Clubhuis van circulariteit: CIRCL

maandag 4 februari 2019
timer 4 min
Na de sloop van het oude hoofdkantoor van Mees Pierson aan het Rokin in Amsterdam, wat amper 25 jaar oud was en bouwkundig in prima staat, besefte ABN AMRO dat het anders moest.

Eerste circulaire ontwerp in Nederland

De bank vroeg de Architecten Cie om een nieuw ontwerp, maar dit keer moest er worden voldaan aan allerlei eisen met betrekking tot circulair bouwen. Het project omhelst meer dan alleen een uitbreiding van de vergaderfaciliteiten van het hoofdkantoor: het pand krijgt er een publieke functie bij. De bank zelf noemt het ‘een clubhuis van circulariteit’. Het ontwerp van de Architecten Cie voor het circulaire paviljoen van ABN AMRO is het eerste circulaire bouwontwerp in Nederland.

BREEAM 

Met het klaarstomen van haar kantoren voor de toekomst,wil ABN AMROde overgang naar een duurzamere maatschappij versnellen. Dit heeft het vastgoed van de bank al BREEAM-kwaliteitskeurmerken opgeleverd en met CIRCL hoopte ABN AMRO, door het gebouw te laten certificeren volgens BREEAM, minimaal kwalificatie ‘Excellent’ te realiseren.


Alle gedane maatregelen en het ontwerp moeten hieraan bijdragen. Een leuk feitje om daarnaast te vermelden is dat de meeste BREEAM gecertificeerde gebouwen voorzien zijn van aluminium gevels. Zelfs het hoogst gekwalificeerde gebouw The
Edge in Amsterdam is voorzien van een aluminium buitenschil!



Minimale huidige en toekomstige footprint 

Door het ontwerp waarbij de natuurlijke belichting en schaduw optimaal benut wordt, verbeteren de hoog isolerende aluminium gevelelementenhet energiemanagement van het gebouw. De bank hoopt met het paviljoen een voorbeeld te zijn voor de circulaire gebouwen van de toekomst.


Het paviljoen is een ‘living lab’ dat zich gedurende zijn levensduur continu kan aanpassen aan de veranderingen vanuit het gebruik, zijn omgeving en de laatste stand
watbetreft techniek. Om optimale circulariteit te bereiken bevat het ontwerp de meest hoogwaardig mogelijke herbruikbaarheid van het object, de producten en grondstoffen en minimaliseert zo zijn huidige en toekomstige footprint.

Bouwen met gerecyclede spijkerbroeken 

Om dit te realiseren wordt er gebruik gemaakt vanbijvoorbeeldPCM’s (Phase Change Materials)kaderloze PV-panelen tegen de horizontale gevelbanden en borstweringen, hergebruikte rioleringsbuizen, het hoogwaardig isolerende AA 100 Q HI+ vliesgevelsysteem van Kawneer, oude stoeptegels en zelfs gerecyclede spijkerbroeken! Er is iets ontstaan wat we vooraf niet hadden kunnen bedenken, zegt projectarchitect Hans Hamming. Een heel ruw en ongepolijst gebouw.”

Goed isolerend, open en transparant 

Het paviljoen heeft een open en transparante structuur die bijdraagt aan de toegankelijkheid van het gebouw en de sociale veiligheid op het Mahlerplein. De hoge vliesgevels zorgen voor voldoende daglicht in het gebouw. Goede isolatie en transparantie in gebouwen gaan echter vaak niet hand in hand. Door toepassing van het vliesgevelsysteem AA 100 Q HI+  is de optimale oplossing gerealiseerd.  


Het smalle aanzicht van het Passiefhuis PhA+ gecertificeerde aluminium systeem zorgt voor een maximale transparantie met minimaal energieverlies. Door de riante toelaatbare glasdikte kan de vakvulling hoogwaardig isolerend uitgevoerd worden met triple glas. Samen met het hoge draaggewicht van de gevel tot 700 kg kunnen grote glasvakken met zeer lage U-waarde opgenomen worden in een smal aluminium systeem. Hierdoor iser meer daglichttoetreding. Kortom, maximale transparantie met de beste isolatiewaarde. 

