Zaha Hadid Architects ontwerpt eerste houten stadion ter wereld

woensdag 9 november 2016
timer 2 min
Na een zeven maanden durende internationale competitie is het winnende ontwerp voor het nieuwe stadium van de Forest Green Rovers in Stroud, Engeland, geselecteerd. Zaha Hadid Architects kwam als winnaar uit de bus met een ontwerp voor het eerste voetbalstadion dat volledig uit hout is gebouwd.

Het houten structuur zal ervoor zorgen dat het stadion de minste CO2 van alle stadions ter wereld uitstoot. Praktische ieder element wordt uit duurzaam verkregen hout vervaardigd, van de structuur tot de bekleding. Op het dak wordt een transparant membraan gebouwd, die volgens de architect ‘diepe schaduwen voor spelers en fans verminderd en de volumetrische impact van het stadion in het omliggende landschap reduceert’.



© Zaha Hadid Architects, rendering door VA

Fans centraal

“Hout als bouwmateriaal is erg duurzaam, recyclebaar en prachtig,” aldus Jim Heverin, directeur van Zaha Hadid Architects. “De structurele elementen van het stadion zijn bewust dicht bij elkaar geplaatst zodat ook de tribunes en vloerplaten van hout kunnen worden gemaakt. In de meeste andere stadions zijn deze van beton of staal.”


De gebruikservaring was een centraal onderdeel van het ontwerp, legt Heverin uit. Er lag met name een focus op de zichtbaarheid van het spel voor de fans. “Zij zullen zo dicht als vijf meter vanaf het speelveld kunnen staan, en de positie van iedere stoel is zo berekenend dat ze uitstekend en onbelemmerd zicht op het gehele speelveld bieden.”



© Zaha Hadid Architects, rendering door VA

Eco Park

Het stadion maakt onderdeel uit van een nieuwe, 100 hectare grote Eco Park ontwikkeling. Met het stadion als hart van deze ontwikkeling worden hier ook sportfaciliteiten, oefenvelden en openbare voorzieningen gerealiseerd. Het stadion wordt in twee fasen opgeleverd, zodat eerst 5.000 zitplaatsen beschikbaar worden, wat in de tweede fase wordt uitgebreid naar 10.000 zitplaatsen.


Tevens onderdeel van het grootschalige ontwikkelingsproject is een groen technologie/businesspark met plek voor onder andre het groene energiebedrijf Ecotricity, eventueel een hub voor openbaar vervoer, een on-site natuurreservaat en de restoratie van het nabijgelegen Stroudwater kanaal.



© Zaha Hadid Architects, rendering door MIR

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
Zaha Hadid Architects ontwerpt eerste houten stadion ter wereld

Rendering van het eerste houten stadion ter wereld, door Zaha Hadid Architects. Rendering door MIR

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Woongebouw SAWA in Rotterdam wint BNA Beste Gebouw van het Jaar 2026

9 jun om 14:54 uur

Woongebouw SAWA in Rotterdam is bekroond als BNA Beste Gebouw van het Jaar 2026. De jury koos unaniem voor het…

Lees verder »
descriptionArtikel

Zoetermeer zet solidaire architectuur in de schijnwerpers tijdens Dag van de Architectuur

3 jun om 08:43 uur

Op zaterdag 13 juni opent Zoetermeer zijn deuren voor de jaarlijkse Dag van de Architectuur. Het landelijke…

Lees verder »
descriptionArtikel

Verdichten in de schaduw en geest van Cornelis van Eesteren

1 jun om 11:37 uur

Kun je het erfgoed van Cornelis van Eesteren in Amsterdam op een subtiele en toekomstbestendige manier…

Lees verder »
descriptionArtikel

Biobased hout en hergebruik geven Midwerk een nieuw thuis

28 mei om 13:52 uur

In Sappemeer is het nieuwe gebouw voor Midwerk opgeleverd, ontworpen door De Zwarte Hond. Midwerk is het…

Lees verder »
descriptionArtikel

Paris Proof-vastgoed realiseren: sneller én goedkoper dankzij nieuwe aanpak

26 mei om 14:35 uur

Met een traditionele aanpak betalen we structureel te veel voor duurzame vastgoedtransformaties. Verleg daarom…

Lees verder »
descriptionArtikel

Hanzehogeschool Groningen test houten gebouw digitaal op aardbevingen

20 mei om 11:14 uur

Hanzehogeschool Groningen heeft als eerste in Europa een meerlaags houten gebouw digitaal getest op…

Lees verder »
descriptionArtikel

Verbond van Verzekeraars dringt aan op snellere klimaatadaptatie

8 mei om 10:12 uur

Het klimaatbestendig maken van de fysieke leefomgeving vraagt om snellere en concretere maatregelen. Dat stelt…

Lees verder »
descriptionArtikel

Genomineerden BNA Beste Gebouw van het Jaar 2026 bekend

28 apr om 13:25 uurtimer2 min

De Koninklijke Bond van Nederlandse Architectenbureaus (BNA) heeft de acht genomineerden voor BNA Beste Gebouw…

Lees verder »