500.000 m2 aan kantoren erbij in Amsterdam

vrijdag 5 april 2019
timer 3 min
Amsterdam gaat de komende vier jaar 500.000 m2 aan nieuwe kantoren bouwen. Dat staat in de nieuwe kantorenstrategie 2019-2026. Deze strategie moet ervoor zorgen dat groeiende bedrijven kantoorruimte kunnen vinden in de krappe markt.

Bedrijven kiezen soms bewust niet voor de hoofdstad, omdat het niet lukt de juiste kantoorruimte te vinden. Daarnaast pleit het college voor duurzame kantoren met zo min mogelijk parkeerplaatsen. Deze kantoren moeten bovendien goed bereikbaar zijn met trein, tram, metro en bus. De kantoren worden niet meer aangesloten op het aardgasnet, en hebben een materialenpaspoort nodig. Momenteel heeft Amsterdam 7 miljoen m2 aan kantoor. Kantoorontwikkelingen duren vanaf het publiceren van de tender tot oplevering al snel vier jaar, dus voor de periode 2023-2026 is het noodzakelijk dat de plannen nu al opgezet worden.

Helft minder leegstand

De afgelopen jaren stimuleerde de gemeente vooral de transformatie van leegstaande kantoorgebouwen naar woningen. Dit vanwege de hoge kantoorleegstand. De kantoorleegstand is in de afgelopen meer dan gehalveerd van 18 procent in 2015 naar 8,8 procent in 2019. Dat betekent dat er nu te weinig speling is voor nieuwe bedrijven en bedrijfsverhuizingen op de kantorenmarkt. Het college wil graag stadswijken met woningen en kantoren die bovendien goed bereikbaar zijn met het openbaar vervoer. 


Amsterdam jaagt de kantoorontwikkeling aan door het uitgeven van grond voor kantoren, door middel van tenders en één-op-ééngronduitgifte. Daarnaast maakt de gemeente kantoorontwikkelingen mogelijk voor marktpartijen. De stad zet stedenbouwkundigen, projectmanagers en andere deskundigen in voor nieuwe kantoorontwikkelingen en helpt zo ontwikkelaars met het bouwen en herontwikkelen van kantoren.

Grote meerwaarde

De gemeente zet in op het helpen van bedrijven, die van grote maatschappelijke en economische meerwaarde zijn, met het vinden van een passend kantoor. Dit kan bijvoorbeeld door de zogenaamde hardheidsclausule in te zetten. Dan kan grond één-op-één worden uitgegeven voor de bouw van een kantoor voor een bepaald bedrijf, in plaats van via een tender. 


Nieuw in de kantorenstrategie is dat de gemeente vaker de hardheidsclausule in gaat zetten om grond direct uit te geven voor de vestiging van bepaalde bedrijven:

  • Internationale hoofdkantoren
  • Creatieve industrie en media
  • Life Sciences & Health
  • Technologie & Telecom
Daarnaast kan de regio ook een deel van de vraag naar kantoren opvangen. Er zijn mogelijkheden voor gemengde woon- en kantoorgebieden op ov-knooppunten in Hoofddorp, Zaandam, Duivemdrecht en Almere. Amsterdam wil niet met de regio, maar juist met Europese steden concurreren. 

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
500.000 m2 aan kantoren erbij in Amsterdam

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Woongebouw SAWA in Rotterdam wint BNA Beste Gebouw van het Jaar 2026

9 jun om 14:54 uur

Woongebouw SAWA in Rotterdam is bekroond als BNA Beste Gebouw van het Jaar 2026. De jury koos unaniem voor het…

Lees verder »
descriptionArtikel

Paris Proof-vastgoed realiseren: sneller én goedkoper dankzij nieuwe aanpak

26 mei om 14:35 uur

Met een traditionele aanpak betalen we structureel te veel voor duurzame vastgoedtransformaties. Verleg daarom…

Lees verder »
descriptionArtikel

Hanzehogeschool Groningen test houten gebouw digitaal op aardbevingen

20 mei om 11:14 uur

Hanzehogeschool Groningen heeft als eerste in Europa een meerlaags houten gebouw digitaal getest op…

Lees verder »
descriptionArtikel

Genomineerden BNA Beste Gebouw van het Jaar 2026 bekend

28 apr om 13:25 uurtimer2 min

De Koninklijke Bond van Nederlandse Architectenbureaus (BNA) heeft de acht genomineerden voor BNA Beste Gebouw…

Lees verder »
descriptionArtikel

Adriaan Dessingprijs 2026 zoekt bijzondere Westlandse projecten

19 mrt om 07:30 uurtimer2 min

Westlandse projecten staan in 2026 in de schijnwerpers met de vijfde editie van de Adriaan Dessingprijs. De…

Lees verder »
descriptionArtikel

Drijvend licht maakt waterkwaliteit zichtbaar

12 mrt om 07:30 uurtimer4 min

Waterkwaliteit is een groeiende zorg, terwijl het probleem voor veel mensen onzichtbaar blijft. De installatie…

Lees verder »
descriptionArtikel

Snelle stedelijke transformatie in Terneuzen

16 feb om 12:00 uurtimer4 min

In de Zeeuwse wijk Lievenspolder-West in Terneuzen is binnen één jaar een transformatie gerealiseerd die laat…

Lees verder »
descriptionArtikel

Utrechtse transformaties: ruimtelijke kansen bij herbestemming

12 feb om 13:00 uurtimer3 min

Wonen is meer dan vier muren en een dak. Het gaat om verbinding, samenwerking en het creëren van een plek waar…

Lees verder »