Experimenteren met duurzame stedelijkheid in Proeftuin Erasmusveld

dinsdag 12 september 2017
timer 2 min
Op maandag 11 september gaf wethouder Joris Wijsmuller het startsein voor innovatief gebruik van tijdelijke grond in Proeftuin Erasmusveld. De proeftuinpioniers, die onder andere een stadsakker en tiny village in gebruik nemen, markeren een volgende fase in de herontwikkeling van het volkstuincomplex aan de Haagse Erasmuszone. Gemeente Den Haag, Ontwikkelingscombinatie Wateringse Veld en gebiedsontwikkelaar BPD Ontwikkeling B.V. realiseren hier een duurzame woonwijk waar gezond samenleven in de stad centraal staat.

In Proeftuin Erasmusveld wordt geëxperimenteerd met woonvormen in een duurzaam stedelijk milieu. Veranderingen in de maatschappij vragen om een nieuwe manier van gebiedsontwikkeling, met andere rollen en verantwoordelijkheden voor betrokken partijen. Er is meer ruimte voor lokale initiatieven; toekomstige bewoners en gebruikers krijgen een actievere rol. Bij de herontwikkeling van het volkstuincomplex tussen Den Haag Zuid-West en Wateringse Veld, creëren de ontwikkelingspartners daarom een proeftuin. Een kweekvijver voor tijdelijke initiatieven, die bijdragen aan een gezonde, lerende en circulaire wijk. Het uiteindelijke plan is geen blauwdruk, maar kan aangepast worden aan initiatieven die aangereikt worden tijdens het project.

Collectief ontwikkelen

De circa 350 woningen die gepland staan, worden in zeven deelgebieden gerealiseerd. Een openbare ideeënprijsvraag leverde het ontwerp voor het eerste deelgebied met circa 100 woningen. Samen met toekomstige bewoners en gebruikers werd nagedacht over de inrichting van een toekomstbestendige, duurzame leefomgeving. Zoeken naar nieuwe vormen van samenwerking resulteerde ook in de stadsakker, die door stadsboerin Suzanne Monnier is opgezet, en het tijdelijke tiny village, dat nu door een aantal pioniers wordt betrokken. Zij kiezen bewust voor leven in een gezonde, stadse omgeving waar collectiviteit belangrijk is.

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
Experimenteren met duurzame stedelijkheid in Proeftuin Erasmusveld

Opening stadsakker en tiny village Proeftuin Erasmusveld. Foto: Ivo Bakker

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Amsterdamse Sluisbuurt krijgt zoöperatie Zoë: wonen als ecosysteem

27 jan om 09:00 uurtimer3 min

Met de start van de bouw van Zoë krijgt de Sluisbuurt op Zeeburgereiland in Amsterdam er een bijzonder…

Lees verder »
descriptionArtikel

Digitaal ontwerpen: ‘Gebouwen gaan meer op de natuur lijken’

19 jan om 07:30 uurtimer16 min

Digitaal geprogrammeerd ontwerpen verandert het vak van architect razendsnel. Bij the ArchiTech Company ziet…

Lees verder »
descriptionArtikel

Nieuwspraak of samenspraak?

13 jan om 07:30 uurtimer4 min

Rond Oud en Nieuw verscheen onze nieuwe Innovatiecatalogus 2026. Ter inleiding schreef hoofdredacteur Ysbrand…

Lees verder »
descriptionArtikel

Top 10 innovaties: zonnepanelen als bouwmateriaal

12 jan om 07:30 uurtimer7 min

In onze jaarlijkse Top 10 van innovaties bespreekt Guus Mulder (TKI Urban Energy) de meest actuele innovaties…

Lees verder »
descriptionArtikel

Top 10 innovaties: van thuisbatterij tot prijsdoorbraak

6 jan om 07:30 uurtimer8 min

Ook dit jaar beleefde Guus Mulder (TKI Urban Energy) veel plezier aan het samenstellen van tien pareltjes van…

Lees verder »
descriptionArtikel

Volop nieuws in Innovatiecatalogus 2026

5 jan om 07:30 uurtimer4 min

De net nieuw verschenen Innovatiecatalogus 2026 pakt een breed spectrum van onderwerpen beet. Van ontwerpen en…

Lees verder »
descriptionArtikel

Trend & monitor: burgercollectieven

31 dec 2025 timer5 min

Het is een innovatieve trend die hoogleraar Anke van Hal (Nyenrode Business Universiteit) ziet op het gebied…

Lees verder »
descriptionArtikel

Gaan deze drie innovaties het in 2026 maken?

29 dec 2025 timer5 min

Begin januari verschijnt onze Innovatiecatalogus 2026 met ook dit jaar weer de Top 10 van innovaties die in…

Lees verder »