Denk mee over betere MPG

vrijdag 27 februari 2026
timer 3 min

De MilieuPrestatie Gebouwen (MPG) is een van de maatstaven waarmee de bouwsector de duurzaamheid kan sturen en bevorderen. Maar niet alle onderdelen sluiten goed aan op de afgesproken klimaatdoelen. En zeker niet bij de duurzame werkelijkheid van de koplopers in de sector. Draag jij je steentje daar wel aan bij?

Elanor Boekholt O'Sullivan
Elanor Boekholt-O’Sullivan

Om de duurzaamheid van gebouwen te verbeteren, stuurt het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening - je weet wel, de winkel van voormalig militair en nu minister Elanor Boekholt-O’Sullivan - sinds 2018 beleidsmatig op de milieuprestatie van gebouwen.

De MPG is bij elke aanvraag voor een omgevingsvergunning verplicht. De maatstaf geeft aan wat de milieubelasting is van de materialen die in een gebouw worden toegepast. Het gaat hierbij om nieuwe kantoorgebouwen (groter dan 100 m²) en om nieuwbouwwoningen.

In opdracht van het ministerie voert Haskoning BV op dit moment een beleidsevaluatie uit om zo goed mogelijk inzicht te krijgen in de werking van dit instrument en de milieuwinsten die hiermee zijn en kunnen worden gerealiseerd. 

Mogelijke aanpassingen

De uitkomsten van deze evaluatie kunnen worden gebruikt voor mogelijke aanpassingen in het instrument, maar zijn ook van belang voor de te maken afwegingen. En dat in samenhang met de nieuw vast te stellen grenswaarde voor de Life-Cycle Global Warming Potential (GWP). Deze grenswaarde treedt in 2030 in werking.

Om beter inzicht in de werking van de MPG te verkrijgen, is een enquête opgesteld. Dit onderzoek is specifiek gericht op architecten, opdrachtgevers, ontwikkelaars, aannemers en producenten van bouwproducten.

  • Ook jij wordt uitgenodigd om je ervaringen te delen via deze enquête

Blijf nog beter op de hoogte van al ons nieuws en abonneer je op de wekelijkse nieuwsbrief van Stedebouw & Architectuur

Bron: BNA
Beeld: duurzame bouw in Olstergaard (Olst-Wijhe; bron: Shutterstock); foto minister: Martijn Beekman

 

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Zoetermeer zet solidaire architectuur in de schijnwerpers tijdens Dag van de Architectuur

3 jun om 08:43 uur

Op zaterdag 13 juni opent Zoetermeer zijn deuren voor de jaarlijkse Dag van de Architectuur. Het landelijke…

Lees verder »
descriptionArtikel

Verdichten in de schaduw en geest van Cornelis van Eesteren

1 jun om 11:37 uur

Kun je het erfgoed van Cornelis van Eesteren in Amsterdam op een subtiele en toekomstbestendige manier…

Lees verder »
descriptionArtikel

Biobased hout en hergebruik geven Midwerk een nieuw thuis

28 mei om 13:52 uur

In Sappemeer is het nieuwe gebouw voor Midwerk opgeleverd, ontworpen door De Zwarte Hond. Midwerk is het…

Lees verder »
descriptionArtikel

Paris Proof-vastgoed realiseren: sneller én goedkoper dankzij nieuwe aanpak

26 mei om 14:35 uur

Met een traditionele aanpak betalen we structureel te veel voor duurzame vastgoedtransformaties. Verleg daarom…

Lees verder »
descriptionArtikel

Verbond van Verzekeraars dringt aan op snellere klimaatadaptatie

8 mei om 10:12 uur

Het klimaatbestendig maken van de fysieke leefomgeving vraagt om snellere en concretere maatregelen. Dat stelt…

Lees verder »
descriptionArtikel

Genomineerden BNA Beste Gebouw van het Jaar 2026 bekend

28 apr om 13:25 uurtimer2 min

De Koninklijke Bond van Nederlandse Architectenbureaus (BNA) heeft de acht genomineerden voor BNA Beste Gebouw…

Lees verder »
descriptionArtikel

Toekomstbestendig bouwen: leren van water in steden

9 apr om 07:30 uurtimer3 min

“Als je je tanden poetst moet je de kraan dichtdraaien. Die oproep van de overheid is bij de meeste mensen wel…

Lees verder »
descriptionArtikel

Symbiotisch bouwen krijgt vorm langs de A58

2 apr om 07:30 uurtimer3 min

Langs de A58 bij Oirschot is het Symbiotisch Bouwen Paviljoen geopend: een experimentele plek waar bouwen,…

Lees verder »