Kazerne Ede omgebouwd tot woningen

donderdag 12 september 2019
timer 2 min
De Simon Stevinkazerne in Ede is na de sloop omgetoverd tot woonparadijs. Er zijn inmiddels 40 woningen gerealiseerd.

De voormalige kazerne omvatte drie gebouwen waar manschappen waren ondergebracht. Een van deze gebouwen was al gesloopt; de andere twee stonden op de nominatie om gesloopt te worden. Woningbouwcorporatie Woonstede onderzocht de mogelijkheid of in plaats van te slopen, er sociale huurwoningen gerealiseerd konden worden. Deze vraag werd neergelegd bij A&R10, het in Maarn gevestigde architectenbureau dat gespecialiseerd is in architectuur en restauratie. Partners Lillian Brinks en Joost van Nes deden haalbaarheidsonderzoek en bouwhistorisch onderzoek.

Advies

A&R10 bracht advies uit en liet zien hoe appartementen, buitenruimtes en bergingen gerealiseerd konden worden, met behoud van historische kwaliteiten. In nauwe samenwerking met de gemeente Ede besloot Woonstede tot herbestemming van niet een, maar beide gebouwen. A&R10 ontwierp 40 appartementen, die intussen zijn gerealiseerd en bewoond.

Historisch karakter 

“Het historische karakter van het interieur is zoveel mogelijk behouden”, vertelt Joost van Nes. “Ieder appartement heeft een andere indeling en karakter. Om buitenruimtes te realiseren, hergebruikten we bestaande loggia’s, tekenden we tuinen en realiseerden we vrijhangende balkons. De balkons en privacyschermen zijn van metaal en hebben een rupsbandprofilering die je ook terugziet in de bebording. Historische foto’s in de gangen tonen de geschiedenis van het pand.”


De oorspronkelijke entree is behouden en de bijzondere trap vormt een centraal element. Bewoners kunnen ook de nieuw gerealiseerde lift nemen. De appartementen, die vanwege hun hoge plafonds ruim ogen, zijn eveneens voorzien van modern comfort. Zo is in de stalen kozijnen monumenten isolatieglas gezet en kregen alle appartementen energieklasse A. Monumentenzorg hield toezicht op de aanpassingen en gaf de herbestemde panden de status van gemeentelijk monument.

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
Kazerne Ede omgebouwd tot woningen

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Nieuwe gids: in vijf fasen woningen splitsen

14 jan om 07:30 uurtimer3 min

Ontdek ook de nieuwe Splitgids, een praktische handleiding die gemeenten,…

Lees verder »
descriptionArtikel

Nieuw Mosveen: impuls voor Den Haag Zuidwest

7 jan om 07:30 uur

De renovatie van 224 naoorlogse portiekwoningen in Den Haag Zuidwest kan met veel minder CO₂- uitstoot worden…

Lees verder »
descriptionArtikel

Meer financiële ruimte voor woningbouwcorporaties

22 dec 2025 timer2 min

Het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke ordening heeft bekendgemaakt dat woningbouwcorporaties vanaf…

Lees verder »
descriptionArtikel

Groene metamorfose impuls gezondheid en leefbaarheid wijk

10 nov 2025 timer4 min

Na vijftien jaar van herontwikkeling laat de wijk Kerckebosch in Zeist zien dat natuurinclusief bouwen niet…

Lees verder »
descriptionArtikel

Floris Alkemade: ‘De contouren van een andere bouwcultuur’

6 nov 2025 timer4 min

Demografische ontwikkelingen hebben een enorme impact op onze woningvoorraad. Na de geboortegolf van weleer is…

Lees verder »
Mundus Brique Architecten
descriptionArtikel

Scholenbouwrevolutie in Twente

28 okt 2025 timer4 min

Nog één week en Stedebouw & Architectuur heet je welkom bij de vijfde editie van het Duurzame & Gezonde…

Lees verder »
descriptionArtikel

Geen sloop, maar hergebruik op Zernike campus

30 sep 2025 timer4 min

Herbruikbaarheid, aanpasbaarheid en eigenheid van het gebouw zijn de kernbegrippen van de herontwikkeling van…

Lees verder »
descriptionArtikel

Maarten van Kesteren valt opnieuw in de prijzen

26 sep 2025 timer4 min

Na zijn veelgeroemde renovatie van de Nimeto-school in Utrecht, is opnieuw een renovatie van Maarten van…

Lees verder »