MoederscheimMoonen Architects ontwerpt retailgebouw naast Utrecht CS

dinsdag 29 maart 2016
timer 2 min
MoederscheimMoonen Architects ontwerpt een nieuw multi-tenant gebouw naast het nieuwe Centraal Station van Utrecht. Het gebouw wordt ontwikkeld in opdracht van Klépierre Vastgoed Ontwikkeling en is onderdeel van Hoog Catharijne.

 

Het gebouw beslaat circa 3.600 m² en is gelegen bovenop spoor 1, 2 en 3 van het stationsgebied in Utrecht. Diverse retail- en horecaconcepten zullen er in de toekomst hun intrek gaan nemen. Er wordt gestreefd naar een Breeam ‘Very Good’ ontwerpcertificaat.

 

Een geheel nieuw plein

Het project wordt gerealiseerd binnen een totaal nieuwe stationsomgeving; het Stationsplein-Oost. Waar vroeger Centraal Station en Hoog Catharijne in elkaar overliepen ontstaat er in de toekomst een geheel nieuw plein dat zich enkele meters boven het maaiveld bevindt. Hieronder wordt de grootste fietsenstalling van de wereld gebouwd en vindt de verbinding met alle overige openbaar vervoersmogelijkheden (tram en bus) plaats.


Complexe bouwlocatie 

Deze bijzonder complexe bouwlocatie heeft het project mede vormgegeven; zo kan de volledige draagconstructie enkel afdragen op de kolommen van de ondergelegen perrons en is er één gevel die op reikafstand van de bovenleidingen van het stationsgebied wordt gerealiseerd.

Vanuit dit gegeven is er een prefab glazen gevel toegepast die in de reeds geplande treinvrije periodes gerealiseerd gaat worden. Zo kan het treinverkeer van het drukste treinstation van Nederland zonder verstoring van de bouw van Het Paviljoen doorgaan.


Expressieve gebouwvormen 

Het geheel verrijst in een omgeving die bol staat van dynamiek, beweging (ca. 88 miljoen bezoekers per jaar) en veel expressieve gebouwvormen. Het gebouwontwerp onderscheidt zich binnen deze omgeving en hectiek door een heldere en puristische ontwerpbenadering.

Architect Erik Moederscheim: “Gebouwen die op dit soort complexe plekken worden gerealiseerd hebben vooral iets onderhuids. De eerste indruk vertelt nog lang niet alles over de complexiteit van de totstandkoming van het gebouw dat naast én bovenop het spoor staat.

Naast deze onderhuidse complexiteit vragen de gebouwen en gebaren in de directe omgeving al veel aandacht. Binnen dit attractieve en bonte ensemble geloven wij met ons ontwerp juist in rust en helderheid als een commercieel aantrekkelijk vertrekpunt; min of meer zoals de Apple Store in New York.”

 

In 2016 wordt gestart met de bouw van Het Paviljoen.

De oplevering ervan staat gepland voor halverwege 2017.

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
MoederscheimMoonen Architects ontwerpt  retailgebouw naast Utrecht CS

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Amsterdamse Sluisbuurt krijgt zoöperatie Zoë: wonen als ecosysteem

27 jan om 09:00 uurtimer3 min

Met de start van de bouw van Zoë krijgt de Sluisbuurt op Zeeburgereiland in Amsterdam er een bijzonder…

Lees verder »
descriptionArtikel

Spanning en humor in nieuwe film La Grande Arche

21 jan om 07:30 uurtimer4 min

Na de architectuurfilms die in 2025 opvielen - The World According to Weeber, Architecton, The Brutalist -…

Lees verder »
descriptionArtikel

Digitaal ontwerpen: ‘Gebouwen gaan meer op de natuur lijken’

19 jan om 07:30 uurtimer16 min

Digitaal geprogrammeerd ontwerpen verandert het vak van architect razendsnel. Bij the ArchiTech Company ziet…

Lees verder »
descriptionArtikel

Nieuwspraak of samenspraak?

13 jan om 07:30 uurtimer4 min

Rond Oud en Nieuw verscheen onze nieuwe Innovatiecatalogus 2026. Ter inleiding schreef hoofdredacteur Ysbrand…

Lees verder »
descriptionArtikel

Top 10 innovaties: zonnepanelen als bouwmateriaal

12 jan om 07:30 uurtimer7 min

In onze jaarlijkse Top 10 van innovaties bespreekt Guus Mulder (TKI Urban Energy) de meest actuele innovaties…

Lees verder »
descriptionArtikel

Top 10 innovaties: van thuisbatterij tot prijsdoorbraak

6 jan om 07:30 uurtimer8 min

Ook dit jaar beleefde Guus Mulder (TKI Urban Energy) veel plezier aan het samenstellen van tien pareltjes van…

Lees verder »
descriptionArtikel

Volop nieuws in Innovatiecatalogus 2026

5 jan om 07:30 uurtimer4 min

De net nieuw verschenen Innovatiecatalogus 2026 pakt een breed spectrum van onderwerpen beet. Van ontwerpen en…

Lees verder »
descriptionArtikel

Trend & monitor: burgercollectieven

31 dec 2025 timer5 min

Het is een innovatieve trend die hoogleraar Anke van Hal (Nyenrode Business Universiteit) ziet op het gebied…

Lees verder »