DownTown One geeft Tirana een enorme upgrade

maandag 18 februari 2019
timer 3 min
In Tirana, de hoofdstad van Albanië, zijn de bouwwerkzaamheden begonnen van DownTown One. De woontoren telt 37 verdiepingen en is met een hoogte van bijna 140 meter het hoogste gebouw van stad en omgeving.

De kantoren en woningen hebben verschillende terrassen, dieptes en uitkragingen. Samen zorgen ze voor een gevel met een bijzonder reliëf, waarin de geografische hoogtekaart van Albanië te herkennen is. In deze kaart representeert elke woning een dorp of stad van Albanië. De multifunctionele toren - die bestemd is voor kantoren, commerciële ruimtes en appartementen - staat haaks op de Bulevardi Barjam Curri. Dankzij de rotatie is de belangrijkste gevel zichtbaar vanaf het Skenderbej-plein.

Uitkragingen

Wat het ontwerp vooral uniek maakt zijn de uitkragingen. Sommige steken twee, vier of zelfs zes meter uit. Anderen zijn juist de toren ingeduwd. Dit zorgt voor een speels effect. Op de andere gevel is het reliëf omgedraaid. Hierdoor is aan beide kanten van het gebouw een ander beeld van de hoogtekaart te zien. 



De uitkragingen zijn meer dan alleen cosmetisch. Ze zorgen voor een grote diversiteit aan appartementen en kantoorruimtes. Bewoners kunnen vanaf de straat meteen hun eigen woning aanwijzen, bijvoorbeeld in de 'Tirana-pixel', de 'Durës-pixel' en de 'Vlorë-pixel'. Vanaf de terrassen zal het voor hen gemakkelijk zijn om contact te leggen met andere bewoners, waardoor middenin de stad toch het gevoel van een hechte gemeenschap kan ontstaan. Alle ruimtes bieden bovendien fraai uitzicht over Tirana en de bergen die de stad omringen.

Groei

Waar Albanië tien jaar geleden nog het armste land van Europa was, heeft het tegenwoordig grote energie en is het bezig met een economische opmars. MVRDV wil dit gegeven benadrukken met de bijzondere gevel van het gebouw. Met een oppervlakte van 77000 m2 zal de DownTown One met zijn mix aan winkels, appartementen, horeca een belangrijke impuls geven aan het centrum van Tirana. Beneden is een park voorzien, die is beplant met lokale vegetatie. Daarnaast bevindt zich beneden een educatieve speeltuin. 




De toren van 37 verdiepingen heeft diverse lagen die elk een eigen functie vervullen. Op de eerste verdiepingen bevinden zich de kantoren en commerciële ruimtes, bovenin vanaf de 18e verdieping, zijn de appartementen met loggia's en terrassen met groen.

Ontwikkelgebied

MVRDV ziet Albanië als belangrijk ontwikkelgebied. Naast DownTown One werkt het bureau ook aan de transformatie van de Pyramid of Tirana, een voormalig communistisch monument. MVRDV zoekt bij de Albanese projecten waar het aan meewerkt, lokale architecten als partners en werkt met hen volgens de BIM-richtlijn. Omdat het gaat om een gebied dat gevoelig is voor aardbevingen, wordt gewerkt volgens de meest strikte Europese bouwnormen en kwaliteitseisen. 



Dit gebouw is door MVRDV ontworpen in opdracht van ontwikkelingsmaatschappij Balfin & Kastrati Construction, onderdeel van de Kastrati Group. ARUP is de supervisor en belangrijkste adviseur voor de constructie en installaties. Co-architect is DEA Studio uit Tirana. Voor dit project wordt verder samengewerkt met MEP-adviseur Elteknik en constructie-adviseur LEAL. 

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
DownTown One geeft Tirana een enorme upgrade

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Drijvend licht maakt waterkwaliteit zichtbaar

12 mrt om 07:30 uurtimer4 min

Waterkwaliteit is een groeiende zorg, terwijl het probleem voor veel mensen onzichtbaar blijft. De installatie…

Lees verder »
descriptionArtikel

Heldere Net Zero-standaard voor de gebouwde omgeving

10 feb om 09:30 uurtimer3 min

De Dutch Green Building Council (DGBC) introduceert, samen met SKAO en Climate Cleanup, een nieuwe Net Zero-…

Lees verder »
descriptionArtikel

Bouwen aan een klimaatneutrale toekomst

3 feb om 07:30 uurtimer3 min

De bouwsector staat op een keerpunt waarin ambitie en realiteit vaak botsen. Terwijl de vraag naar woningen en…

Lees verder »
descriptionArtikel

Amsterdamse Sluisbuurt krijgt zoöperatie Zoë: wonen als ecosysteem

27 jan om 09:00 uurtimer3 min

Met de start van de bouw van Zoë krijgt de Sluisbuurt op Zeeburgereiland in Amsterdam er een bijzonder…

Lees verder »
descriptionArtikel

Digitaal ontwerpen: ‘Gebouwen gaan meer op de natuur lijken’

19 jan om 07:30 uurtimer16 min

Digitaal geprogrammeerd ontwerpen verandert het vak van architect razendsnel. Bij the ArchiTech Company ziet…

Lees verder »
descriptionArtikel

Nieuwspraak of samenspraak?

13 jan om 07:30 uurtimer4 min

Rond Oud en Nieuw verscheen onze nieuwe Innovatiecatalogus 2026. Ter inleiding schreef hoofdredacteur Ysbrand…

Lees verder »
descriptionArtikel

Top 10 innovaties: zonnepanelen als bouwmateriaal

12 jan om 07:30 uurtimer7 min

In onze jaarlijkse Top 10 van innovaties bespreekt Guus Mulder (TKI Urban Energy) de meest actuele innovaties…

Lees verder »
descriptionArtikel

Top 10 innovaties: van thuisbatterij tot prijsdoorbraak

6 jan om 07:30 uurtimer8 min

Ook dit jaar beleefde Guus Mulder (TKI Urban Energy) veel plezier aan het samenstellen van tien pareltjes van…

Lees verder »