Nieuwbouw aanjager voor groei in bouw

woensdag 29 april 2015
timer 2 min
Het herstel in de woningmarkt is structureel en vrijwel alle sectoren in de bouw profiteren hiervan. Nieuwbouw gaat waarschijnlijk sterk groeien en in 2015 de kar trekken in plaats van renovatie. Dat zegt ABN AMRO in haar Visie op Bouw en Vastgoed 2015.

 

Het vertrouwen in de woningmarkt staat op een historisch hoog niveau. Er is herstel zichtbaar door een groei van transacties, licht stijgende huizenprijzen en een stijging van de orderportefeuille: van 5,5 naar 7,2 maanden. In 2014 kwam 40,5 procent meer orders binnen voor de bouw van nieuwe woningen dan in 2013. Ook het aantal transacties van koopwoningen zit in de lift en steeg met 39,4 procent. Bijna alle sectoren in de bouw plukken hier de vruchten van. Zo noteerden architectenbureaus in 2014 de eerste jaarlijkse omzetstijging sinds 2008.

 

Ook installatiebedrijven rapporteerden hogere omzetten. Naast bestaande woningen trekt in deze sectoren vooral de markt voor nieuwbouwwoningen sterk aan. Voor de hout- en bouwmaterialenindustrie geldt dat de omzet in 2015 voor het eerst sinds 2011 zal groeien, opnieuw met nieuwbouw als belangrijkste aanjager.

 

Transformatie is de toekomst

Om de vooruitzichten verder te verbeteren, moet de bouwsector zich volgens ABN AMRO meer gaan richten op de transformatie van gebouwen. Zo is het van belang dat er meer woningen beschikbaar komen waaraan in de komende jaren behoefte is. Door de vergrijzing en doordat mensen langer alleen blijven wonen, zijn kleine en aangepaste woningen nodig. Zo wordt ook leegstand voorkomen. In krimpgebieden kunnen leegstaande gebouwen worden omgebouwd tot woningen en op kansrijke locaties kunnen kantoren getransformeerd worden naar woningen of studentenhuisvestiging. Daarnaast zijn veel scholen en zorggebouwen verouderd en moeten deze gerenoveerd worden.

 

Nieuwe groeimarkten bieden kansen voor bouwsector

ABN AMRO denkt dat er veel kansen voor bouwers liggen als zij zich gaan richten op nieuwe groeimarkten als renovatie, herontwikkeling en transformatie. “Voorbeelden zijn het verduurzamen van woningen en utiliteitsgebouwen, het transformeren van kantoorgebouwen en het ombouwen van leegstaande zorgcomplexen tot geschikte woningen voor ouderen”, vertelt Madeline Buijs Sector Econoom Bouw en Onroerend Goed, ABN AMRO.

 

“Bouwers zullen ook meer moeten inzetten op gebiedsontwikkeling in plaats van losstaande projecten. Zo krijgt binnenstedelijk bouwen steeds meer aandacht. Dit vereist veel expertise en hiermee kunnen bouwers zich onderscheiden. Het eerste herstel betekent voor onderaannemers dat zij na een aantal moeilijke jaren een betere uitgangspositie krijgen in een aantrekkende bouwmarkt.”

 

Klik hier voor de complete ‘Visie op Bouw en Vastgoed’

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
Nieuwbouw aanjager voor groei in bouw

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Bijzonder gebouw dankzij weloverwogen ontwerpbeslissing

23 okt om 08:57 uur

In Amsterdam verrijst momenteel met Elements een energieneutraal hoogbouwproject met uitkragingen tot twaalf…

Lees verder »
descriptionArtikel

Marianne Loof benoemd tot voorzitter BNA

13 okt om 11:00 uur

De ledenraad van de Koninklijke Bond van Nederlandse Architectenbureaus (BNA) heeft Marianne Loof benoemd tot…

Lees verder »
descriptionArtikel

Ontwerp nieuw Learning Centre op Zernike Campus vastgesteld

13 okt om 09:21 uur

De Rijksuniversiteit Groningen heeft het ontwerp van Benthem Crouwel Architects en Nieuwe Architecten voor het…

Lees verder »
descriptionArtikel

Keynote uitgelicht: Kees Klomp op het Duurzame & Gezonde Scholen Congres

5 okt om 11:55 uur

Hoe zorg je dat een school niet alleen duurzaam gebouwd is, maar ook de mensen die er werken en leren…

Lees verder »
descriptionArtikel

Zo ontzorg je scholen in de hele vastgoedketen

30 sep om 10:28 uur

Onderwijsvastgoed is in Nederland complex vanwege de split incentive: gemeenten en schoolbesturen hebben elk…

Lees verder »
descriptionArtikel

Tumult brengt Groningse cultuur samen onder één dak

30 sep om 10:00 uur

Groningen heeft er een nieuw cultureel adres bij. Tumult, tot voor kort bekend onder de naam VRIJDAG, opende…

Lees verder »
descriptionArtikel

Houten woontoren The Urban Woods in Delft officieel geopend

29 sep om 14:00 uur

In Delft is The Urban Woods officieel geopend: volgens de initiatiefnemers de hoogste houten woontoren van…

Lees verder »
descriptionArtikel

Samenwerken aan betere onderwijshuisvesting

28 sep om 11:30 uur

In november 2025 was Jonas Grütters een van de genomineerden voor de Smaakmaker Award tijdens het Duurzame…

Lees verder »