Dak Rijksmuseum krijgt tweede leven als gevelbekleding

maandag 16 februari 2015
timer 3 min
Architecte Linda Buijsman van Smart Design Studio ontwierp een nieuwbouwhuis met een bijzonder element: gevelbekleding gemaakt van oude leien van het Rijksmuseum.

Buijsmans ontwierp het huis in 2014 voor een jong stel in Lent. “Naast de wens voor een duurzaam huis, moest het ontwerp en de bouw van het huis passen in het budget van de opdrachtgevers," aldus de architecte. "En dat budget was niet onuitputtelijk. Voor mij een mooie uitdaging die uiteindelijk heel goed geslaagd is."
 

De zon als bron van licht en warmte

Uitgangspunt was een huis te maken dat kon leven met de elementen. Zo zouden zij optimaal van het licht en de warmte van de zon gebruik kunnen maken en dat scheelt in het energieverbruik. Dus wakker worden aan de oostkant van het huis met de eerste zonnestralen in de slaapkamer en de woonkamer en het atelier aan de westkant, de plaatsen waar de bewoners vooral in de namiddag en avond verblijven.
 

"Wat betreft materiaal is gekozen voor snel groeiend vuren en lariks. Om het vurenhout geschikt te maken voor een toepassing als gevelbekleding is het thermisch verduurzaamd. De warme kleur blijft behouden door een behandeling met sansin, een soort pigment. Alle buitenkozijnen zijn gemaakt van lariks hout. De dakramen vervullen daarbij een dubbelrol: ze laten veel daglicht door en in de zomernacht zodra je ze opent kun je de woning koelen."
 

"Het gebruik van staal en beton - materialen met een grotere footprint - heb ik zo veel mogelijk beperkt. Voor de begane grondvloer is wel gekozen voor beton. Deze vloer vormt namelijk een belangrijk onderdeel van de (thermische) massa van de woning voor warmte of koude opslag en daarvoor is beton heel geschikt."
 

Leien van het Rijksmuseum

Bijzonder aan het gebouw is de gevel van leien. "We hebben de leien ook zelf, na de nodige instructies, op de gevel aangebracht. Gewoon met een groep vrienden en familie van de opdrachtgevers, met een speciale leien-knipper, haakjes en hamer. Zo gingen we met elkaar aan de slag. Het resultaat is echt heel mooi. En wie heeft dat nou? Een gevel gemaakt van het dak van het Rijksmuseum?”
 

Klaar voor de toekomst

Het huis is klaar en de opdrachtgevers wonen er naar volle tevredenheid. Het huis biedt de nodige mogelijkheden om verder te ontwikkelen. Er zijn al de nodige voorbereidingen getroffen om een dakterras aan te leggen en om de grote kamer op de eerste etage die nu als atelier dient, om te bouwen tot twee kamers. De railsen om zonweringsluiken in te hangen zijn al gemonteerd en de fietsenberging kan zo aan het huis worden gebouwd, die dan ook een gevel krijgt met dezelfde leien.
 

Meer voorbeelden van Buijsmans werk, waarin zij praktische oplossingen toepast geïnspireerd op de natuur, zijn te vinden op de website van Smart Design Studio

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
Dak Rijksmuseum krijgt tweede leven als gevelbekleding

Het huis met leien gevelbekleding, door Smart Design Studio.

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Haarlem: verrassend veelzijdig in vorm, stijl en uitstraling

1 dec om 07:30 uurtimer4 min

Afgelopen vrijdag verscheen een nieuw boek over de stedelijke ontwikkeling en architectuur in Haarlem, getiteld…

Lees verder »
descriptionArtikel

START-Ivry: wonen van binnenuit herdefiniëren

25 nov om 07:30 uurtimer8 min

“Wonen is meer dienend aan de logica van de ontwikkelaar dan aan de realiteit van het dagelijks leven.” Daarom…

Lees verder »
descriptionArtikel

Volop noviteiten voor architecten

18 nov om 07:30 uurtimer5 min

De eerste editie van ARCHITECT@WORK op de locatie Kromhouthal (Amsterdam) trok 1.736 bezoekers. Zij kwamen af…

Lees verder »
descriptionArtikel

Nieuwe school X11 versterkt stedelijk leven Merwede

13 nov om 07:30 uurtimer5 min

NEXT architects heeft met Rademacher de Vries Architecten de ontwerpcompetitie gewonnen voor X11, de Utrechtse…

Lees verder »
descriptionArtikel

MVRDV: bolvormig ontwerp scheelt ruimte op straatniveau

10 nov om 17:15 uurtimer5 min

Met The Grand Ballroom zorgt MVRDV opnieuw voor een iconisch ontwerp. Het architectenbureau won hiermee de…

Lees verder »
descriptionArtikel

Floris Alkemade: ‘De contouren van een andere bouwcultuur’

6 nov om 10:45 uurtimer4 min

Demografische ontwikkelingen hebben een enorme impact op onze woningvoorraad. Na de geboortegolf van weleer is…

Lees verder »
descriptionArtikel

Kiezen en formeren in tijden van woningnood

5 nov om 07:30 uurtimer10 min

In het kader van de Tweede Kamerverkiezingen sprak ons Expertpanel zich uit over de woningnood. Welke…

Lees verder »
descriptionArtikel

De kracht van overkoepelende architectuur

23 okt om 07:30 uurtimer8 min

In de rubriek Bouwiconen wandelt architect Roel van der Zeeuw langs diverse opmerkelijke bouwblokken in de…

Lees verder »