Gloednieuw studentencampus verwijst naar wiskundige Stieltjes

vrijdag 29 september 2017
timer 3 min
De nieuwe studentencampus Stieltjesweg van de TU Delft is donderdag feestelijk geopend. Het project bestaat uit de herbestemming van het voormalig kantoor van Deltares en de nieuwbouw van de toren. Samen vormen zij een studentencomplex van 30.000 vierkante meter in het hart van de TU-wijk.

In de 75 meter hoge toren zijn 525 zelfstandige studentenunits gerealiseerd. Het voormalige kantoorpand is herbestemd tot 186 kamers met eigen badkamer, verdeeld over 12 groepswoningen met gedeelde woonkamer en keuken. Met de aanwezigheid van een supermarkt, koffiewinkel, (dag)horeca, wasserette en een kapper hoopt de TU Delft het wonen op de campus aantrekkelijk te maken.

Gevelpatroon

De gevel van de nieuwbouw -en een deel van de bestaande bouw- benadrukt het technische karakter van de TU. Architecten Daan Font Freide en Henri Zwerus: "Over de gevel is een geabstraheerd patroon van de integraal van een sinus- en cosinusgrafiek te zien. Een verwijzing naar het werk van Johannes Stieltjes, de beroemde wiskundige waarnaar de Stieltjesweg vernoemd is". De hoogbouw is vanaf de snelweg, vanuit de trein en vanaf verschillende plekken in de omgeving goed te zien.

 


Credit: René de Wit

Alzijdig

De witte bekleding geeft de toren een licht karakter. De invulling met glas geeft de studenten vanaf bijna alle verdiepingen een uitzicht dat reikt tot Den Haag en Rotterdam. “Elke kleine cel bevat een studerend individu. Het alzijdig wonen, woningen aan iedere gevel, was een eis voor het ontwerp. Op enkele plekken is de gevel verticaal ingesneden, daar worden de verticale verkeerszones benadrukt. Bij het gebruik van de (brand)trap tussen de verdiepingen en bij het uitkomen van de lift, creëert glas van vloer tot plafond een panoramisch uitzicht,” aldus Font Freide en Zwerus.

Renovatie

Het herbestemde kantoorpand typeert zich door de lange entreeruimte met robuuste betonnen portalen. Deze laten het karakter van het gebouw uit 1950 zien. In het ontwerp voor de renovatie is dit effect versterkt door de vloer tussen de begane grond en de eerste verdieping te verwijderen. Zo ontstond het drielaags hoog atrium.

 

In dit atrium zijn gemeenschappelijke ruimtes als blauwe abstracte volumes ingestoken. Aan weerszijden van het atrium lopen gangen en op de plek van de voormalige kantoren zijn nu de kamers gepositioneerd. Iedere kamer heeft een eigen badkamer, maar keuken en woonkamer worden gedeeld. Architecten Font Freide en Zwerus, die beiden in Delft studeerden, hebben hierop aangedrongen: “De typische studentenhuizen verdwijnen in veel nieuwbouwprojecten, maar daar is juist waar je het meest leert in je studententijd en waar je contacten voor je verdere loopbaan legt.”

Toekomstbestendige constructie

De constructie van de nieuwbouwtoren is zo ontworpen, dat het met diverse bouwsystemen kon worden gerealiseerd en dat de appartementen eenvoudig kunnen worden samengevoegd tot grotere, reguliere woningen. Dit is mogelijk door niet alle wanden tussen de appartementen dragend uit te voeren. In een hoofdstramien van zeven meter passen twee appartementen. Door deze te scheiden met een lichte wand, kunnen in de toekomst twee appartementen tot één groot appartement gemaakt worden. Waar de bovenbouw een wandenstructuur heeft, is voor de onderste twee bouwlagen juist gekozen voor een kolomstructuur. Hierdoor zijn de commerciële en techniekruimten van de onderste twee bouwlagen flexibel indeelbaar.

 

De hoogbouw wordt binnenkort afgemaakt worden met het plaatsen van logo van de TU.

 


Credit: René de Wit

Reactie toevoegen

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
Gloednieuw studentencampus verwijst naar wiskundige Stieltjes

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Van der Pekbuurt: verrassend eenvoudig en geraffineerd

19 jun om 07:30 uurtimer6 min

De Van der Pekbuurt lag onlangs nog onder een kritisch vergrootglas, maar je kunt het ontwerp van Jan Ernst van…

Lees verder »
descriptionArtikel

De MPG in relatie tot groot en groots wonen

18 jun om 07:30 uurtimer10 min

De MPG zou moeten aanzetten tot het bouwen met zo min mogelijk absolute impact. Toch komen kleinere woningen…

Lees verder »
descriptionArtikel

MVRDV neemt 'out of the box' wel heel letterlijk

6 jun om 07:30 uurtimer4 min

Met een grote diversiteit aan uitkragende loggia's, erkers en hangende balkons tekent MVRDV voor een…

Lees verder »
descriptionArtikel

Na SAWA nog verder de hoogte in met hout

27 mei om 07:30 uurtimer5 min

Deze maand ontvangen de eerste bewoners van SAWA in Rotterdam hun huissleutels. Daarmee is een belangrijke…

Lees verder »
descriptionArtikel

Kringloop Integratie Platform verlaagt kosten verduurzaming

26 mei om 07:30 uurtimer11 min

Kun je ruim 35.000 euro besparen door een woning slimmer te verduurzamen? Wel volgens transitiemaker Niels Rood…

Lees verder »
descriptionArtikel

Buurttransformatie: problemen oplossen met andere problemen

28 apr om 07:30 uurtimer17 min

Kom jij nog weleens een Warmtetransitievisie tegen? De rapporten zijn inmiddels weggestopt in bureauladen,…

Lees verder »
descriptionArtikel

Nieuwe bewoners verleiden met natuurinclusieve tuin

23 apr om 07:30 uurtimer10 min

Rondleiding laat zien hoe bewoners van een nieuwbouwbuurt in Leusden zijn meegenomen bij de realisatie van een…

Lees verder »
descriptionArtikel

Missen woningcorporaties straks tientallen miljarden euro's?

17 apr om 11:30 uurtimer5 min

Branchevereniging Aedes is allesbehalve blij met het actuele voorstel van de regeringscoalitie om de huren in…

Lees verder »