Stadsherstel in baksteen

maandag 30 maart 2020
timer 2 min
Aan de noordrand van Prenzlauer Berg in Berlijn verrees recentelijk Das Gotland, een wooncomplex met een mix van twee- tot vierkamerwoningen.

Stedenbouwkunde

Stadsherstel bedrijven, dat was de insteek van Rolf Gnädinger en Martin Chmilecki van het Berlijnse bureau Gnädinger Architekten bij de nieuwbouw van Das Gotland. Het woningbouwcomplex met 134 appartementen ligt in de Gotlandstraße 6 in Prenzlauer Berg, aan de rand van het voormalige ambassadeterrein van de DDR. Hoofdvorm en architectuur van Das Gotland slaan een brug tussen de sterk uiteenlopende stedenbouwkundige karakteristieken van de omgeving: de stevige bestaande blokrandbebouwing van Prenzlauer Berg aan de ene kant, losjes over de aangrenzende DDR-buurt uitgestrooide panden in een groene setting aan de andere kant.

Voorzieningen

Gnädinger zette in Das Gotland aan de straatzijde de blokrandbebouwing door en plaatste aan de achterzijde drie kleinere woongebouwen, waardoor een besloten binnenstedelijk hof ontstond. De nieuwbouw is gerealiseerd op een braakliggende na-oorlogse kavel met daarop een in een barak ondergebrachte supermarkt. Die supermarkt is in de plint van het nieuwe pand geïntegreerd. In diezelfde plint bevinden zich ook andere bedrijven. Das Gotland herbergt daarnaast een ondergrondse parkeergarage met Green Mobility Station en – ook in het binnenhof – ruime parkeervoorzieningen voor fietsen.


Fotografie: Hagemeister / Florian Selig

Gevel

Aan de gevels kreeg Das Gotland metselwerk in de grijsachtig-wit tot blauw genuanceerde Hagemeistersortering „Farsund HS“, voorzien van een handstrichachtige oppervlaktestructuur. Met de dunformaat gevelstenen realiseerde Gnädinger aan de gevels zachte vormen en rondingen. "Het veelzijdige samenspel van ronde vormen met hoekige bouwlichamen zorgt samen met de zorgvuldig uitgewerkte gevelopeningen voor diversiteit en reduceert als geheel de omvang van de bebouwing enigszins“, aldus Rolf Gnädinger. Een terugliggende verdieping met riante dakterrassen rondt het gebouw aan de bovenzijde af.


De gevels zijn gemetseld in wildverband. Dilataties werden als meanderende voegen met een elastische vertanding uitgevoerd. Om de homogentiteit van het gebouw als geheel te onderstrepen, werd afgezien van doorlopende verticale voegen. In combinatie met de vensters met Franse balkons en de ver uitkragende woningbalkons ontstond een gevarieerd gevelbeeld in een lichte kleursteling. Het metselwerk is aan de gevels gecombineerd met hout en metaal. Voor de balkons, kozijnen, de geaccentueerde begane grond en de terugwijkende bovenverdieping werden gecoate staalconstructies ontwikkeld.


Auteur: Hans Fuchs

Reactie toevoegen

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
Stadsherstel in baksteen

Fotografie: Hagemeister / Florian Selig

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Van der Pekbuurt: verrassend eenvoudig en geraffineerd

19 jun om 07:30 uurtimer6 min

De Van der Pekbuurt lag onlangs nog onder een kritisch vergrootglas, maar je kunt het ontwerp van Jan Ernst van…

Lees verder »
descriptionArtikel

MVRDV neemt 'out of the box' wel heel letterlijk

6 jun om 07:30 uurtimer4 min

Met een grote diversiteit aan uitkragende loggia's, erkers en hangende balkons tekent MVRDV voor een…

Lees verder »
descriptionArtikel

Kringloop Integratie Platform verlaagt kosten verduurzaming

26 mei om 07:30 uurtimer11 min

Kun je ruim 35.000 euro besparen door een woning slimmer te verduurzamen? Wel volgens transitiemaker Niels Rood…

Lees verder »
descriptionArtikel

Buurttransformatie: problemen oplossen met andere problemen

28 apr om 07:30 uurtimer17 min

Kom jij nog weleens een Warmtetransitievisie tegen? De rapporten zijn inmiddels weggestopt in bureauladen,…

Lees verder »
descriptionArtikel

Missen woningcorporaties straks tientallen miljarden euro's?

17 apr om 11:30 uurtimer5 min

Branchevereniging Aedes is allesbehalve blij met het actuele voorstel van de regeringscoalitie om de huren in…

Lees verder »
descriptionArtikel

Blue Zone Festival: hét event voor de gezonde leefomgeving

7 apr om 07:30 uur

Het tweede Blue Zone Festival richt zich op iedereen die betrokken is bij het creëren van gezonde…

Lees verder »
descriptionArtikel

Meer zekerheid bij investeren in flexwoningen

3 apr om 07:30 uur

Om de woningnood iets te verlichten, kunnen verplaatsbare woningen een tijdelijke oplossing bieden. Maar dat ‘…

Lees verder »
descriptionArtikel

EKOO: subsidies voor innovaties gebouwde omgeving

24 mrt om 07:30 uur

Op dinsdag 1 april opent RVO opnieuw de EKOO-subsidieregeling die mikt op duurzame innovaties. Het gaat bij…

Lees verder »