Intelligent licht zegeviert in Philips hoofdkantoor Eindhoven

maandag 15 augustus 2016
timer 2 min
Een pand uit de 20e eeuw in Eindhoven is gerenoveerd en doet nu dienst als het hoofdkantoor van Philips Lighting. Een grote openbare ruimte in het atrium vormt het kroonstuk, met intelligent licht dat door een overkapping van talloze panelen schijnt.

Architectenbureau LAVA tekende voor het ontwerp, in samenwerking met partners INBO en JHK, met Heijmans als aannemer. De opdracht van Philips legde een nadruk op het creëren van innovatieve en mensgerichte ruimtes voor werken en recreëren.


Het atrium van het jaren ’50 gebouw is gerenoveerd tot ontmoetingsplaats, waar onder meer tentoonstellingen plaatsvinden, maar waar medewerkers ook kunnen vergaderen of kunnen ontspannen in de koffiebar. Het atrium biedt tevens toegang tot het nieuwe Philips Lighting Application Centre.


Het atrium van het nieuwe hoofdkantoor van Philips Lighting.


Interactieve lichtboom

Blikvanger is echter de parametrisch ontworpen ‘boom’ met interactief licht. Deze 1.500 panelen, als ware de bladeren, hangen aan het plafond en moeten de impressie geven van ‘licht dat door een bladerdak schijnt’. Dit lichtsysteem beslaat het gehele plafond en past de hoeveelheid en de richting van het licht aan naarmate de dag vordert.


“De zon geeft ons een gevoel van tijd, maar in een kantoor mis je de subtiele veranderingen van het licht gedurende de dag,” aldus Alexander Rieck van LAVA. “De panelen zijn daarom geprogrammeerd met een laagdrempelige kunstmatige intelligentie om op een organische en niet-repetitieve wijze lichtscenario’s voor het hele kalenderjaar te creëren. De scenario’s passen zich aan op seizoenen, op de tijd van de dag en op de lay-out van het atrium om zo de medewerkers te activeren of te laten ontspannen.” Als voorbeeld geeft hij een goud licht dat ’s ochtends schijnt om medewerkers energieker te maken.


's Ochtends schijnt er goud licht om medewerkers te activeren.


Het hoofdkantoor is dit jaar opgeleverd.

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
Intelligent licht zegeviert in Philips hoofdkantoor Eindhoven

Het plafond van het nieuwe hoofdkantoor van Philips Lighting bevat intelligent licht.

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Toekomstbestendig bouwen: leren van water in steden

9 apr om 07:30 uurtimer3 min

“Als je je tanden poetst moet je de kraan dichtdraaien. Die oproep van de overheid is bij de meeste mensen wel…

Lees verder »
descriptionArtikel

Symbiotisch bouwen krijgt vorm langs de A58

2 apr om 07:30 uurtimer3 min

Langs de A58 bij Oirschot is het Symbiotisch Bouwen Paviljoen geopend: een experimentele plek waar bouwen,…

Lees verder »
descriptionArtikel

Zwem- en sportcomplex Hoornse Vaart verbindt sport en groen

26 mrt om 07:30 uurtimer2 min

Op korte afstand van station Alkmaar Noord verrijst het nieuwe zwem- en sportcomplex Hoornse Vaart. VenhoevenCS…

Lees verder »
descriptionArtikel

Zonnepanelen op gevels: kansen voor utiliteitsgebouwen

13 mrt om 07:30 uurtimer3 min

Eigenaren en gebruikers van kantoren, scholen of musea kunnen naast daken ook gevels benutten voor zonne-…

Lees verder »
descriptionArtikel

Carbon budget: de tijd dringt

3 mrt om 09:00 uurtimer2 min

In de nieuwe publicatie Low Carbon Urbanism leggen experts van BURA, LEVS architecten en Urban Climate…

Lees verder »
descriptionArtikel

Denk mee over betere MPG

27 feb om 10:00 uurtimer3 min

De MilieuPrestatie Gebouwen (MPG) is een van de maatstaven waarmee de bouwsector de duurzaamheid kan sturen en…

Lees verder »

Wat gebouwen ons vertellen over hoe we samenleven

16 feb om 11:03 uurtimer4 min

Architectuur is nooit neutraal. Elk gebouw, elke straat en elke woonwijk vertelt iets over de tijd waarin het…

Lees verder »
descriptionArtikel

Heldere Net Zero-standaard voor de gebouwde omgeving

10 feb om 09:30 uurtimer3 min

De Dutch Green Building Council (DGBC) introduceert, samen met SKAO en Climate Cleanup, een nieuwe Net Zero-…

Lees verder »