15 verdiepingen hoog trappenhuis als kunstwerk voor New York

maandag 21 november 2016
timer 2 min
Thomas Heatherwick van Heatherwick Studio brengt een nieuw monument naar New York City. Het vijftien verdiepingen hoge kunstwerk, genaamd Vessel, bestaat uit 154 afzonderlijke trappen die stuk voor stuk aan elkaar verbonden zijn.

Vessel dient als centraal punt van de nieuwe Hudson Yards stadsontwikkeling in Manhattan West. De geometrie van het ontwerp is geïnspireerd op de Indische stepwell, een irrigatiesysteem waarin water door treden naar beneden wordt gevoerd, maar doet ook denken aan een bijenkorf. Bezoekers kunnen het monument betreden voor een fikse klim: de structuur bestaat uit bijna 2.500 treden.


Het kunstwerk loopt van bovenaf taps toe, met een breedte van ca. 15 meter aan het oppervlak tot ruim 45 meter aan de top. Het stalen frame van de trappen en loopbruggen zijn bekleed met een gepolijste, koperkleurige huid die vertekende reflecties van het plein op de begane grond werpt.



© Forbes Massie

Eindpunt van High Line

Vessel komt te liggen op het meest centraal liggende plein van Hudson Yards, omringd door lokale flora in de vorm van struiken en bomen. Op het plein wordt ook een diversiteit aan zitmeubilair geïnstalleerd, zodat mensen afkomstig van bijvoorbeeld het bijliggende High Line kunnen uitrusten. In die zin is Vessel een oogstrelend eindpunt van het verhoogde park.


Naast esthetiek is de structuur ook praktisch. Het dient als een ventilerend ‘scherm’ voor het aangrenzende spoor en het werkt als een waterdoorlatend gebied, zodat regenwater zowel wordt afgevoerd als opgeslagen.



© Forbes Massie

Bouw

De Hudson Yards ontwikkeling moet opgeleverd worden in 2018. De bouw van het trappenhuis vindt plaats in Italië en in 2017 moet de structuur op locatie worden geassembleerd.

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
15 verdiepingen hoog trappenhuis als kunstwerk voor New York

© Forbes Massie

© Forbes Massie © Forbes Massie
© Forbes Massie © Forbes Massie

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Woongebouw SAWA in Rotterdam wint BNA Beste Gebouw van het Jaar 2026

9 jun om 14:54 uur

Woongebouw SAWA in Rotterdam is bekroond als BNA Beste Gebouw van het Jaar 2026. De jury koos unaniem voor het…

Lees verder »
descriptionArtikel

Biobased hout en hergebruik geven Midwerk een nieuw thuis

28 mei om 13:52 uur

In Sappemeer is het nieuwe gebouw voor Midwerk opgeleverd, ontworpen door De Zwarte Hond. Midwerk is het…

Lees verder »
descriptionArtikel

Paris Proof-vastgoed realiseren: sneller én goedkoper dankzij nieuwe aanpak

26 mei om 14:35 uur

Met een traditionele aanpak betalen we structureel te veel voor duurzame vastgoedtransformaties. Verleg daarom…

Lees verder »
descriptionArtikel

Hanzehogeschool Groningen test houten gebouw digitaal op aardbevingen

20 mei om 11:14 uur

Hanzehogeschool Groningen heeft als eerste in Europa een meerlaags houten gebouw digitaal getest op…

Lees verder »
descriptionArtikel

The Circle: circulair bouwconcept met terugneembare elementen

18 mei om 10:29 uur

Willy Naessens Group lanceerde The Circle, een revolutionair en circulair bouwconcept. Met honderd elementen…

Lees verder »
descriptionArtikel

Genomineerden BNA Beste Gebouw van het Jaar 2026 bekend

28 apr om 13:25 uurtimer2 min

De Koninklijke Bond van Nederlandse Architectenbureaus (BNA) heeft de acht genomineerden voor BNA Beste Gebouw…

Lees verder »
descriptionArtikel

The Timber Truth: 16 mythes houtbouw ontkracht

25 mrt om 07:30 uurtimer7 min

In het recent verschenen Engelstalige boek The Timber Truth heeft houtbouwexpert Pablo van der Lugt liefst…

Lees verder »
descriptionArtikel

Houtbouw: verzekerbaarheid onder druk

24 mrt om 07:30 uurtimer3 min

Houtbouw groeit als duurzaam alternatief voor beton en staal, maar de verzekerbaarheid van grootschalige…

Lees verder »