Conjunctuur in de bouwketen sterk verslechterd

vrijdag 12 juli 2013
timer 2 min
In het afgelopen half jaar is de conjunctuur in de bouwketen sterk verslechterd. De omzetten zijn veelal gedaald, de orderportefeuilles gekrompen en de werkgelegenheid is afgenomen. Voor de nabije toekomst wordt nog geen verbetering verwacht, ook niet door de maatregelen in het Woonakkoord. Dat blijkt uit de nieuwste editie van de Monitor Bouwketen, een halfjaarlijkse rapportage van het EIB in opdracht van BNA (architecten), Bouwend Nederland (bouw- en infraondernemers), NLingenieurs (ingenieursbureaus) en UNETO-VNI (installatiebranche).

De samenwerkende brancheverenigingen in de bouw hebben bij ondernemers gepolst wat zij verwachten van de kabinetsmaatregelen in de sector. Daarin blijken architecten, ingenieursbureaus, bouwbedrijven en installatiebedrijven opvallend eensgezind. Ondernemers vrezen omzet te gaan verliezen door stringente financieringseisen voor starters, de beperking van de hypotheekrenteaftrek en de verhuurdersheffing.

 

Veel bedrijven verwachten echter profijt te hebben van de btw-verlaging naar 6% voor bestaande werken, het investeringsfonds van €150 miljoen voor energiebesparende maatregelen en de bijdrage van het Rijk aan startersleningen.

 

Oproep tot investeringen

Het Woonakkoord, waarin bovenstaande maatregelen zijn afgesproken, was bedoeld om de bouw te stimuleren. Op basis van de reacties uit de sector is niet te verwachten dat er daadwerkelijk een positief effect van zal uitgaan.

 

Dat er in deze economisch moeilijke tijden geen geld is voor extra overheidsinvesteringen in de bouwsector is begrijpelijk. Er zijn echter manieren waarop de overheid de bouwsector kan stimuleren zonder dat dat (veel) geld hoeft te kosten. Denk daarbij aan het breder en langduriger verlagen van de btw, zorgen dat banken hun kredietverstrekking verruimen, focus op verduurzaming van vastgoed (waarmee uiteindelijk geld wordt bespaard) en stimuleren van investeringen van banken, pensioenfondsen en andere beleggers in woningbouw en hypotheken.

 

Verslechterende conjunctuur

Volgens de meeste bedrijven in de bouwketen zullen de resultaten in het tweede kwartaal van 2013 verder verslechteren. De architecten- en ingenieursbureaus, die over het algemeen vooraan in de bouwketen zitten, verwachten een verdere verslechtering. Dit is geen hoopvol teken voor de partijen verder in het bouwproces, zoals bouw- en installatiebedrijven.

 

Uit de conjunctuurindicatoren komt het beeld naar voren van een verdere verslechtering in het tweede kwartaal. Een lichtpuntje voor de ingenieursbureaus is de lichte toename in de orderportefeuille. De negatievere werkgelegenheidsverwachting bij architecten- en ingenieursbureaus is echter geen goed teken. Voorlopig is er nog altijd geen verbetering van de conjunctuur in de bouwketen zichtbaar.

Reactie toevoegen

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
Conjunctuur in de bouwketen sterk verslechterd

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Circulaire wetenschap tijdens Lowlands 2025

13 aug om 07:30 uurtimer2 min

Of je nu geïnteresseerd bent in circulaire materialen, biotechnologie of mentale weerbaarheid: op Lowlands kom…

Lees verder »
descriptionArtikel

Ruim baan voor warme asfaltrecyclingtrein

17 jul om 07:30 uurtimer10 min

Het ligt misschien niet voor de hand om via Argentinië en Tsjechië af te reizen naar de Gooimeerdijk-Oost in…

Lees verder »
descriptionArtikel

MVRDV neemt 'out of the box' wel heel letterlijk

6 jun om 07:30 uurtimer4 min

Met een grote diversiteit aan uitkragende loggia's, erkers en hangende balkons tekent MVRDV voor een…

Lees verder »
descriptionArtikel

Kringloop Integratie Platform verlaagt kosten verduurzaming

26 mei om 07:30 uurtimer11 min

Kun je ruim 35.000 euro besparen door een woning slimmer te verduurzamen? Wel volgens transitiemaker Niels Rood…

Lees verder »
descriptionArtikel

Buurttransformatie: problemen oplossen met andere problemen

28 apr om 07:30 uurtimer17 min

Kom jij nog weleens een Warmtetransitievisie tegen? De rapporten zijn inmiddels weggestopt in bureauladen,…

Lees verder »
descriptionArtikel

Blue Zone Festival: hét event voor de gezonde leefomgeving

7 apr om 07:30 uur

Het tweede Blue Zone Festival richt zich op iedereen die betrokken is bij het creëren van gezonde…

Lees verder »
descriptionArtikel

EKOO: subsidies voor innovaties gebouwde omgeving

24 mrt om 07:30 uur

Op dinsdag 1 april opent RVO opnieuw de EKOO-subsidieregeling die mikt op duurzame innovaties. Het gaat bij…

Lees verder »
descriptionArtikel

Gebruik de power van AI voor landschapsarchitectuur

7 mrt om 07:30 uur

Artificiële intelligentie is in korte tijd een onmisbaar hulpmiddel geworden in de wereld van architectuur,…

Lees verder »