Mariniersgebouw op Marineterrein door studenten getransformeerd

dinsdag 4 augustus 2015
timer 2 min
Defensie verlaat het Marineterrein in Amsterdam, wat voor veel leegstand zorgt. Drie studenten van de Hogeschool van Amsterdam pakken het gebied in hun afstudeerontwerp 'from blind-spot to hot-spot' aan op een innovatieve manier.

Met het afstudeeronderwerp transformeren de studenten Joris Gesink, Sebastiaan van Heusden en Quinten Boumann het 'rigide en inflexibele Marinegebouw tot een bruisende co-working space'. Zij kwamen voor het ontwerp met het idee om het gebouw over de lengte-as door midden te zagen, waarbij één helft wordt gesloopt. ‘‘Het is een volledig nieuwe manier van transformeren’’ zegt hun begeleider Hans Philips, ‘‘en het is een geweldig voorbeeld voor hoe dit soort gebouwen uit de jaren 80 nuttig gebruikt kunnen worden’’.
 

Ontwerp

Naast het bestaande deel wordt een nieuw te bouwen deel geplaatst. Door de toevoeging van deze nieuwbouw ontstaan er drie zones. Het bestaande deel bevat eenvoudige kantoorunits, alle ondersteunende functies bevinden zich in de nieuwbouw. Deze zones zijn verbonden door de derde zone, de verbindingszone. Bij elke activiteit die anders is dan werken achter een bureau, moet de oversteek gemaakt worden door de verbindingszone. De verbindingszone bestaat uit labyrintische loopbruggen en trappen die de zones en verdiepingen met elkaar verbinden.


De verbindingszone was een bewuste keuze om
coworking te stimuleren, waarbij gedeelde gemeenschappelijke ruimtes centraal staan. Door de oversteek in het nieuwe Mariniersgebouw te maken, wordt de kans op toevallige ontmoetingen tussen medewerkers vergroot, wat de inspiratie door interactie ten goede komt.

 

Amsterdamse Silicon Valley

Met de transformatie van een bestaand gebouw op het Marineterrein zijn Gesink, van Heusden en Boumann afgelopen juni met het eindcijfer 9.5 afgestudeerd aan de Hogeschool van Amsterdam. “Het afstudeerproject is Archiprix waardig”, aldus Johanna Gunther, hoofd architectuur van de HvA.


De gemeente Amsterdam is samen met de Start-Up Delta van Neelie Kroes zoekende naar nieuwe functies en gebruikers voor het Marineterrein en de jonge ingenieurs zijn er van overtuigd dat hun ontwerp het startsignaal zal geven voor de ontwikkeling van de Amsterdamse Silicon Valley. 
Het trio gaat een ontwerpstudio starten om hun gelijkgestemde visie te vertalen naar de praktijk en gaan zich richten op transfomatie projecten.


Bron: Hogeschool van Amsterdam

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
Mariniersgebouw op Marineterrein door studenten getransformeerd

Maquette van het ontwerp voor het Marineterrein van de HVA-studenten.

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Drijvend licht maakt waterkwaliteit zichtbaar

12 mrt om 07:30 uurtimer4 min

Waterkwaliteit is een groeiende zorg, terwijl het probleem voor veel mensen onzichtbaar blijft. De installatie…

Lees verder »
descriptionArtikel

Snelle stedelijke transformatie in Terneuzen

16 feb om 12:00 uurtimer4 min

In de Zeeuwse wijk Lievenspolder-West in Terneuzen is binnen één jaar een transformatie gerealiseerd die laat…

Lees verder »
descriptionArtikel

Utrechtse transformaties: ruimtelijke kansen bij herbestemming

12 feb om 13:00 uurtimer3 min

Wonen is meer dan vier muren en een dak. Het gaat om verbinding, samenwerking en het creëren van een plek waar…

Lees verder »
descriptionArtikel

Heldere Net Zero-standaard voor de gebouwde omgeving

10 feb om 09:30 uurtimer3 min

De Dutch Green Building Council (DGBC) introduceert, samen met SKAO en Climate Cleanup, een nieuwe Net Zero-…

Lees verder »
descriptionArtikel

Bouwen aan een klimaatneutrale toekomst

3 feb om 07:30 uurtimer3 min

De bouwsector staat op een keerpunt waarin ambitie en realiteit vaak botsen. Terwijl de vraag naar woningen en…

Lees verder »
descriptionArtikel

Amsterdamse Sluisbuurt krijgt zoöperatie Zoë: wonen als ecosysteem

27 jan om 09:00 uurtimer3 min

Met de start van de bouw van Zoë krijgt de Sluisbuurt op Zeeburgereiland in Amsterdam er een bijzonder…

Lees verder »
descriptionArtikel

Digitaal ontwerpen: ‘Gebouwen gaan meer op de natuur lijken’

19 jan om 07:30 uurtimer16 min

Digitaal geprogrammeerd ontwerpen verandert het vak van architect razendsnel. Bij the ArchiTech Company ziet…

Lees verder »
descriptionArtikel

Nieuwe gids: in vijf fasen woningen splitsen

14 jan om 07:30 uurtimer3 min

Ontdek ook de nieuwe Splitgids, een praktische handleiding die gemeenten,…

Lees verder »