Landschap en architectuur van maaiveld tot dak met elkaar verweven in Groei!

vrijdag 9 juni 2023

Dankzij een slimme dakconstructie zijn volwassen bomen en beplanting mogelijk op het acht meter hoge dak. © VORM

De natuur is de verbindende factor in Groei!, een nieuwbouwproject in Amsterdam Overamstel dat 223 woningen oplevert in een natuurinclusieve, klimaatbestendige en duurzame omgeving.

Het project van bouwende ontwikkelaar VORM telt 58 koopwoningen en 165 huurwoningen die gaan verrijzen aan de Weespertrekvaart. Een vijfde deel hiervan bestaat uit sociale huurwoningen, 21 procent om precies te zijn. Deze 48 woningen worden afgenomen door woningcorporatie Rochdale. Om ruimte te creëren voor middeldure huur- en sociale huurwoningen, zijn de koopwoningen ontwikkeld als kleine loftwoningen voor starters en jonge gezinnen. In het gebouw zijn ook maatschappelijke voorzieningen gepland, waaronder een buurtkamer en 32 wooneenheden met 24-uurs zorg.

Groene schakel

Rondom het plan liggen meerdere parken en groengebieden als een gebroken ketting, die dankzij Groei aaneen geschakeld worden. Tuinpark Amstelglorie, de tuinen van het Bajeskwartier, het sportpark Drieburg en begraafplaats de Nieuwe Ooster worden dankzij Groei! met elkaar verbonden.

In het concept zijn landschap en architectuur vanaf het maaiveld tot aan het dak met elkaar verweven. Meer dan tachtig procent van de gevels krijgt een groene begroeiing, waardoor bewoners gedurende vier seizoenen een andere gevel aanschouwen. De toegepaste bouwmaterialen bestaan grotendeels uit bio-based materialen, zoals hout.

Groei!-VORM-straatkant
Meer dan tachtig procent van de gevels krijgt een groene begroeiing. © VORM

Ook past VORM circulair beton toe. Gecombineerd met de groene vallei, een bos met eetbare vruchten, een gedetailleerd beplantingsplan en nestkasten in balkons en kozijnen is GROEI! een van de meest natuurinclusieve plannen van Nederland.

Daktuin

In het productieproces worden CO2-uitstoot en tijd bespaard dankzij de prefab-draagconstructies van hout en circulair beton. Dankzij een slimme dakconstructie zijn volwassen bomen en beplanting op het acht meter hoge dak mogelijk. Een weelderige daktuin, waar verblijven en elkaar ontmoeten voor de hand liggen, is een trekpleister van dit project. De bouw start naar verwachting in 2024 en de woningen worden naar verwachting in 2026 opgeleverd. 

Groei!-VORM
Verblijven en ontmoeten in de groene daktuin.© VORM

Over VORM en Rochdale

VORM, gevestigd in Rotterdam en landelijk opererend, richt zich op de gehele breedte van de bouwsector: gebiedsontwikkeling, vastgoedontwikkeling en bouw, transformatie, verduurzaming, renovatie en vastgoedonderhoud. 

Rochdale is een van de grote woningcorporaties in de metropoolregio Amsterdam. 
 

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Rotterdam vergroot kansen voor talentvolle architecten

13 mrt om 11:00 uurtimer3 min

Rotterdam gaat voor de selectie van architecten bij publieke projecten een nieuwe standaard toepassen. Met het…

Lees verder »
descriptionArtikel

Zonnepanelen op gevels: kansen voor utiliteitsgebouwen

13 mrt om 07:30 uurtimer3 min

Eigenaren en gebruikers van kantoren, scholen of musea kunnen naast daken ook gevels benutten voor zonne-…

Lees verder »
descriptionArtikel

Carbon budget: de tijd dringt

3 mrt om 09:00 uurtimer2 min

In de nieuwe publicatie Low Carbon Urbanism leggen experts van BURA, LEVS architecten en Urban Climate…

Lees verder »
descriptionArtikel

Denk mee over betere MPG

27 feb om 10:00 uurtimer3 min

De MilieuPrestatie Gebouwen (MPG) is een van de maatstaven waarmee de bouwsector de duurzaamheid kan sturen en…

Lees verder »
descriptionArtikel

Jasmin: isoleren met houtvezels omhuld door leem

26 feb om 07:30 uurtimer11 min

Naast houtbouw neemt het gebruik van biobased isolatiematerialen steeds verder toe. Materialen als vlas, stro,…

Lees verder »
descriptionArtikel

Focus op Parijs: van Klimaatakkoord tot bouwpraktijk

25 feb om 07:30 uurtimer2 min

In 2015 werd in Parijs het meest ambitieuze internationale klimaatakkoord ooit afgesloten. Tien jaar later laat…

Lees verder »
descriptionArtikel

Nieuwe kabinet-Jetten: kan het samen en eenvoudiger?

23 feb om 07:30 uurtimer5 min

Na de Tweede Kamerverkiezingen betreedt Jetten & co vandaag het bordes van Paleis Huis ten Bosch met het…

Lees verder »

Wat gebouwen ons vertellen over hoe we samenleven

16 feb om 11:03 uurtimer4 min

Architectuur is nooit neutraal. Elk gebouw, elke straat en elke woonwijk vertelt iets over de tijd waarin het…

Lees verder »