Mies van der Rohe centraal in SCHUNCK* Glaspaleis Heerlen

maandag 9 mei 2016
timer 3 min
Vijf meesterwerken van Ludwig Mies van der Rohe staan centraal in SCHUNCK* Glaspaleis (Heerlen). Tot en met 7 augustus vindt hier een unieke expositie plaats, inclusief vijf symposia, excursies, lezingen, films en stadswandelingen. De espositie gaat over de vraag: welke moderne gebouwen moeten we behouden en hoe?

 

Titel van de expositie is: ‘MIES & de erfenis van het modernisme’. Vijf renovatieprojecten worden belicht: S.R. Crown Hall, 860-880 Lake Shore Drive, Huis Tugendhat, Robert F. Carr Memorial Chapel en Verseidag Krefeld.

 

Filmportret

Uniek is het 20 meter brede en 20 minuten durende filmportret van deze topwerken (preview: schunck.nl/architectuur/ miesvanderrohe/expositie/). Nooit eerder werd Mies’ werk zo artistiek en indringend geportretteerd. De kijker ervaart door de bewegende beelden de unieke sfeer, materialiteit en gebruikswaarde van Mies’ gebouwen en ruimtes. Aspecten die van eminent belang zijn bij herbestemming en renovatie. De expositie toont met tekeningen, originele bouwelementen, materiaal, collages, maquettes etc. hoe precair dat behoud is. Mies’ secure materiaalgebruik vraagt immers om renovatie op basis van nauwgezet onderzoek. Daarnaast beschrijven we zijn 80 gerealiseerde bouwwerken kort. En natuurlijk staan er her en der Mies-meubels in SCHUNCK*, waaronder enkele originele.

 

Wat is er verder te doen?

De thematiek wordt uitgediept in een ruim aanvullend programma. OMA, Mecanoo, Chipperfield, Wiel Arets, Gunny Harboe, Ivo Hammer en vele anderen werken mee aan symposia in SCHUNCK* en op de technische universiteiten van Aken, Eindhoven, Luik en Hasselt. Daarnaast zijn er excursies, films, stadswandelingen en lezingen. ‘MIES & de erfenis van het modernisme’ biedt alles bij elkaar een uniek interactief en visueel onderzoek. Een buitenkans voor architecten, studenten en liefhebbers, erfgoed- en renovatiespecialisten en (kunst)historici.

 

Waarom in Heerlen?

Mies was een grote inspirator voor de stedelijke ontwikkeling van Heerlen. De jonge stad hoorde in de eerste helft van de 20e eeuw bij de architectonische avant-garde. Ruim 100 gebouwen uit die tijd bepalen nog steeds de identiteit van Heerlen en omgeving. ‘MIES & de erfenis van het modernisme’ opent de ogen voor die schatten. Ruim veertig van zulke gebouwen fungeren als Heerlense spiegel voor de meesterwerken van Mies. Als de stad beseft hoe baanbrekend die gebouwen destijds waren, denkt zij extra goed na over hun functie, erfgoedwaarde en de wijze waarop hun verval moet worden gestopt. Mies van der Rohe was afkomstig uit Aken, op 20 kilometer van Heerlen. Het Ludwig Forum in Aken brengt later dit jaar een ‘zuster’-expositie met de MoMA-collages van Mies van der Rohe.

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
Mies van der Rohe centraal in SCHUNCK* Glaspaleis Heerlen

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Zo ontzorg je scholen in de hele vastgoedketen

30 sep om 10:28 uur

Onderwijsvastgoed is in Nederland complex vanwege de split incentive: gemeenten en schoolbesturen hebben elk…

Lees verder »
descriptionArtikel

Tumult brengt Groningse cultuur samen onder één dak

30 sep om 10:00 uur

Groningen heeft er een nieuw cultureel adres bij. Tumult, tot voor kort bekend onder de naam VRIJDAG, opende…

Lees verder »
descriptionArtikel

WTC Amsterdam onthult nieuwe lobby

14 sep om 10:20 uur

WTC Amsterdam heeft recent de nieuwe publieke lobby geopend, ontworpen door interieurarchitectenbureau TANK…

Lees verder »
descriptionArtikel

Vijf locaties aangewezen voor versnelde bouw 30.000 woningen

10 sep om 08:18 uur

Minister Boekholt-O'Sullivan (Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening) heeft de eerste vijf locaties…

Lees verder »
descriptionArtikel

KJ Den Haag opgeleverd: nieuwe stadsentree voor Den Haag Centraal Station

9 sep om 14:00 uur

KJ Den Haag aan het Koningin Julianaplein voor Den Haag Centraal Station is opgeleverd. Het nieuwe gebouw vormt…

Lees verder »
descriptionArtikel

Halen de kabinetsplannen de woningmarkt uit het slop?

29 apr om 08:21 uurtimer12 min

Meer woningen bouwen geldt al jaren als hét antwoord op de woningnood. Toch stokt de productie telkens opnieuw…

Lees verder »
descriptionArtikel

Genomineerden BNA Beste Gebouw van het Jaar 2026 bekend

28 apr om 13:25 uurtimer2 min

De Koninklijke Bond van Nederlandse Architectenbureaus (BNA) heeft de acht genomineerden voor BNA Beste Gebouw…

Lees verder »
descriptionArtikel

Snelle stedelijke transformatie in Terneuzen

16 feb om 12:00 uurtimer4 min

In de Zeeuwse wijk Lievenspolder-West in Terneuzen is binnen één jaar een transformatie gerealiseerd die laat…

Lees verder »