Winnaars Repairing the Present geselecteerd

donderdag 3 februari 2022

Grow Your Own Cloud, kunstcollectief uit Parijs.

Witteveen+Bos is dit voorjaar gastorganisatie van twee kunstenaarsinitiatieven. De kunstenaars krijgen de gelegenheid om hun ideeën in een van de adviesprojecten van Witteveen+Bos te realiseren. Dat gebeurt in de vorm van twee fellowships in het project Omgevingsvisie Den Haag. Het gaat om de Nederlandse uitwerking van het Europese S+T+ARTS programma, dat samenwerking faciliteert tussen kunstenaars en bedrijfsleven onder de noemer ‘Repairing the Present’, om te komen tot oplossingsrichtingen voor de Green Deal.

In de afgelopen maanden zijn alle 334 inschrijvingen die na de open call werden ontvangen uitvoerig beoordeeld door twaalf Regionale S+T+ARTS Centra, experts en een lokale jury. De winnaars voor de regio Nederland zijn: kunstcollectief Grow Your Own Cloud en kunstenares Penelope Cain.

Grow Your Own Cloud is een kunstcollectief uit Parijs (zie afbeelding boven) dat is opgericht door Cyrus Clarke en Monika Seyfried. Zij willen in het project de volgende stap zetten in hun werk rond DNA-gegevensopslagmethoden. Onder de naam Urban Data Forest wil het collectief de data cloud opnieuw vormgeven door in Den Haag 's werelds eerste biologische datacentrum te creëren. Urban Data Forest roept ethische, technische en maatschappelijke vragen op over dataopslag en de gevolgen daarvan voor het milieu. Het einddoel is een prototype opzetten voor een toekomst waarin duurzame dataopslag in de stad de sleutel is tot schonere, groenere en meer welvarende steden.

Penelope Cain is een microbiologe die kunstenaar is geworden. In haar goed doordachte werken worden beide disciplines gecombineerd om ons bewuster te maken van de schoonheid van intersoortelijke gemeenschappen in bedreigde landschappen. Haar project 'Repairing with Lichen' (zie afbeelding onder) onderzoekt beeldvorming van de stad door de lens van één soort: het korstmos. Het project richt zich op biodiversiteit in steden, koolstofopname en stikstofvastlegging. Door het concept van microwildgroei te introduceren in de minst natuurlijke gebieden van de stad, maakt Penelope grote betrokkenheid van het publiek mogelijk en kan er eenvoudig worden opgeschaald in stedelijke gebieden.

Reparing with Lichen

Eveline Buter, directeur bij Witteveen+Bos: "We hebben ontzettend veel zin in het hosten van deze kunstenaars en hopen veel van elkaar te leren. We werken namelijk elk op onze eigen manier aan thema’s als het vergroenen van steden en het verkleinen van de impact van datacentra. We zijn benieuwd naar wat er kan gebeuren als onze technische wereld en hun artistieke aanpak zo intensief bij elkaar komen. Het past bij ons streven naar een diepgaandere en meer concrete vorm van wederzijdse inspiratie tussen kunst en ingenieurswerk, die verder gaat dan het jaarlijkse uitreiken van de Kunst+Techniek-prijs."

Met dit initiatief introduceren de projectpartners artistieke inbreng als onderdeel van innovatietrajecten. De fellows zullen nauw samenwerken met Witteveen+Bos. Met de vanuit de kunst gedreven innovatiemethode van In4Art zal het project gedurende de experimenten continu verbindingen leggen tussen de verschillende disciplines, zodat innovatie ‘spill-overs’ verder uitgewerkt kunnen worden en de prototypes op verschillende
niveaus impact realiseren.

Het experiment wordt gedragen door een uitgebreide groep van lokale experts, die de inzichten verder kunnen laten resoneren in hun eigen industrietakken en sectoren. De resultaten zullen internationaal getoond worden bij gerenommeerde musea als MAXXI in Rome en ZKM in Karlsruhe. Dit project is medegefinancierd door het Directoraat-generaal Communicatienetwerken, Content en Technologie van de Europese Commissie in het kader van subsidieovereenkomst LC01641664.

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Amsterdamse Sluisbuurt krijgt zoöperatie Zoë: wonen als ecosysteem

27 jan om 09:00 uurtimer3 min

Met de start van de bouw van Zoë krijgt de Sluisbuurt op Zeeburgereiland in Amsterdam er een bijzonder…

Lees verder »
descriptionArtikel

Digitaal ontwerpen: ‘Gebouwen gaan meer op de natuur lijken’

19 jan om 07:30 uurtimer16 min

Digitaal geprogrammeerd ontwerpen verandert het vak van architect razendsnel. Bij the ArchiTech Company ziet…

Lees verder »
descriptionArtikel

Nieuwspraak of samenspraak?

13 jan om 07:30 uurtimer4 min

Rond Oud en Nieuw verscheen onze nieuwe Innovatiecatalogus 2026. Ter inleiding schreef hoofdredacteur Ysbrand…

Lees verder »
descriptionArtikel

Top 10 innovaties: zonnepanelen als bouwmateriaal

12 jan om 07:30 uurtimer7 min

In onze jaarlijkse Top 10 van innovaties bespreekt Guus Mulder (TKI Urban Energy) de meest actuele innovaties…

Lees verder »
descriptionArtikel

Top 10 innovaties: van thuisbatterij tot prijsdoorbraak

6 jan om 07:30 uurtimer8 min

Ook dit jaar beleefde Guus Mulder (TKI Urban Energy) veel plezier aan het samenstellen van tien pareltjes van…

Lees verder »
descriptionArtikel

Volop nieuws in Innovatiecatalogus 2026

5 jan om 07:30 uurtimer4 min

De net nieuw verschenen Innovatiecatalogus 2026 pakt een breed spectrum van onderwerpen beet. Van ontwerpen en…

Lees verder »
descriptionArtikel

Trend & monitor: burgercollectieven

31 dec 2025 timer5 min

Het is een innovatieve trend die hoogleraar Anke van Hal (Nyenrode Business Universiteit) ziet op het gebied…

Lees verder »
descriptionArtikel

Gaan deze drie innovaties het in 2026 maken?

29 dec 2025 timer5 min

Begin januari verschijnt onze Innovatiecatalogus 2026 met ook dit jaar weer de Top 10 van innovaties die in…

Lees verder »