Geluid met geluid bestrijden

donderdag 21 januari 2016
timer 3 min
Het Nederlandse bedrijf Merford heeft naar aanleiding van de vele klachten die mensen ervaren door geluidsoverlast - met name verkeers-, industrie- of bouwgeluiden - een systeem ontwikkeld dat antigeluid produceert ter bestrijding van storende omgevingsgeluiden.

Per jaar ondervinden ongeveer. 640.000 Nederlanders geluidshinder, zo laat Merford weten. Eén van de oorzaken van deze hinder is het transformatorstation, waarvan er zo'n 300 in Nederland zijn. Deze stations, ook wel trafo's genoemd, staan in of nabij woongebieden en reguleren de elektrische spanning in het energienetwerk. Een klein deel van de spanning wordt uitgestoten als geluid, soms wel als een zware brom van 100 Hertz, en dat wordt door mensen vaak als hinderlijk ervaren.
 

Tegengesteld geluid

Deze geluidshinder is te reduceren met behulp van een systeem dat antigeluid produceert. "Met antigeluid wordt op een actieve manier geluid met geluid bestreden," aldus Cees Bassa van Merford, dat is gespecialiseerd in geluidsbeheersing. "Daarmee kan de storende frequentie in de 100 Hz tot wel 10 dB worden gereduceerd. Achter het ventilatierooster wordt de antigeluidopstelling opgebouwd. Deze bestaat uit een microfoon die is aangesloten op de bijbehorende speaker. De speaker zendt een tegengesteld signaal uit in dezelfde frequentie en reduceert daarmee het geluidsniveau dat hoorbaar is aan de andere zijde van het rooster."


Door het geluid van de transformator met ‘tegengesteld’ geluid te bestrijden en 24/7 op afstand te monitoren, weten we dat het systeem foutloos werkt en de omwonenden beschermd zijn tegen een te hoog geluidsniveau. We halen het geluid hiermee niet volledig weg, maar kunnen het wel beheersen.” 
De eerste test met antigeluid in een traforuimte van Westland Infra Newerkbeheer in Poeldijk verliep naar wens.

 

Gezondheidsklachten door geluidshinder

Het bestrijden van geluidsoverlast wordt volgens Bassa steeds urgenter. Aanhoudende geluidoverlast kan zelfs gevolgen hebben voor de gezondheid. Uit een eerder onderzoeksrapport van de Wereldgezondheidsorganisatie Europa (WHO) blijkt dat een op de vier Nederlanders zich regelmatig ergert aan geluidsoverlast veroorzaakt door wegverkeer. Zo’n 640.000 mensen storen zich er structureel aan. Van hen zou ruim de helft zeer slecht slapen of zelfs helemaal niet meer. Ernstige geluidsoverlast levert niet alleen ergernis en slaapproblemen op, maar kan in sommige gevallen ook leiden tot oorsuizen, het verergeren van leerproblemen en zelfs tot hart- en vaatziekten.
 

Eisen geluidshinder strenger

De eisen voor het beperken van geluidshinder worden steeds strenger. Elke industrie heeft een milieuvergunning nodig waarin de maximale geluidsuitstoot is vastgelegd. Deze geluidsnormen zijn belangrijk omdat industrie en de bewoonde wereld naar elkaar toegroeien. In de toekomst zullen er steeds meer situaties komen waarbij antigeluid zal worden ingezet, verwacht Bassa. “Lage frequenties verspreiden zich goed via de lucht en kunnen worden veroorzaakt door apparatuur of installaties zoals compressoren, zwaar vrachtverkeer, vliegtuigen, windmolens en ga zo maar door. Dit maakt het reduceren van geluidsoverlast tot een heel actueel onderwerp”, aldus  Bassa.
 

Antigeluid zou een nieuwe methode kunnen zijn voor architecten om geluidshinder in bijvoorbeeld woonwijken te voorkomen. De noodzaak om aandacht te besteden aan hoe architectuur geluid vormt kwam onlangs ook naar boven, zoals u hier leest.

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
Geluid met geluid bestrijden

Grafiek geluidsniveau met en zonder antigeluid.

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

START-Ivry: wonen van binnenuit herdefiniëren

25 nov om 07:30 uurtimer8 min

“Wonen is meer dienend aan de logica van de ontwikkelaar dan aan de realiteit van het dagelijks leven.” Daarom…

Lees verder »
descriptionArtikel

Volop noviteiten voor architecten

18 nov om 07:30 uurtimer5 min

De eerste editie van ARCHITECT@WORK op de locatie Kromhouthal (Amsterdam) trok 1.736 bezoekers. Zij kwamen af…

Lees verder »
descriptionArtikel

Prefab Efficiency Award voor Vlieg Engineering met Rodly

20 okt om 07:30 uurtimer5 min

De innovatieve, digitale tool Rodly heeft op de vakbeurs PREFAB de Prefab Efficiency Award 2025 gewonnen. De…

Lees verder »
descriptionArtikel

‘Ik merk dat we niet gewend zijn aan plankritiek stedenbouw’

9 okt om 07:30 uurtimer5 min

Ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan presenteert de Beroepsvereniging van Nederlandse Stedebouwkundigen en…

Lees verder »
descriptionArtikel

Europees platform impuls voor architectuurontwerpwedstrijden

2 okt om 07:30 uurtimer4 min

Het project European Platform for Architectural Design Competitions (ARCH-E) geeft architecten betere kansen om…

Lees verder »
descriptionArtikel

Doordacht bouwen, vandaag en morgen

18 sep om 07:30 uurtimer4 min

Met het nieuwe thema Thoughtful Tomorrow krijgt de beurs ARCHITECT@WORK dit jaar in Amsterdam een vervolg in de…

Lees verder »
descriptionArtikel

Tim: biobased bouwmethodiek maakt houtbouw betaalbaar

17 sep om 08:30 uurtimer3 min

Houtbouw ontwikkelt zich in hoog tempo, maar het kan nog sneller, flexibeler en betaalbaarder worden. En dat…

Lees verder »
descriptionArtikel

Oplossingen bedenken voor steden bij zeespiegelstijging

8 sep om 07:30 uurtimer5 min

In Den Haag, mooie stad achter de duinen, wordt in oktober een interessant programma georganiseerd over de…

Lees verder »