Officieel 100 bijzonder hoge gebouwen ter wereld

maandag 25 januari 2016
timer 2 min
Met de realisatie van 432 Park Avenue, een ruim 425 meter hoge wolkenkrabber in New York, zijn er officieel 100 bijzonder hoge gebouwen (de zogeheten supertalls, vanaf 300 meter hoog) ter wereld. Dat laat de Council on Tall Buildings and Urban Habitat (CTBUH) weten.

De wolkenkrabber in New York is op 23 december 2015 gerealiseerd. Daarmee is het aantal supertalls in de afgelopen vijf jaar verdubbeld. Een opmerkelijk feit, aangezien de overige vijftig bijzonder hoge wolkenkrabbers in een tijdsbestek van wel tachtig jaar zijn gebouwd.


Het overgrote deel van nieuwe
supertalls is gebouwd in Azië en het Midden-Oosten, volgens de CTBUH een trend van het afgelopen decennium. In de Verenigde Staten is hoogbouw ook populair, met name in New York, waar nu zeven supertalls staan. Daarmee is New York de stad met de op één na meeste supertalls. Dubai spant met een flinke achttien nog steeds de kroon.
 

De hoogste gebouwen ter wereld

De nieuwste wolkenkrabber in New York, de 432 Park Avenue, is de hoogste woontoren ter wereld. Het gebouw neemt de veertiende plek in van hoogste gebouwen in de wereld. Eind 2015 werd nog de op één na hoogste wolkenkrabber ter wereld gerealiseerd: de Shanghai Tower.


432 Park Avenue is tevens een bijzonder gebouw door zijn slankheid. Deze structuur is pas sinds de afgelopen jaren mogelijk door recente ontwikkelingen op gebied van zijdelingse weerstand. Een hoog, slank gebouw wordt vooral gebouwd in compacte stedelijk gebieden, zoals New York, waar nog maar weinig landoppervlak beschikbaar is en dus in de hoogte wordt gebouwd.
 

Kilometer hoog gebouw

Volgens de CTBUH zal de bouw van supertalls de komende jaren alleen maar toenemen. Zo staan er al ruim honderd bijzonder hoge wolkenkrabbers op de planning of al in aanbouw die in de komende vijf à zes jaar gerealiseerd moeten zijn. Eén daarvan is de Jeddah Tower, ’s werelds eerste gebouw dat een kilometer hoog wordt.

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
Officieel 100 bijzonder hoge gebouwen ter wereld

432 Park Avenue, de nieuwe 425 meter hoge wolkenkrabber in New York. Copyright: Macklowe Properties

Copyright: Macklowe Properties Copyright: Macklowe Properties
Aantal voltooide supertalls per vijf jaar. Aantal voltooide supertalls per vijf jaar.

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Haarlem: verrassend veelzijdig in vorm, stijl en uitstraling

1 dec om 07:30 uurtimer4 min

Afgelopen vrijdag verscheen een nieuw boek over de stedelijke ontwikkeling en architectuur in Haarlem, getiteld…

Lees verder »
descriptionArtikel

START-Ivry: wonen van binnenuit herdefiniëren

25 nov om 07:30 uurtimer8 min

“Wonen is meer dienend aan de logica van de ontwikkelaar dan aan de realiteit van het dagelijks leven.” Daarom…

Lees verder »
descriptionArtikel

Volop noviteiten voor architecten

18 nov om 07:30 uurtimer5 min

De eerste editie van ARCHITECT@WORK op de locatie Kromhouthal (Amsterdam) trok 1.736 bezoekers. Zij kwamen af…

Lees verder »
descriptionArtikel

Nieuwe school X11 versterkt stedelijk leven Merwede

13 nov om 07:30 uurtimer5 min

NEXT architects heeft met Rademacher de Vries Architecten de ontwerpcompetitie gewonnen voor X11, de Utrechtse…

Lees verder »
descriptionArtikel

MVRDV: bolvormig ontwerp scheelt ruimte op straatniveau

10 nov om 17:15 uurtimer5 min

Met The Grand Ballroom zorgt MVRDV opnieuw voor een iconisch ontwerp. Het architectenbureau won hiermee de…

Lees verder »
descriptionArtikel

Floris Alkemade: ‘De contouren van een andere bouwcultuur’

6 nov om 10:45 uurtimer4 min

Demografische ontwikkelingen hebben een enorme impact op onze woningvoorraad. Na de geboortegolf van weleer is…

Lees verder »
descriptionArtikel

Kiezen en formeren in tijden van woningnood

5 nov om 07:30 uurtimer10 min

In het kader van de Tweede Kamerverkiezingen sprak ons Expertpanel zich uit over de woningnood. Welke…

Lees verder »
descriptionArtikel

De kracht van overkoepelende architectuur

23 okt om 07:30 uurtimer8 min

In de rubriek Bouwiconen wandelt architect Roel van der Zeeuw langs diverse opmerkelijke bouwblokken in de…

Lees verder »