Onderdoorgang Rijksmuseum sfeervol en functioneel verlicht

vrijdag 26 april 2013
timer 2 min
In opdracht van de gemeente Amsterdam ontwierp Ziut voor de onderdoorgang van het Rijksmuseum verlichting die niet alleen het voet- en fietspad goed verlicht, maar tegelijk het historische karakter van de gang benadrukt. Zo krijg elke passant door de onderdoorgang een voorproefje van het indrukwekkende museum.

Kenmerkend voor de onderdoorgang van het Rijksmuseum zijn de gewelven. Het lag voor de hand de verlichting te gebruiken om hier aandacht op te vestigen. Tegelijk moest de verlichting van het voetpad en fietspad voldoen aan de richtlijnen van de NSVV voor dag- en nachtverlichting. De armaturen moesten dus een dubbele functie bekleden en dat vroeg om een nieuw ontwerp. Op basis van uitvoerige lichtberekeningen door ontwerpbureau Studio DL ontwierp lichtspecialist Ziut een speciaal pendelarmatuur met vier armen. Deze voldoet aan alle eisen en is ook nog eens dimbaar, zodat de verlichting zowel overdag als ’s avonds de onderdoorgang op een gepaste wijze verlicht.

 

Het ontwerp beproefd
Om hun ontwerp te testen, organiseerde Ziut in december een proefopstelling waarbij verschillende belanghebbenden waren uitgenodigd. Het doel was een keuze te maken tussen twee varianten, en direct de benodigde details af te stemmen. Op de testdag hingen er in de passage brandende, dimbare prototypes van de gemaakte ontwerpen. Zowel de gemeente als de voltallige directie van het Rijksmuseum waren aanwezig. Samen bestudeerden zij de mogelijkheden zorgvuldig, zowel bij dag als bij avond. Vervolgens is in een constructieve discussie een keuze gemaakt. Daarna kon de productie van start.

 

Goed projectmanagement
Vanwege de deadline en de vele belanghebbenden lag er veel nadruk op een zorgvuldig en voortvarend proces waarbij alle partijen aangehaakt bleven. Dit vroeg om goed projectmanagement. De proef met de prototypes vormde daarin een belangrijke stap. Na goedkeuring kon Ziut namelijk direct aan de slag met het doorontwikkelen, de productie en het plaatsen van de armaturen. Dankzij een integrale aanpak zijn de armaturen voortvarend geproduceerd en konden ze zonder problemen worden opgehangen. En dat alles binnen de strakke deadline.

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
Onderdoorgang Rijksmuseum sfeervol en functioneel verlicht

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Toekomstbestendig bouwen: leren van water in steden

9 apr om 07:30 uurtimer3 min

“Als je je tanden poetst moet je de kraan dichtdraaien. Die oproep van de overheid is bij de meeste mensen wel…

Lees verder »
descriptionArtikel

Symbiotisch bouwen krijgt vorm langs de A58

2 apr om 07:30 uurtimer3 min

Langs de A58 bij Oirschot is het Symbiotisch Bouwen Paviljoen geopend: een experimentele plek waar bouwen,…

Lees verder »
descriptionArtikel

Zwem- en sportcomplex Hoornse Vaart verbindt sport en groen

26 mrt om 07:30 uurtimer2 min

Op korte afstand van station Alkmaar Noord verrijst het nieuwe zwem- en sportcomplex Hoornse Vaart. VenhoevenCS…

Lees verder »
descriptionArtikel

Adriaan Dessingprijs 2026 zoekt bijzondere Westlandse projecten

19 mrt om 07:30 uurtimer2 min

Westlandse projecten staan in 2026 in de schijnwerpers met de vijfde editie van de Adriaan Dessingprijs. De…

Lees verder »
descriptionArtikel

Zonnepanelen op gevels: kansen voor utiliteitsgebouwen

13 mrt om 07:30 uurtimer3 min

Eigenaren en gebruikers van kantoren, scholen of musea kunnen naast daken ook gevels benutten voor zonne-…

Lees verder »
descriptionArtikel

Drijvend licht maakt waterkwaliteit zichtbaar

12 mrt om 07:30 uurtimer4 min

Waterkwaliteit is een groeiende zorg, terwijl het probleem voor veel mensen onzichtbaar blijft. De installatie…

Lees verder »
descriptionArtikel

Carbon budget: de tijd dringt

3 mrt om 09:00 uurtimer2 min

In de nieuwe publicatie Low Carbon Urbanism leggen experts van BURA, LEVS architecten en Urban Climate…

Lees verder »
descriptionArtikel

Denk mee over betere MPG

27 feb om 10:00 uurtimer3 min

De MilieuPrestatie Gebouwen (MPG) is een van de maatstaven waarmee de bouwsector de duurzaamheid kan sturen en…

Lees verder »