Start bouw HIP - Hamburgs innovatiepark ontworpen door MVRDV

maandag 25 juni 2018
timer 2 min
In Hamburg istart de bouw van de Hamburg Innovation Port, kortweg HIP. MVRDV ontwierp het masterplan voor de 20.000m2 tellende binnenhaven van Hamburg in opdracht van HC Hagemann, een van de oudste bouwmaatschappijen van Duitsland.

 

Voor dit nieuwe innovatiepark maakte MVRDV het masterplan. Het gebied, dat is opgedeeld in meerdere kavels, is dicht bebouwd, waardoor het totale vloeroppervlakte straks liefst 60.000m2 zal bedragen. Een deel hiervan is gereserveerd voor laboratoria en onderzoeksfaciliteiten. Het gebied zal ook bijzonder geschikt zijn als vestigingsplek voor start-ups.


De ambitie van Hamburg is om zich te ontwikkelen tot kenniscentrum en innovatie-metropool van Europa. Dat komt met HIP weer een stap dichterbij. Met HIP worden bovendien 2.500 nieuwe arbeidsplaatsen gecreëerd.


‘Ons doel is om een veelzijdige publieke ruimte te scheppen,’ zegt Jacob van Rijs, mede-oprichter van MVRDV. ‘Er is een park gepland, een boulevard, een plein en een promenade aan het water. Samen zullen zij uitnodigen tot buitenlunches en vergaderingen in de open lucht. Op die manier ontstaat een levendige wijk.’


Vier delen

HIP is opgedeeld in vier delen, waarbij een goede doorgang van stad naar de kade zal worden gewaarborgd. Bijzonder is ook het drijvende zwembad in het Ziegelwies-kanaal, waarmee dit kanaal bij de wijk wordt getrokken. Met de constructie hiervan wordt nog dit jaar gestart.


Architectonisch divers gebied

Het masterplan van MVRDV voorziet in een architectonisch divers gebied waarin ook conferentiehallen en kantoren zijn bedacht, met daken die deels zullen zijn voorzien van terrassen en zonnepanelen. Eén pand zal deels dienstdoen als parkeergarage om het gebied zo autoluw mogelijk te houden. De gebouwen worden met elkaar verbonden via transparante loopbruggen en hebben dezelfde lichtgekleurde gevels om te zorgen voor eenheid. Tegelijk zal elk pand uniek zijn en een eigen identiteit krijgen. 


MVRDV werkte voor HIP samen met architectenbureau morePlatz uit Berlijn. De oplevering van de eerste fase wordt verwacht in het voorjaar van 2019.


Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
Start bouw HIP - Hamburgs innovatiepark ontworpen door MVRDV

HIP in Hamburg. Het masterplan van MVRDV voorziet in de ontwikkeling van het havengebied waarin conferentiehallen, kantoren, laboratoria en onderzoeks- en parkeerfaciliteiten zijn voorzien Beeld: MVRDV

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Amsterdamse Sluisbuurt krijgt zoöperatie Zoë: wonen als ecosysteem

27 jan om 09:00 uurtimer3 min

Met de start van de bouw van Zoë krijgt de Sluisbuurt op Zeeburgereiland in Amsterdam er een bijzonder…

Lees verder »
descriptionArtikel

Digitaal ontwerpen: ‘Gebouwen gaan meer op de natuur lijken’

19 jan om 07:30 uurtimer16 min

Digitaal geprogrammeerd ontwerpen verandert het vak van architect razendsnel. Bij the ArchiTech Company ziet…

Lees verder »
descriptionArtikel

Nieuwspraak of samenspraak?

13 jan om 07:30 uurtimer4 min

Rond Oud en Nieuw verscheen onze nieuwe Innovatiecatalogus 2026. Ter inleiding schreef hoofdredacteur Ysbrand…

Lees verder »
descriptionArtikel

Top 10 innovaties: zonnepanelen als bouwmateriaal

12 jan om 07:30 uurtimer7 min

In onze jaarlijkse Top 10 van innovaties bespreekt Guus Mulder (TKI Urban Energy) de meest actuele innovaties…

Lees verder »
descriptionArtikel

Top 10 innovaties: van thuisbatterij tot prijsdoorbraak

6 jan om 07:30 uurtimer8 min

Ook dit jaar beleefde Guus Mulder (TKI Urban Energy) veel plezier aan het samenstellen van tien pareltjes van…

Lees verder »
descriptionArtikel

Volop nieuws in Innovatiecatalogus 2026

5 jan om 07:30 uurtimer4 min

De net nieuw verschenen Innovatiecatalogus 2026 pakt een breed spectrum van onderwerpen beet. Van ontwerpen en…

Lees verder »
descriptionArtikel

Trend & monitor: burgercollectieven

31 dec 2025 timer5 min

Het is een innovatieve trend die hoogleraar Anke van Hal (Nyenrode Business Universiteit) ziet op het gebied…

Lees verder »
descriptionArtikel

Gaan deze drie innovaties het in 2026 maken?

29 dec 2025 timer5 min

Begin januari verschijnt onze Innovatiecatalogus 2026 met ook dit jaar weer de Top 10 van innovaties die in…

Lees verder »