Monumentinvesteerder kent financieringsmogelijkheden niet

donderdag 18 januari 2018
timer 2 min
Vastgoedinvesteerders en monumenteigenaren zijn niet voldoende bekend met de verschillende financieringsmogelijkheden voor de restauratie of herbestemming van een monument. Bovendien worden de economische en maatschappelijke effecten van een gerenoveerd monument nauwelijks meegenomen in de projectplannen richting de gemeenten en provincies. Hierdoor stranden veel restauratieprojecten voortijdig en raken monumenten in verval. Dit stelt Harry Kers, financieel accountmanager bij het Restauratiefonds.

In opdracht van het Restauratiefonds onderzocht adviesbureau Ecorys recent de effecten van de Restauratiefondsplus-hypotheek (RFH+) als financieringsvorm voor herbestemmingsprojecten van Rijksmonumenten.


De waarde van het monument zelf na restauratie stijgt

Uit de resultaten blijkt dat niet alleen de waarde van het monument zelf na restauratie stijgt, maar dat er ook sprake is van een economische en maatschappelijke waardestijging. Maar liefst 2600 directe en 990 indirecte tijdelijke arbeidsjaren zijn tot nu toe ontstaan tijdens de grootschalige restauratietrajecten. Na de heropening resulteert dit in een structureel effect van 2250 directe fte en 820 indirecte fte.


Een oplossing voor problemen zoals leegstand en woningnood

Daarnaast biedt het herbestemmen van monumenten ook een oplossing voor problemen zoals leegstand en woningnood. Kers: ‘Vastgoedinvesteerders weten de weg naar verschillende financieringsvormen niet altijd te vinden. Een RFH+ heeft een hefboomwerking van 3,3. Wanneer een project met een goed onderbouwd businessplan deze lening bemachtigt, dan geeft het andere geldschieters het vertrouwen om ook in het project te stappen.’


Een goede businesscase 

Kers raadt vastgoedinvesteerders en monumenteigenaren aan om een goede businesscase op te stellen en gebruik te maken van de middelen die het Rijk in 2012 beschikbaar heeft gesteld in de vorm van laagrentende leningen om Rijksmonumenten voor toekomstige generaties te behouden. Succesvolle herbestemmingsprojecten laten zien dat niet alleen het object zelf, maar ook de panden in de directe omgeving in waarde stijgen. Daarnaast wordt er werkgelegenheid gecreëerd en een complete buurt gerevitaliseerd. Sprekende voorbeelden zijn Weverij de Ploeg, een weverij ontworpen door Gerrit Rietveld, dat nu dienst doet als productiewerkplaats. Of de laatst overgebleven hijskraan op het NDSM-terrein in Amsterdam, die nu fungeert als hotel. Voor een overzicht van alle projecten kijk op https://www.herbestemming.nu/ .

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
Monumentinvesteerder kent financieringsmogelijkheden niet

De Ploeg, door Rietveld ontworpen fabriek herbestemd

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

WTC Amsterdam onthult nieuwe lobby, ontworpen door TANK

10 sep om 10:20 uur

WTC Amsterdam heeft vandaag de nieuwe publieke lobby geopend, ontworpen door interieurarchitectenbureau TANK…

Lees verder »
descriptionArtikel

IKOC Noord-Scharwoude combineert zorg, onderwijs en opvang

24 aug om 09:45 uur

In juni 2027 wordt in het dorp Noord-Scharwoude in de gemeente Dijk en Waard het eerste Integraal Kind- en…

Lees verder »
descriptionArtikel

Prioriteit of visie: wat ontbreekt er echt in scholenbouw?

17 aug om 09:14 uur

Toekomstbestendige scholenbouw vraagt om meer dan geld en goede bedoelingen. Maar wat ontbreekt er nou precies…

Lees verder »
descriptionArtikel

IABR 2026 stelt onderliggende systemen van de gebouwde omgeving centraal

4 aug om 08:21 uur

De Internationale Architectuur Biënnale Rotterdam houdt van 18 september tot en met 29 november 2026 haar…

Lees verder »

De veranderende relatie tussen binnen en buiten in hedendaagse architectuur

28 jul om 16:10 uur

Waar gevels van gebouwen eerder voornamelijk werden gezien als een afsluiting of bescherming van het gebouw,…

Lees verder »
descriptionArtikel

Houten hoogbouw in Delft introduceert flexibel middenhuren

24 jun om 08:42 uur

In Delft is The Urban Woods officieel in gebruik genomen. Het gebouw biedt 102 middenhuurwoningen in een…

Lees verder »
descriptionArtikel

Negen projecten genomineerd voor Rietveldprijs 2026

19 jun om 09:48 uur

Negen Utrechtse projecten maken dit jaar kans op de Rietveldprijs, de architectuurprijs ter bevordering van de…

Lees verder »
descriptionArtikel

Woongebouw SAWA in Rotterdam wint BNA Beste Gebouw van het Jaar 2026

11 jun om 14:54 uur

Woongebouw SAWA in Rotterdam is bekroond als BNA Beste Gebouw van het Jaar 2026. De jury koos unaniem voor het…

Lees verder »