Stadsherstel in baksteen

maandag 30 maart 2020
timer 2 min
Aan de noordrand van Prenzlauer Berg in Berlijn verrees recentelijk Das Gotland, een wooncomplex met een mix van twee- tot vierkamerwoningen.

Stedenbouwkunde

Stadsherstel bedrijven, dat was de insteek van Rolf Gnädinger en Martin Chmilecki van het Berlijnse bureau Gnädinger Architekten bij de nieuwbouw van Das Gotland. Het woningbouwcomplex met 134 appartementen ligt in de Gotlandstraße 6 in Prenzlauer Berg, aan de rand van het voormalige ambassadeterrein van de DDR. Hoofdvorm en architectuur van Das Gotland slaan een brug tussen de sterk uiteenlopende stedenbouwkundige karakteristieken van de omgeving: de stevige bestaande blokrandbebouwing van Prenzlauer Berg aan de ene kant, losjes over de aangrenzende DDR-buurt uitgestrooide panden in een groene setting aan de andere kant.

Voorzieningen

Gnädinger zette in Das Gotland aan de straatzijde de blokrandbebouwing door en plaatste aan de achterzijde drie kleinere woongebouwen, waardoor een besloten binnenstedelijk hof ontstond. De nieuwbouw is gerealiseerd op een braakliggende na-oorlogse kavel met daarop een in een barak ondergebrachte supermarkt. Die supermarkt is in de plint van het nieuwe pand geïntegreerd. In diezelfde plint bevinden zich ook andere bedrijven. Das Gotland herbergt daarnaast een ondergrondse parkeergarage met Green Mobility Station en – ook in het binnenhof – ruime parkeervoorzieningen voor fietsen.


Fotografie: Hagemeister / Florian Selig

Gevel

Aan de gevels kreeg Das Gotland metselwerk in de grijsachtig-wit tot blauw genuanceerde Hagemeistersortering „Farsund HS“, voorzien van een handstrichachtige oppervlaktestructuur. Met de dunformaat gevelstenen realiseerde Gnädinger aan de gevels zachte vormen en rondingen. "Het veelzijdige samenspel van ronde vormen met hoekige bouwlichamen zorgt samen met de zorgvuldig uitgewerkte gevelopeningen voor diversiteit en reduceert als geheel de omvang van de bebouwing enigszins“, aldus Rolf Gnädinger. Een terugliggende verdieping met riante dakterrassen rondt het gebouw aan de bovenzijde af.


De gevels zijn gemetseld in wildverband. Dilataties werden als meanderende voegen met een elastische vertanding uitgevoerd. Om de homogentiteit van het gebouw als geheel te onderstrepen, werd afgezien van doorlopende verticale voegen. In combinatie met de vensters met Franse balkons en de ver uitkragende woningbalkons ontstond een gevarieerd gevelbeeld in een lichte kleursteling. Het metselwerk is aan de gevels gecombineerd met hout en metaal. Voor de balkons, kozijnen, de geaccentueerde begane grond en de terugwijkende bovenverdieping werden gecoate staalconstructies ontwikkeld.


Auteur: Hans Fuchs

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
Stadsherstel in baksteen

Fotografie: Hagemeister / Florian Selig

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Bijzonder gebouw dankzij weloverwogen ontwerpbeslissing

23 okt om 08:57 uur

In Amsterdam verrijst momenteel met Elements een energieneutraal hoogbouwproject met uitkragingen tot twaalf…

Lees verder »
descriptionArtikel

Marianne Loof benoemd tot voorzitter BNA

13 okt om 11:00 uur

De ledenraad van de Koninklijke Bond van Nederlandse Architectenbureaus (BNA) heeft Marianne Loof benoemd tot…

Lees verder »
descriptionArtikel

Ontwerp nieuw Learning Centre op Zernike Campus vastgesteld

13 okt om 09:21 uur

De Rijksuniversiteit Groningen heeft het ontwerp van Benthem Crouwel Architects en Nieuwe Architecten voor het…

Lees verder »
descriptionArtikel

Keynote uitgelicht: Kees Klomp op het Duurzame & Gezonde Scholen Congres

5 okt om 11:55 uur

Hoe zorg je dat een school niet alleen duurzaam gebouwd is, maar ook de mensen die er werken en leren…

Lees verder »
descriptionArtikel

Zo ontzorg je scholen in de hele vastgoedketen

30 sep om 10:28 uur

Onderwijsvastgoed is in Nederland complex vanwege de split incentive: gemeenten en schoolbesturen hebben elk…

Lees verder »
descriptionArtikel

Tumult brengt Groningse cultuur samen onder één dak

30 sep om 10:00 uur

Groningen heeft er een nieuw cultureel adres bij. Tumult, tot voor kort bekend onder de naam VRIJDAG, opende…

Lees verder »
descriptionArtikel

Houten woontoren The Urban Woods in Delft officieel geopend

29 sep om 14:00 uur

In Delft is The Urban Woods officieel geopend: volgens de initiatiefnemers de hoogste houten woontoren van…

Lees verder »
descriptionArtikel

Samenwerken aan betere onderwijshuisvesting

28 sep om 11:30 uur

In november 2025 was Jonas Grütters een van de genomineerden voor de Smaakmaker Award tijdens het Duurzame…

Lees verder »