Bouw onderschat invloed op grondstofschaarste

donderdag 30 april 2015
timer 3 min
Bouwbedrijven onderschatten het belang van grondstofschaarste. Dat stelt MVO Nederland naar aanleiding van de MVO Monitor 2015, een onderzoek naar de stand van zaken op maatschappelijk verantwoord ondernemen in dertien sectoren. Zo denkt slechts 40 procent van de bouwbedrijven dat het onderwerp in hun sector speelt. En dat terwijl schaarste wel degelijk reëel is in de bouw, aangezien Nederland zelf steeds minder grondstoffen wint.

 

Niet alleen onderschat de bouw de impact van het onderwerp, ook de invloed erop wordt ingeschat als beperkt. Slechts 19 procent rekent grondstoffen tot een onderwerp waarop zij veel invloed heeft. Stefan van Uffelen, programmamanager MVO Netwerk Beton: “Als je nagaat dat de sector wereldwijd goed is voor 40 procent van het grondstofgebruik, is duidelijk dat hier in potentie een enorme duurzaamheidswinst voor de sector ligt. De impact is groot en de bouw moet als sector alles uit de kast trekken om de eigen invloed op dit onderwerp aan te wenden.”

 

Circulaire economie nog weinig bekend

Een oplossing voor de problematiek rond grondstoffen is te vinden in een circulaire economie. Bij circulair ondernemen is er een potentieel eindeloos hergebruik. Dat kan door producten of onderdelen terug te nemen en opnieuw in  te zetten (denk aan betonplaten) en door materiaalstromen strikt gescheiden te houden bij sloop. Slechts 26 procent van de bouwbedrijven is bekend met het nieuwe begrip circulaire economie. “De focus van de bouwbedrijven ligt op milieu en daarmee het beperken van mogelijke schade. Bij circulaire economie ontstaan nieuwe vormen van eigenaarschap, nieuwe verdienmodellen en daarmee nieuwe kansen”, aldus Van Uffelen. “De bedrijven die het begrip circulaire economie wél kennen vinden vrijwel allemaal dat het van belang is voor hun bedrijf. Ze geven aan dat het hét productieproces van de toekomst is of dat het concept de kern van het bedrijf raakt.”

 

Omdat de klant erom vraagt

In de bouw is  bovengemiddeld vaak de vraag van de klant de aanleiding voor maatschappelijk verantwoord ondernemen: 24 procent ten opzichte van 15 procent gemiddeld in het Nederlands bedrijfsleven. Het stimuleren van de klantvraag naar circulaire producten en projecten moet een van de speerpunten zijn. Van Uffelen: “Om circulair ondernemen in de bouw te laten slagen is samenwerking nodig. Als individueel bedrijf is het niet mogelijk om de benodigde stappen te zetten. De keten van producent tot opdrachtgever moet op een andere manier worden georganiseerd. In 2015 gaan wij daarom als MVO Netwerk Beton met in totaal tien opdrachtgevers voorbeeldtrajecten realiseren.”

 

De MVO Monitor 2015 is beschikbaar op

Niet alleen onderschat de bouw de impact van het onderwerp, ook de invloed erop wordt ingeschat als beperkt. Slechts 19 procent rekent grondstoffen tot een onderwerp waarop zij veel invloed heeft. Stefan van Uffelen, programmamanager MVO Netwerk Beton: “Als je nagaat dat de sector wereldwijd goed is voor 40 procent van het grondstofgebruik, is duidelijk dat hier in potentie een enorme duurzaamheidswinst voor de sector ligt. De impact is groot en de bouw moet als sector alles uit de kast trekken om de eigen invloed op dit onderwerp aan te wenden.”

 

De MVO Monitor 2015 is beschikbaar op www.mvonederland.nl/monitor

.

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
Bouw onderschat invloed op grondstofschaarste

Stefan van Uffelen, programmamanager MVO.

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Grote opgaven, simpele oplossingen: de school als hart van de buurt

23 okt om 11:30 uur

Eenzaamheid, gezondheidsproblemen, een tekort aan woningen en een land dat steeds voller raakt. De opgaven zijn…

Lees verder »
descriptionArtikel

Bijzonder gebouw dankzij weloverwogen ontwerpbeslissing

23 okt om 08:57 uur

In Amsterdam verrijst momenteel met Elements een energieneutraal hoogbouwproject met uitkragingen tot twaalf…

Lees verder »
descriptionArtikel

Keynote uitgelicht: Kees Klomp op het Duurzame & Gezonde Scholen Congres

5 okt om 11:55 uur

Hoe zorg je dat een school niet alleen duurzaam gebouwd is, maar ook de mensen die er werken en leren…

Lees verder »
descriptionArtikel

Zo ontzorg je scholen in de hele vastgoedketen

30 sep om 10:28 uur

Onderwijsvastgoed is in Nederland complex vanwege de split incentive: gemeenten en schoolbesturen hebben elk…

Lees verder »
descriptionArtikel

Tumult brengt Groningse cultuur samen onder één dak

30 sep om 10:00 uur

Groningen heeft er een nieuw cultureel adres bij. Tumult, tot voor kort bekend onder de naam VRIJDAG, opende…

Lees verder »
descriptionArtikel

Houten woontoren The Urban Woods in Delft officieel geopend

29 sep om 14:00 uur

In Delft is The Urban Woods officieel geopend: volgens de initiatiefnemers de hoogste houten woontoren van…

Lees verder »
descriptionArtikel

Samenwerken aan betere onderwijshuisvesting

28 sep om 11:30 uur

In november 2025 was Jonas Grütters een van de genomineerden voor de Smaakmaker Award tijdens het Duurzame…

Lees verder »
descriptionArtikel

Hoe ROCvA flexibiliteit en maakbaarheid combineert in onderwijshuisvesting

21 sep om 17:00 uur

Onderwijsconcepten en de maatschappij veranderen steeds sneller. Hoe zorg je dan dat onderwijshuisvesting…

Lees verder »