Het Geusseltbad in Maastricht eerste zwembad met BREEAM-NL certificaat

maandag 24 juni 2013
timer 2 min
Het Geusseltbad in Maastricht is vrijdag 21 en zaterdag 22 juni formeel geopend. Onder leiding van Grontmij als BREEAM-expert heeft het zwembad een BREEAM-NL Bespoke certificaat in de wacht gesleept. Het Geusseltbad is het eerste zwembad in Nederland met een BREEAM-certificering.

Naast de verzorging van het totale bouwmanagement stelde Grontmij het Programma van Eisen inclusief duurzaamheidseisen op. Slangen + Koenis Architecten en Ingenieurs was, samen met adviesbureau Technion, verantwoordelijk voor een bouwkundig en installatietechnisch ontwerp. Zwembaden zijn niet standaard te beoordelen met BREEAM-NL Nieuwbouw. Daarom is het zogenaamde Bespoke-traject gevolgd, waarbij de eisen van de BREEAM-certificering op maat zijn toegepast.

 

Duurzaamheidscriteria
Het op maat maken van de beoordelingscriteria zat voornamelijk in het water- en energieverbruik. Zo moest men in het kader van de certificering duurzaamheidscriteria voor het zwembadgebruik vaststellen. De Dutch Green Building Council en Grontmij ontwikkelden samen beoordelingscriteria die passen bij het gebouw en de bijbehorende functies, met als uitdaging om met BREEAM een reeds ontworpen gebouw te certificeren.

 

De duurzaamheidsambities komen op verschillende manieren tot uiting: CO2-neutraliteit, een EPC-reductie van meer dan 50%, ontwerp en bouw zoveel mogelijk volgens principes van Cradle to Cradle, gebruik van zonne-energie voor elektra en warmte en het gebruik van grondwater als watervoorziening en warmtebron.

 

Water for Life
Tijdens het openingsweekend op vrijdag 21 en zaterdag 22 juni wordt in samenwerking met WML, producent van drinkwater, geld ingezameld voor het project ‘Water for Life’. Dit project maakt zich sterk voor schoon water en sanitaire voorzieningen voor iedereen ter wereld. Aansluitend aan de actie wordt het ingezamelde water ter beschikking gesteld voor het bewateren van de groenvoorziening van het Geusseltbad.

 

Kennismaking
Bezoekers worden op voorgenoemde dagen tussen 12.00 uur en 15.00 uur rondgeleid door het gebouw. Hierbij maakt men kennis met Maastricht Sport en de verschillende verenigingen die het Geuseltbad als thuishaven krijgen. Daarnaast zijn er, onder leiding van Pieter van den Hoogenband, een aantal vriendschappelijke zwemwedstrijden.

 

Meer weten over het Geusseltbad? Bestel hier Stedebouw & Architectuur themanummer Duurzaam Bouwen, met een uitgebreid artikel over dit zwembad.

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
S&A artikel

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

START-Ivry: wonen van binnenuit herdefiniëren

25 nov om 07:30 uurtimer8 min

“Wonen is meer dienend aan de logica van de ontwikkelaar dan aan de realiteit van het dagelijks leven.” Daarom…

Lees verder »
descriptionArtikel

Volop noviteiten voor architecten

18 nov om 07:30 uurtimer5 min

De eerste editie van ARCHITECT@WORK op de locatie Kromhouthal (Amsterdam) trok 1.736 bezoekers. Zij kwamen af…

Lees verder »
descriptionArtikel

Prefab Efficiency Award voor Vlieg Engineering met Rodly

20 okt om 07:30 uurtimer5 min

De innovatieve, digitale tool Rodly heeft op de vakbeurs PREFAB de Prefab Efficiency Award 2025 gewonnen. De…

Lees verder »
descriptionArtikel

‘Ik merk dat we niet gewend zijn aan plankritiek stedenbouw’

9 okt om 07:30 uurtimer5 min

Ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan presenteert de Beroepsvereniging van Nederlandse Stedebouwkundigen en…

Lees verder »
descriptionArtikel

Europees platform impuls voor architectuurontwerpwedstrijden

2 okt om 07:30 uurtimer4 min

Het project European Platform for Architectural Design Competitions (ARCH-E) geeft architecten betere kansen om…

Lees verder »
descriptionArtikel

Doordacht bouwen, vandaag en morgen

18 sep om 07:30 uurtimer4 min

Met het nieuwe thema Thoughtful Tomorrow krijgt de beurs ARCHITECT@WORK dit jaar in Amsterdam een vervolg in de…

Lees verder »
descriptionArtikel

Tim: biobased bouwmethodiek maakt houtbouw betaalbaar

17 sep om 08:30 uurtimer3 min

Houtbouw ontwikkelt zich in hoog tempo, maar het kan nog sneller, flexibeler en betaalbaarder worden. En dat…

Lees verder »
descriptionArtikel

Oplossingen bedenken voor steden bij zeespiegelstijging

8 sep om 07:30 uurtimer5 min

In Den Haag, mooie stad achter de duinen, wordt in oktober een interessant programma georganiseerd over de…

Lees verder »