Natuurrustplaats wint prijsvraag Ruimte voor Ruimdenkers

dinsdag 31 maart 2015
timer 2 min
Een team van jonge ontwerpers heeft de ontwerpprijsvraag Ruimte voor Ruimdenkers gewonnen. De prijsvraag was uitgeschreven door de Provincie Overijssel. De opgave zocht een antwoord op de leegstand in de provincie.

De steenfabriek in Fortmond ligt in een bocht van de IJssel, tussen Zwolle en Deventer. Sinds de fabrieken hun functie verloren heeft de natuur het gebied teruggenomen. De combinatie van het verscholen karakter van het stille natuurgebied, tezamen met de monumentale uitstraling van de gebouwen en het sacrale karakter van de binnenruimten maakt de locatie aannemelijk als natuurrustplaats. 
 

"Naast een natuurbegraafplaats en uitstrooiweide, kunnen ook de gebouwen worden gebruikt als moderne tombes, een columbarium, of afscheidsruimtes. De nabijheid van de IJssel is in het plan ten volle benut, zo bedachten de ontwerpers een alternatief voor de rouwstoet, een over het water. Hiermee is de natuurrustplaats ook bereikbaar vanuit Deventer en Zwolle," aldus de ontwerpers.
 

"De Rijksmonumenten – oude bakstenen steenovens en een prachtige schoorsteen – en het natuurgebied kunnen met minimale aanpassingen deze nieuwe functie krijgen, waarmee de natuur- en cultuurwaarden worden versterkt en de eigenaar bovendien inkomsten kan halen uit het gebied dat tot nog toe alleen maar geld kostte." 
 

De komende tijd wordt verder onderzocht hoe het idee tot een volwaardig ontwerp te maken. Het prijzengeld van 20.000 euro dat aan de prijsvraag was verbonden zal worden gebruikt om het plan verder te brengen. De ontwerpers werken binnen de architectenbureaus Jonathan Penne Architecten en gideonpeele.architect verder aan het project. 

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
Natuurrustplaats wint prijsvraag Ruimte voor Ruimdenkers

Render van de natuurrustplaats bij de steenfabriek in Fortmond.

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

WTC Amsterdam onthult nieuwe lobby, ontworpen door TANK

10 sep om 10:20 uur

WTC Amsterdam heeft vandaag de nieuwe publieke lobby geopend, ontworpen door interieurarchitectenbureau TANK…

Lees verder »
descriptionArtikel

KJ Den Haag opgeleverd: nieuwe stadsentree voor Den Haag Centraal Station

9 sep om 14:00 uur

KJ Den Haag aan het Koningin Julianaplein voor Den Haag Centraal Station is opgeleverd. Het nieuwe gebouw vormt…

Lees verder »
descriptionArtikel

Vijf locaties aangewezen voor versnelde bouw 30.000 woningen

7 sep om 08:18 uur

Minister Boekholt-O'Sullivan (Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening) heeft de eerste vijf locaties…

Lees verder »
descriptionArtikel

IKOC Noord-Scharwoude combineert zorg, onderwijs en opvang

24 aug om 09:45 uur

In juni 2027 wordt in het dorp Noord-Scharwoude in de gemeente Dijk en Waard het eerste Integraal Kind- en…

Lees verder »
descriptionArtikel

Prioriteit of visie: wat ontbreekt er echt in scholenbouw?

17 aug om 09:14 uur

Toekomstbestendige scholenbouw vraagt om meer dan geld en goede bedoelingen. Maar wat ontbreekt er nou precies…

Lees verder »
descriptionArtikel

IABR 2026 stelt onderliggende systemen van de gebouwde omgeving centraal

4 aug om 08:21 uur

De Internationale Architectuur Biënnale Rotterdam houdt van 18 september tot en met 29 november 2026 haar…

Lees verder »

De veranderende relatie tussen binnen en buiten in hedendaagse architectuur

28 jul om 16:10 uur

Waar gevels van gebouwen eerder voornamelijk werden gezien als een afsluiting of bescherming van het gebouw,…

Lees verder »
descriptionArtikel

Houten hoogbouw in Delft introduceert flexibel middenhuren

24 jun om 08:42 uur

In Delft is The Urban Woods officieel in gebruik genomen. Het gebouw biedt 102 middenhuurwoningen in een…

Lees verder »