Goud souk: de schatkist van Europa

maandag 23 maart 2015
timer 2 min
Het Goud souk project door Long Lie Architects is voltooid. Het gebouw in Beverwijk wordt omschreven als een 'goudklomp' van 1.500 m2 en heeft een 35 meter lange gouden gevel. Opmerkelijk is de tegenstellende zwarte binnenkant, met spiegelende vloeren en plafond.

De opdrachtgever voor het opmerkelijke gebouw is De Bazaar in Beverwijk, de grootste overdekte markt van Europa. De Goudsouk wordt het nieuwe gebouw voor de goudhandelaren en goudsmeden die zich nu ieder weekend in de Goudstraat op de Oosterse Markt van De Bazaar verzamelen. 
 

Ontwerp

 Het ontwerp is ontstaan uit een samenwerking tussen Liong Lie Architecten en Leaders against routine. De buitenkant van de Goud souk wordt gekenmerkt door de 35 meter lange gevel die de bezoekers in één opslag vertelt wat ze er kunnen vinden. De ingang van de Goudsouk is duidelijk gemarkeerd. Hier is de ‘goudklomp’ opengebroken om toegang te bieden tot de ‘grot’ waar de echte gouden schatten veilig zijn uitgestald.
 

In tegenstelling tot de buitenkant van het gebouw, heel zichtbaar en aanwezig, is het ontwerp van de binnenkant heel terughoudend. Alles is zwart, ook de spiegelende vloeren en plafond. In combinatie met de verlichting wordt daardoor de aandacht gevestigd op de twinkeling van uitgestalde sieraden.
 

Uitvoering

De gouden gevel van de Goud souk is uitgevoerd in reliëf panelen met een driehoekig patroon. Door deze panelen met wisselende oriëntatie over de gehele gevel te herhalen ontstaat een gevarieerde gevel. Dankzij de verlichting tussen de panelen schittert de gouden gevel niet alleen in het zonlicht maar ook in het avondlicht. De kracht van de indeling aan de binnenkant van de Goudsouk is de eenvoud: de gefaceteerde vorm van de vitrines zorgt voor een groot vitrine oppervlak en een uitstekende zichtbaarheid. De goede zichtbaarheid in de Goudsouk levert een belangrijke bijdrage aan de veiligheid. 

 

Foto's door: Hannah Anthonysz

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
Goud souk: de schatkist van Europa

De Goud souk, de 'schatkist van Europa'. Foto door Hannah Anthonysz.

d d
d d
f f
a a
a a
a a
f f
d d

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Woongebouw SAWA in Rotterdam wint BNA Beste Gebouw van het Jaar 2026

9 jun om 14:54 uur

Woongebouw SAWA in Rotterdam is bekroond als BNA Beste Gebouw van het Jaar 2026. De jury koos unaniem voor het…

Lees verder »
descriptionArtikel

Biobased hout en hergebruik geven Midwerk een nieuw thuis

28 mei om 13:52 uur

In Sappemeer is het nieuwe gebouw voor Midwerk opgeleverd, ontworpen door De Zwarte Hond. Midwerk is het…

Lees verder »
descriptionArtikel

Paris Proof-vastgoed realiseren: sneller én goedkoper dankzij nieuwe aanpak

26 mei om 14:35 uur

Met een traditionele aanpak betalen we structureel te veel voor duurzame vastgoedtransformaties. Verleg daarom…

Lees verder »
descriptionArtikel

Hanzehogeschool Groningen test houten gebouw digitaal op aardbevingen

20 mei om 11:14 uur

Hanzehogeschool Groningen heeft als eerste in Europa een meerlaags houten gebouw digitaal getest op…

Lees verder »
descriptionArtikel

Halen de kabinetsplannen de woningmarkt uit het slop?

29 apr om 08:21 uurtimer12 min

Meer woningen bouwen geldt al jaren als hét antwoord op de woningnood. Toch stokt de productie telkens opnieuw…

Lees verder »
descriptionArtikel

Genomineerden BNA Beste Gebouw van het Jaar 2026 bekend

28 apr om 13:25 uurtimer2 min

De Koninklijke Bond van Nederlandse Architectenbureaus (BNA) heeft de acht genomineerden voor BNA Beste Gebouw…

Lees verder »
descriptionArtikel

Adriaan Dessingprijs 2026 zoekt bijzondere Westlandse projecten

19 mrt om 07:30 uurtimer2 min

Westlandse projecten staan in 2026 in de schijnwerpers met de vijfde editie van de Adriaan Dessingprijs. De…

Lees verder »
descriptionArtikel

Rotterdam vergroot kansen voor talentvolle architecten

13 mrt om 11:00 uurtimer3 min

Rotterdam gaat voor de selectie van architecten bij publieke projecten een nieuwe standaard toepassen. Met het…

Lees verder »