Zes van de zeven innovatieprojecten mislukt

woensdag 14 mei 2014
timer 3 min
Innoveren gaat van au. Volgens innovatiegoeroe Gijs van Wulfen mislukken zes van de zeven innovatieprojecten. Van Wulfen, grondlegger van de VOORT Innovatiemethode, was een van de sprekers tijdens de BOOOSTING Bouw Innovatie Middag op dinsdag 13 mei in het RDM Campus Congrescentrum, in Heijplaat, Rotterdam.

Geen reden tot koudwatervrees, aldus Van Wulfen. “Innovatie is harder nodig dan ooit.” Maar het wordt wel steeds lastiger vooral binnen grotere organisaties. “Grote bedrijven frustreren innovators.”

De VOORT methode zou organisaties kunnen gidsen langs de klippen die men tegenkomt gaande een innovatietraject. Enkele tips. Zorg dat iedereen, van hoog tot laag, voorlopers en achterhoed, betrokken is – de innovatie moet gedragen worden door de gehele onderneming. Teamwork creëert 100 procent intern draagvlak. Ook de directie moet actief meedoen. Ga uit van relevante klantfricties. Gebruik de stem van de eindgebruikers. Formuleer concrete, new business cases, en kies het juiste moment (innoveer als het nodig is).

 

Innovatiesubsidies

Voorafgaand aan Van Wulfen had Booosting penningmeester en innovatiesubsidiespecialist Maurits van Waardenberg, van Raad en Daad, een uiteenzetting gegeven over innovatiesubsidies in de bouw. Innovatiessubsidies zijn mogelijkk op drie niveaus:

1. Fiscale voordelen in het kader van de Wet Bevordering Speur- en Ontwikkelingswerk (korting op loonbelasting).

2. Research & Development Aftrek (RDA)

3. Innovatiebox (reductie vennootschapsbelasting).

Wie nog wat extra subsidie bij elkaar wil schrapen, kan ook nog terecht bij de MKB Innovatiestimuleringsregeling in het kader van het Topsectorenbeleid. Hoewel de bouw niet behoort tot een van de Topsectoren, maakt de sector deel uit van de Topsector Creatieve Industrie. Substhema's binnen deze sector zijn  gebouwde omgeving en energiebesparing gebouwde omgeving. Voor beide gelden subsidieregelingen.

 

Casuïstiek

De afronding van de middag stond in het teken van de casuïstiek. Ruben Lukas, projectleider innovatie bij ESKA Graphic Board in Hoogezand-Sappemeer, hoe deze producent, van grafisch (hard)karton, de afgelopen periode heeft gewerkt met de VOORT-innovatiemethode. Het bedrijf kampte met een terugloop in de afzet van het traditionele product en zoch naar nieuwe wegen. Lukas maakte duidelijk hoe de methode de onderneming heeft geholpen om te komen tot verrassende innovaties. Zo maakt het bedrijf nu door en door gekleurd zwart hard karton. Waarvan onlangs nog een hele zending per vliegtuig door opdrachtgever Ferrari werd afgenomen, als luxe verpakkingsmateriaal. Een tweede innovaties werd door Eska collega's van Lukas toegelicht. Ze demonstreerden prefab hard karton wanden met prints. Op een simpele manier zijn deze wandelementen met een click systeem tot tijdelijke binnenwanden samen te voegen, bijvoorbeeld om grote winkeloppervlakken in te perken.

 

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
Zes van de zeven innovatieprojecten mislukt

Toelichting Eska Board over nieuwe producten ontwikkeld op basis van de VOORT methode tijdens BOOOSTING Bouw Innovatie Middag in het RDM Campus Congrescentrum Rotterdam.

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Bijzonder gebouw dankzij weloverwogen ontwerpbeslissing

23 okt om 08:57 uur

In Amsterdam verrijst momenteel met Elements een energieneutraal hoogbouwproject met uitkragingen tot twaalf…

Lees verder »
descriptionArtikel

Marianne Loof benoemd tot voorzitter BNA

13 okt om 11:00 uur

De ledenraad van de Koninklijke Bond van Nederlandse Architectenbureaus (BNA) heeft Marianne Loof benoemd tot…

Lees verder »
descriptionArtikel

Ontwerp nieuw Learning Centre op Zernike Campus vastgesteld

13 okt om 09:21 uur

De Rijksuniversiteit Groningen heeft het ontwerp van Benthem Crouwel Architects en Nieuwe Architecten voor het…

Lees verder »
descriptionArtikel

Keynote uitgelicht: Kees Klomp op het Duurzame & Gezonde Scholen Congres

5 okt om 11:55 uur

Hoe zorg je dat een school niet alleen duurzaam gebouwd is, maar ook de mensen die er werken en leren…

Lees verder »
descriptionArtikel

Zo ontzorg je scholen in de hele vastgoedketen

30 sep om 10:28 uur

Onderwijsvastgoed is in Nederland complex vanwege de split incentive: gemeenten en schoolbesturen hebben elk…

Lees verder »
descriptionArtikel

Tumult brengt Groningse cultuur samen onder één dak

30 sep om 10:00 uur

Groningen heeft er een nieuw cultureel adres bij. Tumult, tot voor kort bekend onder de naam VRIJDAG, opende…

Lees verder »
descriptionArtikel

Houten woontoren The Urban Woods in Delft officieel geopend

29 sep om 14:00 uur

In Delft is The Urban Woods officieel geopend: volgens de initiatiefnemers de hoogste houten woontoren van…

Lees verder »
descriptionArtikel

Samenwerken aan betere onderwijshuisvesting

28 sep om 11:30 uur

In november 2025 was Jonas Grütters een van de genomineerden voor de Smaakmaker Award tijdens het Duurzame…

Lees verder »