De boormachine keuze

dinsdag 12 november 2019
timer 3 min
Bij een boormachine zijn het vermogen, het koppel en bij accumachines de capaciteit belangrijk. Een vermogen van 450 – 600 Watt is voor de meeste klussen toereikend en een accu van 1,5 Ampère per uur levert dikwijls genoeg stroom om de klus in één keer af te maken.

Het koppel, uitgedrukt in Newton meter is bepalend voor de kracht van de machine. Met 54 Nm kun je behoorlijk zwaar werk verrichten. Boormachines hebben tegenwoordig een koolborstelloze motor wat ten goede komt voor de levensduur, maar ook voor betere prestaties. De accutechnologie wordt ook steeds beter waardoor de verschillen tussen accuboormachines en machines op netstroom steeds minder wordt.

Kloppen en hameren

Zonder een technisch verhaal te schrijven, ligt het verschil tussen een klopboormachine en een boorhamer in het gebruik. Boorhamers zijn geschikt voor het boren in beton, maar minder geschikt voor het boren in steen, metaal en hout. De klopboormachine is minder geschikt voor het boren in beton, maar zeer geschikt voor het boren in steen, hout en metaal. Het verschil in slagkracht, toerental en slipkoppeling maakt de apparaten verschillend.

Boren en bits

De boorkop van de machine bepaalt het type boor. De meest gebruikte is de snelspan boorkop. Bij de oudere machines zet je de boor vast met een sleuteltje. Zware machines zoals de boorhamer hebben dikwijls een SDS boorkop waarbij nog de varianten plus of max mogelijk zijn. Vervolgens dien je de juiste boor te kiezen voor het boorwerk.
Een machine overzicht met de gebruikte boorkoppen:
- accuboormachine: snelspan;
- klopboormachine: snelspan;
- schroefmachine: snelspan;
- boorhamer: SDS plus en SDS max;
- breekhamer: SDS plus en SDS max.

Boor

Afhankelijk van het materiaal waar je in gaat boren, kies je de juiste beton-, steen-, glas-, tegel-, hout- of metaalboor. Universele boren zijn voor meerdere materialen geschikt. Voor de schroefmachine zijn er bits. Een bit is een korte, verwisselbare schroevendraaierstift met meestal een zeskanten schacht. Voor elke soort schroef bestaat er een aparte bit. Er zijn bij bits grote kwaliteits- en prijsverschillen. Er zijn bits van speciaal gehard staal of van chroom-vanadium. Er zijn ook bits met een diamantlaagje. Een bit met een diamantlaagje drukt vaster in de schroefkop, waardoor er een grotere draaikracht kan worden uitgeoefend.


Voor elke klus de juiste boormachine en boor. Het werkt dan een stuk makkelijker. Werk altijd veilig ook bij kleine klussen. Een veiligheidsbril en gehoorbescherming bieden de beste bescherming.

 

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
De boormachine keuze

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Amsterdamse Sluisbuurt krijgt zoöperatie Zoë: wonen als ecosysteem

27 jan om 09:00 uurtimer3 min

Met de start van de bouw van Zoë krijgt de Sluisbuurt op Zeeburgereiland in Amsterdam er een bijzonder…

Lees verder »
descriptionArtikel

Digitaal ontwerpen: ‘Gebouwen gaan meer op de natuur lijken’

19 jan om 07:30 uurtimer16 min

Digitaal geprogrammeerd ontwerpen verandert het vak van architect razendsnel. Bij the ArchiTech Company ziet…

Lees verder »
descriptionArtikel

Nieuwspraak of samenspraak?

13 jan om 07:30 uurtimer4 min

Rond Oud en Nieuw verscheen onze nieuwe Innovatiecatalogus 2026. Ter inleiding schreef hoofdredacteur Ysbrand…

Lees verder »
descriptionArtikel

Top 10 innovaties: zonnepanelen als bouwmateriaal

12 jan om 07:30 uurtimer7 min

In onze jaarlijkse Top 10 van innovaties bespreekt Guus Mulder (TKI Urban Energy) de meest actuele innovaties…

Lees verder »
descriptionArtikel

Top 10 innovaties: van thuisbatterij tot prijsdoorbraak

6 jan om 07:30 uurtimer8 min

Ook dit jaar beleefde Guus Mulder (TKI Urban Energy) veel plezier aan het samenstellen van tien pareltjes van…

Lees verder »
descriptionArtikel

Volop nieuws in Innovatiecatalogus 2026

5 jan om 07:30 uurtimer4 min

De net nieuw verschenen Innovatiecatalogus 2026 pakt een breed spectrum van onderwerpen beet. Van ontwerpen en…

Lees verder »
descriptionArtikel

Trend & monitor: burgercollectieven

31 dec 2025 timer5 min

Het is een innovatieve trend die hoogleraar Anke van Hal (Nyenrode Business Universiteit) ziet op het gebied…

Lees verder »
descriptionArtikel

Gaan deze drie innovaties het in 2026 maken?

29 dec 2025 timer5 min

Begin januari verschijnt onze Innovatiecatalogus 2026 met ook dit jaar weer de Top 10 van innovaties die in…

Lees verder »