Door robots geprinte stalen brug in Amsterdamse binnenstad

vrijdag 22 september 2017
timer 2 min
Aan de Oudezijds Achterburgwal in Amsterdam wordt een door robots geprinte stalen voetgangersbrug geïnstalleerd. Plaatsing gebeurt zodra de renovatie van de kademuur is voltooid. Arup ondersteunt MX3D met het constructief ontwerp, het testen en monitoren van deze voetgangersbrug.

Het Amsterdamse startup-bedrijf MX3D ontwierp intelligente software, die een robot en lasapparaat omvormt tot een groot formaat printer. Dit maakt het 3D printen van metalen op een architectonische schaal mogelijk. Deze kersverse techniek biedt nieuwe mogelijkheden voor architecten en ingenieurs en levert potentieel materiaal reductie op. 

Arup

In 2016 werkte Arup nauw samen met Joris Laarman en kwam met een uniek ontwerp. Met het team werd een testsequentie gedefinieerd om het ontwerp te ondersteunen en aan de hand van experimenten werd de constructieve draagkracht van de brug aangetoond. Arup geeft daarnaast technisch advies op locatie en ondersteunt MX3D bij het onderhouden van het contact met de gemeente en bij de coördinatie met andere technische partners.

Samenwerking

Het MX3D project is mogelijk gemaakt door de nauwe samenwerking met partners Autodesk, Heijmans, Joris Laarman Lag en ArcelorMittal, Air Liquide, Arup, ABB Robotics en Lenovo. Sponsors zijn STV, Oerlikon en Plymovent. De publieke partners zijn de TU Delft, AMS Institute (Amsterdam Institute for Advanced Metropolitan Studies) en de Gemeente Amsterdam.

Een uitdagend ontwerp

Het project wordt gemarkeerd door een aantal kantelpunten. Het initiële ontwerp van de 12 meter lange brug is significant veranderd gedurende het proces. Toenemende kennis op het gebied van (veiligheids)eisen, de materiaalmogelijkheden en het technisch potentieel, leidden begin 2017 tot het definitief brug ontwerp van Joris Laarman Lab. 

Printen staat gepland begin 2018

In maart 2017 begon het printen en de montage van de 1meter grote brugdelen. Parallel hieraan hebben de MX3D-ingenieurs continu gewerkt aan de realisatie van de 3D print-infrastructuur voor autonome robots. Het printen van de brug staat  gepland voor het begin van 2018.  

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
Door robots geprinte stalen brug in Amsterdamse binnenstad

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Amsterdamse Sluisbuurt krijgt zoöperatie Zoë: wonen als ecosysteem

27 jan om 09:00 uurtimer3 min

Met de start van de bouw van Zoë krijgt de Sluisbuurt op Zeeburgereiland in Amsterdam er een bijzonder…

Lees verder »
descriptionArtikel

Digitaal ontwerpen: ‘Gebouwen gaan meer op de natuur lijken’

19 jan om 07:30 uurtimer16 min

Digitaal geprogrammeerd ontwerpen verandert het vak van architect razendsnel. Bij the ArchiTech Company ziet…

Lees verder »
descriptionArtikel

Nieuwspraak of samenspraak?

13 jan om 07:30 uurtimer4 min

Rond Oud en Nieuw verscheen onze nieuwe Innovatiecatalogus 2026. Ter inleiding schreef hoofdredacteur Ysbrand…

Lees verder »
descriptionArtikel

Top 10 innovaties: zonnepanelen als bouwmateriaal

12 jan om 07:30 uurtimer7 min

In onze jaarlijkse Top 10 van innovaties bespreekt Guus Mulder (TKI Urban Energy) de meest actuele innovaties…

Lees verder »
descriptionArtikel

Top 10 innovaties: van thuisbatterij tot prijsdoorbraak

6 jan om 07:30 uurtimer8 min

Ook dit jaar beleefde Guus Mulder (TKI Urban Energy) veel plezier aan het samenstellen van tien pareltjes van…

Lees verder »
descriptionArtikel

Volop nieuws in Innovatiecatalogus 2026

5 jan om 07:30 uurtimer4 min

De net nieuw verschenen Innovatiecatalogus 2026 pakt een breed spectrum van onderwerpen beet. Van ontwerpen en…

Lees verder »
descriptionArtikel

Trend & monitor: burgercollectieven

31 dec 2025 timer5 min

Het is een innovatieve trend die hoogleraar Anke van Hal (Nyenrode Business Universiteit) ziet op het gebied…

Lees verder »
descriptionArtikel

Gaan deze drie innovaties het in 2026 maken?

29 dec 2025 timer5 min

Begin januari verschijnt onze Innovatiecatalogus 2026 met ook dit jaar weer de Top 10 van innovaties die in…

Lees verder »