Diversiteit in woningtypologie: BOGAS Coevorden

woensdag 9 april 2014
timer 2 min
DAAD Architecten heeft drie woongebouwen ontworpen op het BOGAS-terrein, voormalig industriegebied binnen de historische stedenbouwkundige structuur van Coevorden. De in totaal 37 woningen bestaan uit maar liefst 32 verschillende woningtypen in de sociale huurklasse. Het patroon van gekleurd metselwerk in de gevels toont de variatie in typologie.

 

De BOGAS-locatie valt binnen de historische structuur van Coevorden met haar stervormige stadsgracht en stratenpatroon van radialen en ringen. De ambitie van het centrumplan is om deze vorm weer zichtbaar maken. Uitgangspunt voor de nieuwbouw was een doorgaande gevelwand aan de Spoorhavenstraat, een ringweg. In het ontwerp is deze façade toch licht doorbroken en opgedeeld in 3 volumes om doorzichten naar het nieuwe water te maken. Door de bouwvolumes aan de waterzijde te versmallen hebben alle woningen een goede zonoriëntatie en zicht op de gracht. De besloten ruimte die tussen de gebouwen ontstaat vormt een vloeiende overgang tussen de individuele woningen en de straat.

 

Maximale diversiteit

Het verdelen van het woonprogramma over drie geheel verschillende volumes maakte maximale diversiteit in woningtypen mogelijk. Zowel in typologie – appartementen en maisonnettes –, als in grootte – 2, 3, en 4-kamerwoningen – en woonoppervlakte – variërend tussen de 70 en 124 m2 –. Gebouw A volgt nauwgezet de stedenbouwkundige contour, waardoor bijzondere woningen in de koppen van het complex ontstaan. Gebouw B en C zijn breed aan straatzijde en smal aan de waterzijde. Deze volumes hebben ieder 11 woningen met een entree op het maaiveld. Bij alle drie gebouwen is ruimte onder het dak bij de woning getrokken, waardoor verrassend hoge woonruimte en  extra slaapkamers zijn gecreëerd. De scheiding in kleurvlakken in het metselwerk valt samen met de woningscheidende wanden, waardoor de individuele woning wordt geaccentueerd.

 

Publieke ruimte

De woningen zijn georiënteerd op de tussenruimte die fungeert als collectief terras. In de bestrating en met een betonnen bankje worden de entrees van de woningen geaccentueerd. Deze zone markeert de private buitenruimte voor de bewoners. Aan de waterzijde zorgen beplantingsvlakken in de traptreden voor privacy in de naastgelegen woningen. Onder de drie bouwblokken biedt een kelder plaats auto’s en fietsen.

DAAD Architecten heeft drie woongebouwen ontworpen op het BOGAS-terrein, voormalig industriegebied binnen de historische stedenbouwkundige structuur van Coevorden.

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
Diversiteit in woningtypologie: BOGAS Coevorden

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Drijvend licht maakt waterkwaliteit zichtbaar

12 mrt om 07:30 uurtimer4 min

Waterkwaliteit is een groeiende zorg, terwijl het probleem voor veel mensen onzichtbaar blijft. De installatie…

Lees verder »
descriptionArtikel

Snelle stedelijke transformatie in Terneuzen

16 feb om 12:00 uurtimer4 min

In de Zeeuwse wijk Lievenspolder-West in Terneuzen is binnen één jaar een transformatie gerealiseerd die laat…

Lees verder »
descriptionArtikel

Utrechtse transformaties: ruimtelijke kansen bij herbestemming

12 feb om 13:00 uurtimer3 min

Wonen is meer dan vier muren en een dak. Het gaat om verbinding, samenwerking en het creëren van een plek waar…

Lees verder »
descriptionArtikel

Heldere Net Zero-standaard voor de gebouwde omgeving

10 feb om 09:30 uurtimer3 min

De Dutch Green Building Council (DGBC) introduceert, samen met SKAO en Climate Cleanup, een nieuwe Net Zero-…

Lees verder »
descriptionArtikel

Bouwen aan een klimaatneutrale toekomst

3 feb om 07:30 uurtimer3 min

De bouwsector staat op een keerpunt waarin ambitie en realiteit vaak botsen. Terwijl de vraag naar woningen en…

Lees verder »
descriptionArtikel

Amsterdamse Sluisbuurt krijgt zoöperatie Zoë: wonen als ecosysteem

27 jan om 09:00 uurtimer3 min

Met de start van de bouw van Zoë krijgt de Sluisbuurt op Zeeburgereiland in Amsterdam er een bijzonder…

Lees verder »
descriptionArtikel

Digitaal ontwerpen: ‘Gebouwen gaan meer op de natuur lijken’

19 jan om 07:30 uurtimer16 min

Digitaal geprogrammeerd ontwerpen verandert het vak van architect razendsnel. Bij the ArchiTech Company ziet…

Lees verder »
descriptionArtikel

Nieuwe gids: in vijf fasen woningen splitsen

14 jan om 07:30 uurtimer3 min

Ontdek ook de nieuwe Splitgids, een praktische handleiding die gemeenten,…

Lees verder »