Vernieuwbouw poppodium Hedon in Zwolle

maandag 14 juli 2014
timer 3 min
Het in 1973 opgerichte poppodium Hedon in Zwolle, in 2013 op het festival Noorderslag onderscheiden met het IJzeren Podiumdier voor het beste Poppodium van Nederland, is verbouwd en uitgebreid. De bestaande grote zaal is vergroot tot een bezoekerscapaciteit van 850 personen. Daarnaast zijn onder meer een popcafé (tevens popzaal voor 200 personen), drie nieuwe oefenruimten en een intern loading dock gerealiseerd.

 

Het oude Hedon was te krap behuisd. De entree klein, de garderobe minimaal. Er was geen foyer en  backstage hoegenaamd geen ruimte. “De accommodatie van het goed lopende Hedon was toe aan professionaliteit. De capaciteit van de grote zaal en het popcafé annex popzaal werd opgekrikt. En er kwam meer publieksruimte, onder andere een royale entree met foyer (240 vierkante meter),“ zegt Roel ten Bras, van TenBrasWestinga   ARCHITECTUUR /INTERIEUR  en  STEDENBOUW, de ontwerper van de vernieuwbouw in Zwolle.

 

Hedon is twee keer zo groot geworden

 

“Backstage is een enorme verbeteringsslag gemaakt – er was hoegenaamd niks nu 400 vierkante meter. Het laden en lossen kan nu inpandig gebeuren, om overlast voor de buurt te voorkomen. Het podium heeft nu met 15,5x8x10 meter  volwaardige afmetingen, niet alleen in lengte en breedte maar ook in hoogte. En er is ruimte gecreëerd om het podium heen voor changementen. Het aantal oefenstudio’s werd uitgebreid van vijf naar zeven. Kantoren zijn opnieuw ingedeeld, en Hedon heeft nu drie kleedkamers met een aparte artiestenfoyer, voorzien van een dakterras.” Ten Bras: “Hedon is twee keer zo groot geworden: de nieuwe grote zaal en de kleine zaal hebben een oppervlak van respectievelijk 445 en 110 vierkante meter.”

 

Uitgangspunten

Ten Bras moest in het ontwerp enkele uitgangspunten scherp in de gaten houden: “De opdracht was om de intieme sfeer van het oude Hedon te behouden. Met het oog op duurzaamheid moest zoveel mogelijk gebruik gemaakt worden van bestaande constructies. De publieke ruimte en backstage moest strikt gescheiden zijn. Hoog op het lijstje stond ook de wens om een royale, maar intieme foyer voor de grote zaal te maken, met ‘inkijk’ in de kleine zaal annex popcafé. En er moest een multifunctionele ruimte komen, een artiestencafé op de grens van publiek en backstage, met een dakterras boven de entree (artiesten kunnen zich laten zien…).” Deze puzzel vertaalde de architect in een logistiek slimme plattegrond. “We hebben eigenlijk twee zalen gemaakt met daartussenin een ruimtelijke publieksfoyer, en daar achter een alles verbindende backstage-ruimte.”

 

Meer weten? Download hieronder het volledige artikel over Hedon, zoals verschenen in het themakatern Brand/veiligheid van Stedebouw & Architectuur.

 

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
Vernieuwbouw poppodium Hedon in Zwolle

Hedon poppodium Zwolle.

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

START-Ivry: wonen van binnenuit herdefiniëren

25 nov om 07:30 uurtimer8 min

“Wonen is meer dienend aan de logica van de ontwikkelaar dan aan de realiteit van het dagelijks leven.” Daarom…

Lees verder »
descriptionArtikel

Volop noviteiten voor architecten

18 nov om 07:30 uurtimer5 min

De eerste editie van ARCHITECT@WORK op de locatie Kromhouthal (Amsterdam) trok 1.736 bezoekers. Zij kwamen af…

Lees verder »
descriptionArtikel

Prefab Efficiency Award voor Vlieg Engineering met Rodly

20 okt om 07:30 uurtimer5 min

De innovatieve, digitale tool Rodly heeft op de vakbeurs PREFAB de Prefab Efficiency Award 2025 gewonnen. De…

Lees verder »
descriptionArtikel

‘Ik merk dat we niet gewend zijn aan plankritiek stedenbouw’

9 okt om 07:30 uurtimer5 min

Ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan presenteert de Beroepsvereniging van Nederlandse Stedebouwkundigen en…

Lees verder »
descriptionArtikel

Europees platform impuls voor architectuurontwerpwedstrijden

2 okt om 07:30 uurtimer4 min

Het project European Platform for Architectural Design Competitions (ARCH-E) geeft architecten betere kansen om…

Lees verder »
descriptionArtikel

Doordacht bouwen, vandaag en morgen

18 sep om 07:30 uurtimer4 min

Met het nieuwe thema Thoughtful Tomorrow krijgt de beurs ARCHITECT@WORK dit jaar in Amsterdam een vervolg in de…

Lees verder »
descriptionArtikel

Tim: biobased bouwmethodiek maakt houtbouw betaalbaar

17 sep om 08:30 uurtimer3 min

Houtbouw ontwikkelt zich in hoog tempo, maar het kan nog sneller, flexibeler en betaalbaarder worden. En dat…

Lees verder »
descriptionArtikel

Oplossingen bedenken voor steden bij zeespiegelstijging

8 sep om 07:30 uurtimer5 min

In Den Haag, mooie stad achter de duinen, wordt in oktober een interessant programma georganiseerd over de…

Lees verder »