Hergebruik en milieuvriendelijke materialen 

De gevels zijn gemaakt van gerecycled aluminium door de AA 100 Q HI+ vliesgevel van Kawneer toe te passen. Door gebruik te maken van het AR 100 programma van Kawneer wordt de duurzaamheid van een project nog meer verbeterd. In dit programma is 80% van het aluminium gerecycled. Dit geldt ook voor de RT-vouwwand die in het paviljoen is toegepast. Het voordeel van aluminium is de milieuvriendelijke eigenschappen: het materiaal is vrijwel onbeperkt recyclebaar, niet giftig, zeer onderhoudsarm en daardoor uitermate duurzaam. Het AR 100 programma zorgt ervoor dat deze eigenschappen gewaarborgd blijven binnen CIRCL.  


Het systeem is zo ontworpen dat verbindingen zonder kit en lijm worden uitgevoerd. Demontage is daardoor eenvoudig en levert geen vervuiling of beschadiging op. Herplaatsen of hergebruiken van de gevel wordt hierdoor vergemakkelijkt. Ook vakvullingenuitwisselen is door dit systeem eenvoudiger geworden. 

 


Tevens is de AA 100 Q HI+
C
radletoCradle gecertificeerd. Een beloning voor het feit dat het ontwerp na de levensduur goed te recyclen is, zodat de materialen gebruikt kunnen worden voor een tweede, of in dit geval derde leven. Hiermee wordt de CO2 footprint van een gebouw nog verder verlaagd. Zo kan er efficiënt, intelligent en duurzaam gebouwd worden, wat perfect aansluit bij het principe van circulair bouwen. 


Dit artikel is verschenen in de Innovatiecatalogus. Lees meer van de Innovatiecatalogus in onze bibliotheek

 

 

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
Clubhuis van circulariteit: CIRCL

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Zonnepanelen op gevels: kansen voor utiliteitsgebouwen

13 mrt om 07:30 uurtimer3 min

Eigenaren en gebruikers van kantoren, scholen of musea kunnen naast daken ook gevels benutten voor zonne-…

Lees verder »
descriptionArtikel

Carbon budget: de tijd dringt

3 mrt om 09:00 uurtimer2 min

In de nieuwe publicatie Low Carbon Urbanism leggen experts van BURA, LEVS architecten en Urban Climate…

Lees verder »
descriptionArtikel

Denk mee over betere MPG

27 feb om 10:00 uurtimer3 min

De MilieuPrestatie Gebouwen (MPG) is een van de maatstaven waarmee de bouwsector de duurzaamheid kan sturen en…

Lees verder »
descriptionArtikel

Snelle stedelijke transformatie in Terneuzen

16 feb om 12:00 uurtimer4 min

In de Zeeuwse wijk Lievenspolder-West in Terneuzen is binnen één jaar een transformatie gerealiseerd die laat…

Lees verder »

Wat gebouwen ons vertellen over hoe we samenleven

16 feb om 11:03 uurtimer4 min

Architectuur is nooit neutraal. Elk gebouw, elke straat en elke woonwijk vertelt iets over de tijd waarin het…

Lees verder »
descriptionArtikel

Utrechtse transformaties: ruimtelijke kansen bij herbestemming

12 feb om 13:00 uurtimer3 min

Wonen is meer dan vier muren en een dak. Het gaat om verbinding, samenwerking en het creëren van een plek waar…

Lees verder »
descriptionArtikel

Heldere Net Zero-standaard voor de gebouwde omgeving

10 feb om 09:30 uurtimer3 min

De Dutch Green Building Council (DGBC) introduceert, samen met SKAO en Climate Cleanup, een nieuwe Net Zero-…

Lees verder »
descriptionArtikel

Nieuwe gids: in vijf fasen woningen splitsen

14 jan om 07:30 uurtimer3 min

Ontdek ook de nieuwe Splitgids, een praktische handleiding die gemeenten,…

Lees verder »