Wijk van de Toekomst wordt duurzaam en levensloopbestendig

dinsdag 3 maart 2020
timer 4 min
In gemeente Gieten wordt de verduurzaming van 330 huur- en koopwoningen gecombineerd met het aanpakken van vergrijzing, onder andere door domoticavoorzieningen en samenwerking met zorginstellingen.

Gedurende 2019 konden bewoners en geïnteresseerden in Gieten terecht in een modelwoning dat diende als toonbeeld voor levensloopbestendigheid. In deze woning zijn talloze oplossingen voor het gebruiksgemak verwerkt. Het gaat om kleine aanpassingen, zoals een op afstand bestuurbaar gordijn, verlichting op bewegingssensoren en een ‘super-de-luxe’ toilet, maar ook grotere, zoals het toegankelijk maken van de woning door wanden te verwijderen.


Bij elkaar opgeteld zorgen dit voor een uiterst praktische woning voor de vergrijzende bewoner. Deze modelwoning vormt de basis voor een groter plan: de Wijk van de Toekomst, waarin elke woning op duurzame wijze wordt aangepast zodat de bewoner zo lang mogelijk thuis kan blijven wonen. Daarvoor sloeg de gemeente de handen ineen met woningcorporatie De Volmacht, Natuur- en Milieufederatie Drenthe, Bouwend Nederland, KAW architecten en zorginstellingen Icare en Impuls.

Renovatie, sloop en nieuwbouw

Het betreft een meerlaags project: een deel van de woningen wordt gerenoveerd, terwijl een ander deel nieuwe woningen betreft. Martin Waslander, projectmanager bij KAW architecten: “De bewoners van de te renoveren woningen krijgen een basispakket voor woningaanpassingen en kunnen vervolgens kiezen uit veel opties. Deze worden verrekend in de huur of worden aangebracht tegen betaling.”


Keuze te over; Waslander presenteert een lijst van opties die veelal gericht zijn op een levensloopbestendige toegankelijkheid van de woning. Denk aan het verwijderen van een wand tussen keuken en woonkamer of het vergroten van het raamkozijn in de slaapkamer, zodat er vanuit bed meer contact is met de tuin. Ook domoticavoorzieningen passeren de revue.



Impressie van de voorzieningen die getroffen kunnen worden in de Wijk van de Toekomst. Door: KAW architecten

Typische seniorenwoning

“De te realiseren nieuwbouw worden duurzame levensloopbestendige woningen. Deze moeten nog ontworpen worden”, aldus Waslander. Hiervoor worden zestig woningen gesloopt. De te vervangen woningen worden grondgebonden en levensloopbestendig ontworpen, waarvan vijftien circulair gebouwd gaan worden in het initiatief ‘Drenthe woont circulair’. Bij elke woning staat centraal dat hij multifunctioneel wordt ingericht.


“Eigenlijk maak je een typische seniorenwoning”, vertelt Waslander. “Het belangrijkste is dat het volledige woonprogramma zich bevindt op één niveau en dat het voldoet aan WoonKeur, dus grotere en specifieke maatvoering en meer directe verbindingen. Zo is de badkamer gekoppeld aan de hoofdslaapkamer. Echter door de afmetingen en wanneer er aanvullend meer slaapkamers zijn, bijvoorbeeld op de verdieping, kan een klein gezin ook prima wonen in een dergelijke woning.” Dat maakt de woningen niet alleen levensloopbestendig, maar ook toekomstbestendig. “Wanneer de vraag naar seniorenwoningen weer gaat afnemen, over circa twintig jaar, blijven dit aantrekkelijke woningen.”

In de huid van de bewoner

Om zo goed mogelijk de (toekomstige) bewoner te bedienen in de woningen, moest KAW architecten ‘nog meer in de huid van de oudere bewoner kruipen’, geeft Waslander aan. “Aan de één kant moet de woning functioneel, toegankelijk en ruimtelijk zijn. Het volledige woonprogramma is op één bouwlaag, eventueel aangevuld met een zolderverdieping voor mantelzorgers of kinderen. Maar wanneer een bewoner beperkingen heeft of krijgt, moet je in je ontwerp daarop inspelen. Wanneer bijvoorbeeld een bewoner langdurig bedlegerig is, is een optimale relatie met buiten of met de rest van het huis wel zo fijn.”


“Ook wil je graag dat bewoners contact met de buurt kunnen hebben, je wilt ze stimuleren om contact te hebben. Dat kan bijvoorbeeld met een terras en zitje bij de voordeur. Verder spelen thema’s als oriëntatie, veiligheid, autonomie en zelfredzaamheid. Mensen moeten de regie over hun manier van wonen kunnen blijven houden.”


Het volledige artikel over de Wijk van de Toekomst leest u in Stedebouw & Architectuur, editie Bouw & Zorg, dat op 3 april 2020 verschijnt. U vindt de editie dan in onze bibliotheek.

Reactie toevoegen

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
Wijk van de Toekomst wordt duurzaam en levensloopbestendig

De modelwoning van de Wijk van de Toekomst in Gieten laat alle mogelijke (domotica)voorzieningen zien.

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Kiezen en formeren in tijden van woningnood

5 nov om 07:30 uurtimer10 min

In het kader van de Tweede Kamerverkiezingen sprak ons Expertpanel zich uit over de woningnood. Welke…

Lees verder »
Mundus Brique Architecten
descriptionArtikel

Scholenbouwrevolutie in Twente

28 okt om 07:30 uurtimer4 min

Nog één week en Stedebouw & Architectuur heet je welkom bij de vijfde editie van het Duurzame & Gezonde…

Lees verder »
descriptionArtikel

De kracht van overkoepelende architectuur

23 okt om 07:30 uurtimer8 min

In de rubriek Bouwiconen wandelt architect Roel van der Zeeuw langs diverse opmerkelijke bouwblokken in de…

Lees verder »
descriptionArtikel

Europees platform impuls voor architectuurontwerpwedstrijden

2 okt om 07:30 uurtimer4 min

Het project European Platform for Architectural Design Competitions (ARCH-E) geeft architecten betere kansen om…

Lees verder »
descriptionArtikel

Geen sloop, maar hergebruik op Zernike campus

30 sep om 07:30 uurtimer4 min

Herbruikbaarheid, aanpasbaarheid en eigenheid van het gebouw zijn de kernbegrippen van de herontwikkeling van…

Lees verder »
descriptionArtikel

Maarten van Kesteren valt opnieuw in de prijzen

26 sep om 10:00 uurtimer4 min

Na zijn veelgeroemde renovatie van de Nimeto-school in Utrecht, is opnieuw een renovatie van Maarten van…

Lees verder »
descriptionArtikel

Schakelen tussen strategie en praktijk in de wijk

26 sep om 07:30 uurtimer11 min

Hoe kom je van mooie plannen voor een wijk tot concrete actie? Dat onderwerp staat centraal tijdens de viering…

Lees verder »
descriptionArtikel

Een plan mag geen vleesgeworden Funda-advertentie worden

16 sep om 07:30 uurtimer7 min

Lennart Arpots vervolgt de rubriek Future Architects en waarschuwt dat we door STOER weer donkere niet-…

Lees verder »