Invloed van architecten neemt verder af

vrijdag 15 maart 2013
timer 2 min
De rol van aannemer en opdrachtgever in het ontwerp - en bouwproces is volgens voorschrijvers juist groter geworden. Dit blijkt uit onderzoek van USP Marketing Consultancy dat in het vierde kwartaal van 2012 is uitgevoerd onder 83 adviseurs en voorschrijvers.

Door nieuwe samenwerkingsvormen in de bouw zijn de rollen van de partijen die betrokken zijn bij het ontwerp- en bouwproces aan verandering onderhevig. Volgens voorschrijvers is in de afgelopen vijf jaar met name de rol van de hoofdaannemer en de opdrachtgevers in het ontwerp- en bouwproces groter geworden en zal deze ook in de komende vijf jaar toenemen. De rol van de architecten is volgens de voorschrijvers kleiner geworden en dit zal ook in de komende jaren het geval zijn.

 

Toenemende rol voor aannemer en opdrachtgevers

De traditionele verhoudingen in het bouwproces staan al geruime tijd onder druk. De bouw is op zoek naar de meerwaarde die ontstaat uit nauwere samenwerking tussen partijen. Samenwerking waarbij de partijen worden uitgedaagd om op efficiëntere wijze te komen tot betere oplossingen. Van een verticaal proces, waarbij informatie over de schutting wordt gegooid, naar meer horizontale processen waarbij veel kennis al vroegtijdig aanwezig is. Deze nieuwe samenwerkingsvormen zorgen ervoor dat rollen in het ontwerp- en bouwproces aan verandering onderhevig zijn. Volgens de voorschrijvers is vooral de rol van de aannemer en opdrachtgever in het ontwerp- en bouwproces groter geworden (respectievelijk 47% en 43% (zeer) toegenomen). Daarnaast verwachten zij dat de rol van deze twee partijen ook in de komende vijf jaar groter zal worden. De rol van architecten in het ontwerp- en bouwproces is daarentegen volgens de voorschrijvers kleiner geworden en dit zal ook de komende jaren doorzetten.

Invloed van incidentele opdrachtgever neemt toe

De opdrachtgever is in de afgelopen jaren belangrijker geworden in het ontwerp- en bouwproces. De voorschrijvers hebben voornamelijk de invloed van particuliere opdrachtgevers zien toenemen (36%). Voor de komende 5 jaar liggen de verwachtingen nog hoger. Bijna de helft (47%) van de voorschrijvers verwacht dat de invloed van de particuliere opdrachtgevers het meest zal toenemen (47%). Het bedrijfsleven wordt hierna het meest genoemd (38%). Het toenemende belang van deze incidentele opdrachtgevers vraagt om klantgericht bouwen. Het is dan ook belangrijk voor de bouwkolom om zich goed te verdiepen in deze doelgroepen.

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
Invloed van architecten neemt verder af

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Woongebouw SAWA in Rotterdam wint BNA Beste Gebouw van het Jaar 2026

9 jun om 14:54 uur

Woongebouw SAWA in Rotterdam is bekroond als BNA Beste Gebouw van het Jaar 2026. De jury koos unaniem voor het…

Lees verder »
descriptionArtikel

Paris Proof-vastgoed realiseren: sneller én goedkoper dankzij nieuwe aanpak

26 mei om 14:35 uur

Met een traditionele aanpak betalen we structureel te veel voor duurzame vastgoedtransformaties. Verleg daarom…

Lees verder »
descriptionArtikel

Hanzehogeschool Groningen test houten gebouw digitaal op aardbevingen

20 mei om 11:14 uur

Hanzehogeschool Groningen heeft als eerste in Europa een meerlaags houten gebouw digitaal getest op…

Lees verder »
descriptionArtikel

Genomineerden BNA Beste Gebouw van het Jaar 2026 bekend

28 apr om 13:25 uurtimer2 min

De Koninklijke Bond van Nederlandse Architectenbureaus (BNA) heeft de acht genomineerden voor BNA Beste Gebouw…

Lees verder »
descriptionArtikel

Adriaan Dessingprijs 2026 zoekt bijzondere Westlandse projecten

19 mrt om 07:30 uurtimer2 min

Westlandse projecten staan in 2026 in de schijnwerpers met de vijfde editie van de Adriaan Dessingprijs. De…

Lees verder »
descriptionArtikel

Drijvend licht maakt waterkwaliteit zichtbaar

12 mrt om 07:30 uurtimer4 min

Waterkwaliteit is een groeiende zorg, terwijl het probleem voor veel mensen onzichtbaar blijft. De installatie…

Lees verder »
descriptionArtikel

Heldere Net Zero-standaard voor de gebouwde omgeving

10 feb om 09:30 uurtimer3 min

De Dutch Green Building Council (DGBC) introduceert, samen met SKAO en Climate Cleanup, een nieuwe Net Zero-…

Lees verder »
descriptionArtikel

Bouwen aan een klimaatneutrale toekomst

3 feb om 07:30 uurtimer3 min

De bouwsector staat op een keerpunt waarin ambitie en realiteit vaak botsen. Terwijl de vraag naar woningen en…

Lees verder »