Ontwerp nieuw Thialf bekroond met German Design Award

vrijdag 20 oktober 2017
timer 2 min
ZJA Zwarts & Jansma Architecten en DAY Creative Business Partners hebben de German Design Award 2018 gewonnen. Ze wonnen de prijs in de categorie architectuur, voor het vernieuwde ontwerp van schaatsstadion Thialf in Heerenveen. ZJA was hierin verantwoordelijk voor het ontwerp. DAY creëerde de algemene visie voor alle ruimtes en de beleving in Thialf.

De dynamiek van het binnenkomen bij Thialf komt tot uiting in het ontwerp van de entree. Twee ‘armen’ van glas strekken zich naar buiten om de bezoekersstroom te ontvangen. Tijdens evenementen krijgen bezoekers gemakkelijk toegang tot alle tribunes, door een promenade als verbindingselement. Servicepunten en openbare ontmoetingsplekken bevinden zich langs de promenade. Een glazen wand verhoogt de interactie tussen atleten en het publiek.

Regulatie binnenklimaat

De promenade binnen het schaatsgebouw is het functionele bindende element. Daarbij isoleert het de wedstrijdhal van invloeden van buitenaf. Dit verbetert het binnenklimaat. Door het plaatsen van een luchtgordijn tussen het publiek en de wedstrijdhal en de promenade te scheiden (elk gebied met zijn specifieke thermische omstandigheden) kan de temperatuur en de luchtvochtigheid gemakkelijk worden beheerd.

Duurzaam

Het vernieuwde Thialf is een uitbreiding van de ovaalvormige structuur van het bestaande gebouw. Een hoge mate van thermische isolatie, de toepassing van ondergrondse warmte en koude opslag, en ook de ledverlichting, dragen bij aan een energieverlaging van zo'n 50 %. Thialf verbruikt niet alleen energie, maar wekt deze ook op, door middel van 5000 zonnepanelen op het dak van het schaatscomplex. Het schaatsstadion heeft het plan om binnen vijf jaar volledig in zijn eigen energiebehoeften te voorzien. Daarbij levert het genoeg energie voor 1250 huishoudens.

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
Ontwerp nieuw Thialf bekroond met German Design Award

Foto: Roy Klompmaker

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Drijvend licht maakt waterkwaliteit zichtbaar

12 mrt om 07:30 uurtimer4 min

Waterkwaliteit is een groeiende zorg, terwijl het probleem voor veel mensen onzichtbaar blijft. De installatie…

Lees verder »
descriptionArtikel

Heldere Net Zero-standaard voor de gebouwde omgeving

10 feb om 09:30 uurtimer3 min

De Dutch Green Building Council (DGBC) introduceert, samen met SKAO en Climate Cleanup, een nieuwe Net Zero-…

Lees verder »
descriptionArtikel

Bouwen aan een klimaatneutrale toekomst

3 feb om 07:30 uurtimer3 min

De bouwsector staat op een keerpunt waarin ambitie en realiteit vaak botsen. Terwijl de vraag naar woningen en…

Lees verder »
descriptionArtikel

Amsterdamse Sluisbuurt krijgt zoöperatie Zoë: wonen als ecosysteem

27 jan om 09:00 uurtimer3 min

Met de start van de bouw van Zoë krijgt de Sluisbuurt op Zeeburgereiland in Amsterdam er een bijzonder…

Lees verder »
descriptionArtikel

Digitaal ontwerpen: ‘Gebouwen gaan meer op de natuur lijken’

19 jan om 07:30 uurtimer16 min

Digitaal geprogrammeerd ontwerpen verandert het vak van architect razendsnel. Bij the ArchiTech Company ziet…

Lees verder »
descriptionArtikel

Nieuwspraak of samenspraak?

13 jan om 07:30 uurtimer4 min

Rond Oud en Nieuw verscheen onze nieuwe Innovatiecatalogus 2026. Ter inleiding schreef hoofdredacteur Ysbrand…

Lees verder »
descriptionArtikel

Top 10 innovaties: zonnepanelen als bouwmateriaal

12 jan om 07:30 uurtimer7 min

In onze jaarlijkse Top 10 van innovaties bespreekt Guus Mulder (TKI Urban Energy) de meest actuele innovaties…

Lees verder »
descriptionArtikel

Top 10 innovaties: van thuisbatterij tot prijsdoorbraak

6 jan om 07:30 uurtimer8 min

Ook dit jaar beleefde Guus Mulder (TKI Urban Energy) veel plezier aan het samenstellen van tien pareltjes van…

Lees verder »