Ecologisch onderzoek wordt verplicht bij spouwmuurisolatie

woensdag 2 augustus 2023

Foto: Shutterstock

De Raad van State heeft bepaald dat eerst ecologisch onderzoek gedaan moet worden voordat spouwmuren geïsoleerd mogen worden. Alleen een endoscopisch onderzoek is niet voldoende, vindt de bestuursrechter.

De bestuursrechter vond dat het bedrijf de zorgplicht uit de Wet natuurbescherming overtrad door niet voldoende onderzoek te doen naar de aanwezigheid van vleermuizen. Een endoscopisch onderzoek, waarbij met een camera in de spouwmuur wordt gekeken, is niet voldoende, zo stelde de rechter. Een uitgebreider ecologisch onderzoek moet ook plaatsvinden.

Om tot een uitspraak te komen zijn verschillende personen en organisaties geraadpleegd, waaronder bedrijven uit de isolatiebranche, ecologische onderzoeksbureaus en woningcorporaties.

Uit de reacties van de meedenkers blijkt dat er sinds 2019 veel ontwikkelingen zijn geweest en werkwijzen zijn gevonden voor een grootschaligere aanpak van woningisolatie, waarbij ook de bescherming van vleermuizen wordt betrokken. Deze nieuwe werkwijzen zijn voornamelijk gericht op woningbouwverenigingen en andere partijen die veel woningen in een bepaald gebied bezitten, maar zouden ook voor particulieren uitkomst kunnen bieden.

Lees hier de uitspraak van de Raad van State

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Rotterdam herstelt de dynamiek van water en natuur in de stad

16 apr om 09:11 uurtimer3 min

Rotterdam staat voor de opgave om water niet langer uitsluitend te beheersen, maar te integreren in de…

Lees verder »
descriptionArtikel

Symbiotisch bouwen krijgt vorm langs de A58

2 apr om 07:30 uurtimer3 min

Langs de A58 bij Oirschot is het Symbiotisch Bouwen Paviljoen geopend: een experimentele plek waar bouwen,…

Lees verder »
descriptionArtikel

Netto Natuurwinst: bouwen met biodiversiteit als norm

31 mrt om 07:30 uurtimer2 min

Vanaf 2024 geldt in het Verenigd Koninkrijk een wettelijke verplichting om bij bouwprojecten de biodiversiteit…

Lees verder »
descriptionArtikel

Manifest Gemeenten Natuurinclusief naar Tweede Kamer

4 mrt om 09:30 uurtimer2 min

Achttien gemeenten hebben onlangs gezamenlijk een manifest aangeboden aan de Tweede Kamer waarin ze hun ambitie…

Lees verder »
descriptionArtikel

Doorbraak voor de natuur: groene groei met Newland

18 dec 2025 timer4 min

Hoe kunnen ecologische en economische waarden elkaar versterken? Vanuit die visie werkt Lune Walder (business…

Lees verder »
descriptionArtikel

Inspiratie voor groene gebiedsontwikkeling

15 dec 2025 timer10 min

In een uitverkocht Provinciehuis van Overijssel kwamen eind november ruim vierhonderd experts en…

Lees verder »
descriptionArtikel

Oost en west voor vleermuizen het best

9 dec 2025 timer6 min

Voor ‘gebouwminnende’ diersoorten als stadsvogels en vleermuizen gelden stringente bouweisen. Het ministerie…

Lees verder »
descriptionArtikel

Groene metamorfose impuls gezondheid en leefbaarheid wijk

10 nov 2025 timer4 min

Na vijftien jaar van herontwikkeling laat de wijk Kerckebosch in Zeist zien dat natuurinclusief bouwen niet…

Lees verder »