KCAP EVR winnen selectie Toren Striga 1 in Antwerpen

maandag 28 juli 2014
timer 3 min
KCAP Architects&Planners in samenwerking met evr-Architecten winnen de architectenselectie Toren Striga 1 in Antwerpen. De beoordelingscommissie met daarin de opdrachtgever Triple Living en vertegenwoordigers van de stedelijke diensten selecteerde het team voor het ontwerp van één van drie woontorens binnen het project Nieuw Zuid, een nieuw woongebied aan de Schelde in het zuiden van Antwerpen. Het masterplan van dit nieuwe stadsdeel is van Studio Associato Secchi-Viganò.

Het winnende ontwerp is een gevarieerde woontoren met geïntegreerde kantoor- en commerciële functies. Met zijn bijzondere ligging aan het park van het nieuwe woongebied rijst de toren met 80 meter hoogte als een nieuw icoon voor Antwerpen Zuid omhoog. Het 15.000 m2 omvattende gebouw bestaat uit een onderbouw van vier lagen en een 26 verdiepingen tellende toren. Beide vormen één geheel.

 

Het ensemble wordt gekenmerkt door een grote verscheidenheid aan woontypologieën voor verschillende doelgroepen: jonge gezinnen, ouderen, “co-housers”, alleenstaanden en werkende stellen. Gezien de bijzondere locatie aan het park bevinden zich een groot aantal woningen op maaiveldniveau.

 

De gevels bieden ruimte aan individuele invullingen met terrassen, tuinen, wintertuinen en/of tuinbergingen. De terugspringende gevelvlakken worden ingericht als collectieve groene tuinen voor de bewoners. De plint bevat een dubbel hoge passage, lobby’s voor de kantoren en de woningen en een actief grondgebonden woonprogramma.

 

“Het concept interpreteert de kwaliteiten van het typische Belgische vrijstaande woonhuis. De woningen zijn compact en efficiënt georganiseerd en omgeven door een flexibele structuur, die is ontworpen als een dubbel hoog raster, waarbij de koper de kans krijgt te kiezen uit een palet aan geïndividualiseerde invullingen zoals balkons, serres, kleine bergingen, groenelementen etc.,” zegt Han van den Born, partner van KCAP.De constructieve structuur met een centrale kern staat een maximum aan flexibiliteit toe in de verdeling van de woontypologieën, het aantal woningen per verdieping en mogelijke aanpassingen op een later moment. Met een grote variatie aan appartementen in deze nieuwe stedelijke omgeving komt het ontwerp tegemoet aan de levensstijlen van deze tijd,” sluit Han van den Born.

 

 

Het toegepaste duurzaamheidsconcept richt zich enerzijds op technische elementen zoals duurzaam materiaalgebruik, groene daken, zonnepanelen en een geïntegreerd systeem voor grijswaterrecuperatie. Gebaseerd op wind- en bezonningsstudies is een compact, energie-efficiënt en -productief bouwvolume ontworpen. “Maar duurzaamheid kunnen we ook begrijpen als letterlijk “tijdsbestendigheid”. De potentie van een project om lang te bestaan hangt vooral samen met de appreciatie door mensen en de meerwaarde die het kan bieden voor zoveel mogelijk gebruikers voor een zo lang mogelijke tijd,” zegt Jan van den Broeke van evr-Architecten.

 

“Het ontwerpteam slaagde erin om een integraal duurzaam ontwerp voor te stellen. Zowel sociale als technische aspecten werden uitgewerkt en kregen een architecturale vertaling,” prijst de jury. “Het is een integraal concept, gezinsvriendelijk en bovendien ook een elegant en licht gebouw.”

 

Het ontwerpteam KCAP EVR combineert bijzondere expertise op het gebied van stedelijke architectuur en duurzaamheid. Daarnaast wordt het team aangevuld door Bureau Bouwtechniek, als kostendeskundige en voor site supervisie.

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Haarlem: verrassend veelzijdig in vorm, stijl en uitstraling

1 dec om 07:30 uurtimer4 min

Afgelopen vrijdag verscheen een nieuw boek over de stedelijke ontwikkeling en architectuur in Haarlem, getiteld…

Lees verder »
descriptionArtikel

Kiezen en formeren in tijden van woningnood

5 nov om 07:30 uurtimer10 min

In het kader van de Tweede Kamerverkiezingen sprak ons Expertpanel zich uit over de woningnood. Welke…

Lees verder »
descriptionArtikel

De weeffout in het onderwijsvastgoed

29 okt om 07:29 uurtimer5 min

Schoolbestuurder Bart de Grunt (mijnplein) is misschien wel de hardst roepende in de woestijn van…

Lees verder »
descriptionArtikel

De kracht van overkoepelende architectuur

23 okt om 07:30 uurtimer8 min

In de rubriek Bouwiconen wandelt architect Roel van der Zeeuw langs diverse opmerkelijke bouwblokken in de…

Lees verder »
descriptionArtikel

Nieuwe school voor duurzame ambassadeurs van de toekomst

21 okt om 07:30 uurtimer6 min

Met toepassing van de modulaire HoutKern Bouwmethode won architect Jimmy van der Aa (Studio A Kwadraat) de…

Lees verder »
descriptionArtikel

Innovatieve gevel voor Het Streek Lyceum in Ede

10 okt om 07:30 uurtimer5 min

In Ede worden op 5 november de volgende stappen gezet op weg naar succesvolle scholenbouwprojecten tijdens het…

Lees verder »
descriptionArtikel

Nieuwe award sector onderwijshuisvesting: Smaakmaker 2025

6 okt om 07:30 uurtimer4 min

Tijdens het komende Duurzame & Gezonde Scholen Congres (5 november, Ede) lanceert Stedebouw &…

Lees verder »
descriptionArtikel

Schakelen tussen strategie en praktijk in de wijk

26 sep om 07:30 uurtimer11 min

Hoe kom je van mooie plannen voor een wijk tot concrete actie? Dat onderwerp staat centraal tijdens de viering…

Lees verder »