juni opent Zoetermeer zijn deuren voor de jaarlijkse Dag van de Architectuur. Het landelijke…

Lees verder »
descriptionArtikel

Paris Proof-vastgoed realiseren: sneller én goedkoper dankzij nieuwe aanpak

26 mei om 14:35 uur

Met een traditionele aanpak betalen we structureel te veel voor duurzame vastgoedtransformaties. Verleg daarom…

Lees verder »
descriptionArtikel

Hanzehogeschool Groningen test houten gebouw digitaal op aardbevingen

20 mei om 11:14 uur

Hanzehogeschool Groningen heeft als eerste in Europa een meerlaags houten gebouw digitaal getest op…

Lees verder »
descriptionArtikel

Verbond van Verzekeraars dringt aan op snellere klimaatadaptatie

8 mei om 10:12 uur

Het klimaatbestendig maken van de fysieke leefomgeving vraagt om snellere en concretere maatregelen. Dat stelt…

Lees verder »
descriptionArtikel

Genomineerden BNA Beste Gebouw van het Jaar 2026 bekend

28 apr om 13:25 uurtimer2 min

De Koninklijke Bond van Nederlandse Architectenbureaus (BNA) heeft de acht genomineerden voor BNA Beste Gebouw…

Lees verder »
descriptionArtikel

Rotterdam herstelt de dynamiek van water en natuur in de stad

16 apr om 09:11 uurtimer3 min

Rotterdam staat voor de opgave om water niet langer uitsluitend te beheersen, maar te integreren in de…

Lees verder »
descriptionArtikel

Adriaan Dessingprijs 2026 zoekt bijzondere Westlandse projecten

19 mrt om 07:30 uurtimer2 min

Westlandse projecten staan in 2026 in de schijnwerpers met de vijfde editie van de Adriaan Dessingprijs. De…

Lees verder »