De verborgen schoonheid van een waterleidingnetwerk

dinsdag 5 augustus 2025
timer 2 min

Nederland loopt vaak voorop als het watersystemen betreft. Kunnen wij nog wat leren van de Amerikaanse oplossingen? Ontdek nu de verborgen infrastructuur, architectuur en schoonheid van de New Yorkse waterwerken in Waterworks: The Hidden Water System of New York.

Het is de Amerikaanse fotograaf Stanley Greenberg, dit jaar nog actief voor Waternet, die in het boek Waterworks New York City’s watersysteem ontleedt. De collectie van Greenberg overspant een periode van dertig jaar, uitmondend in 362 zwartwit foto’s.

Stanley Greenberg NYC
South Reservoir Gatehouse, Central Park, Manhattan, 1996.

De publicatie toont niet alleen tal van monumentale technische hoogstandjes, maar ook vormen van architectuur die we niet dagelijks tegenkomen.

​ Stanley Greenberg NYC New Croton Dam, Westchester County, 1999
New Croton Dam, Westchester County, 1999.

Greenberg brengt de vaak onzichtbare infrastructuur in beeld die water naar de stad toevoert en weer afvoert: reservoirs, aquaducten, tunnels, waterpoorten, pompstations, watertanks, waterzuiveringsinstallaties, regenwaterfaciliteiten en onderhoudsputten. Als extraatje vind je in het boek een uitklapbare kaart met meer dan vierhonderd locaties, waarmee je een nog betere indruk krijgt van de immense schaal van dit waterleidingnetwerk.

Amsterdam

Greenberg fotografeerde al vergelijkbare waterwerken in onder meer Berlijn, Boston en Mexico City en werkt ook aan een mondiale versie van zijn werk. Binnenkort neemt hij de Rijn-Maasdelta onder de loep.

Stanley Greenberg NYC
Interior New Croton Dam, Westchester County, 1999.

Ook reisde Greenberg onlangs naar Nederland om met de steun van Waternet het Amsterdamse riool en de prachtige Amsterdamse Waterleidingduinen te fotograferen.

Blijf nog beter op de hoogte van al ons nieuws en abonneer je op de wekelijkse nieuwsbrief van Stedebouw & Architectuur.

Fotografie: Stanley Greenberg
Foto bovenaan: 135th Street Gatehouse, New Croton Aqueduct, Manhattan, 2001

 

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Haarlem: verrassend veelzijdig in vorm, stijl en uitstraling

1 dec om 07:30 uurtimer4 min

Afgelopen vrijdag verscheen een nieuw boek over de stedelijke ontwikkeling en architectuur in Haarlem, getiteld…

Lees verder »
descriptionArtikel

De weeffout in het onderwijsvastgoed

29 okt om 07:29 uurtimer5 min

Schoolbestuurder Bart de Grunt (mijnplein) is misschien wel de hardst roepende in de woestijn van…

Lees verder »
descriptionArtikel

Nieuwe school voor duurzame ambassadeurs van de toekomst

21 okt om 07:30 uurtimer6 min

Met toepassing van de modulaire HoutKern Bouwmethode won architect Jimmy van der Aa (Studio A Kwadraat) de…

Lees verder »
descriptionArtikel

Innovatieve gevel voor Het Streek Lyceum in Ede

10 okt om 07:30 uurtimer5 min

In Ede worden op 5 november de volgende stappen gezet op weg naar succesvolle scholenbouwprojecten tijdens het…

Lees verder »
descriptionArtikel

Nieuwe award sector onderwijshuisvesting: Smaakmaker 2025

6 okt om 07:30 uurtimer4 min

Tijdens het komende Duurzame & Gezonde Scholen Congres (5 november, Ede) lanceert Stedebouw &…

Lees verder »
descriptionArtikel

Schoolvoorbeelden uit Groningen

19 sep om 07:30 uurtimer3 min

Op 5 november aanstaande wordt de Mauritskazerne in Ede omgetoverd tot festivalterrein voor de vijfde editie…

Lees verder »
descriptionArtikel

Kantoor vol Afval: prijswinnende circulaire inspiratiebron

2 sep om 07:30 uurtimer6 min

Wat gebeurt er als je een afgeschreven defensiekantoor niet sloopt, maar juist ziet als grondstofbank voor een…

Lees verder »
descriptionArtikel

Festivalopzet voor Duurzame & Gezonde Scholen Congres

6 aug om 07:30 uurtimer3 min

Op woensdag 5 november viert Stedebouw & Architectuur de vijfde editie van het Duurzame & Gezonde…

Lees verder »